Ta kobieta urodziła klęcząc. Oburzona położna apeluje do studentów: Najpierw nauczcie się przyjmować porody po ludzku

"Najpierw masz się nauczyć przyjmować porody po ludzku" - tym mocnym przesłaniem do młodych położnych i studentek położnictwa zakończyła swój poruszający i jakże ważny wpis położna Katarzyna Kruszewska, na Instagramie prowadząca profil Misja położna.

Co większość osób widzi w myślach, gdy słyszy słowo "poród"? Zapewne kobietę z grymasem bólu na twarzy, leżącą na plecach na łóżku. Nic dziwnego, taki obraz najczęściej widzi się też w filmach czy serialach. Jednak leżenie na wznak wcale nie musi być najwygodniejsze dla kobiety. Wręcz przeciwnie, o czym na swoim Instagramie przekonywała położna Kasia, czyli Katarzyna Kruszewska, która prowadzi profil Misja położna oraz Porodowy podcast.

Zajrzyj po najświeższe wiadomości na Gazeta.pl >>>

Położna umieściła piękne czarnobiałe zdjęcie kobiety tuż po porodzie. Jak dowiadujemy się z opisu, urodziła dziecko w pozycji klęczącej. Poród odbierała położna jeszcze niedoświadczona, jednak bardzo świadoma potrzeb pacjentki. 

Był to jej pierwszy samodzielnie przyjęty poród. Kobieta urodziła w pozycji klęczącej, z ochroną krocza, parła spontanicznie - pisze Kruszewska.

Położna chciała zwrócić uwagę na jakże ważny temat - edukacji przyszłych położnych, wśród których ciągle nie promuje się dostatecznie prowadzenia porodów w pozycji najwygodniejsze dla pacjentki. 

Sama kiedy zaczynałam pracę często słyszałam od starszych koleżanek (a nawet niekiedy młodych położnych!!): „ Najpierw naucz się przyjmować porody normalnie, na plecach, a potem będzie sobie wydziwiać".

Położna apeluje, aby uczyć studentki podążania za rodzącą tak, aby pozwolić kobiecie znaleźć intuicyjnie najwłaściwszą dla siebie pozycję.

Droga studentko, młoda położno, nie daj sobie wmówić, że najpierw masz się nauczyć przyjmować porody, na łóżku/plecach/nacinać krocze itd. Najpierw masz się nauczyć przyjmować porody po ludzku, normalnie, fizjologicznie, wertykalnie, czyli tak jak będziesz pracować na co dzień!  - kończy swój wpis położna Kasia. 
Zobacz wideo Pozycja przy rodzeniu do uwzględnienia w planie porodu! "Dziecka nie rodzi się na leżąco"

Wertykalne pozycje porodowe

Obecnie coraz częściej przyszłe mamy uczula się, że mają możliwość wyboru pozycji porodowej. Jak mówiła w rozmowie z nami położna Martyna Kaczmarek:

Każda pozycja w pionie na pewno jest lepsza niż w poziomie, bo działa grawitacja. Przedyskutujcie to z położną.

Więcej informacji o pozycjach porodowych znajdziecie także w naszym artykule: Pozycje do porodu: którą wybrać? Pozycja horyzontalna a pozycje wertykalne.

Więcej o: