Poród za granicą. Wszystko co musisz wiedzieć na ten temat

Poród za granicą może być niespodzianką, ale równie dobrze może być zaplanowanym działaniem rodziców, chcących, aby ich pociecha przyszła na świat w innym państwie. Sprawdź, jakie kwestie wiążą się z porodem za granicą.

Jak urodzić dziecko za granicą? O tym warto wiedzieć!

Poród za granicą to coraz częstsze zjawisko odkąd mamy swobodę podróżowania nie tylko po Unii Europejskiej, ale po całym świecie. Część porodów odbywających się poza granicami kraju jest całkowicie spontaniczna - wywoływane są one np. trudami podróży etc. Często zdarza się jednak, że kobiety planują rozwiązanie w innym kraju ze względu na różne kwestie, np. lepsza opieka medyczna nad noworodkiem lub obecność partnera, który pracuje poza granicami kraju. 

Jeśli zastanawiasz się jak urodzić dziecko za granicą, to przede wszystkim warto się do tego odpowiednio przygotować. W przypadku, gdy chcemy aby NFZ pokrył koszty procedury medycznej należy odpowiednio wcześniej wystąpić z wnioskiem uzasadniającym naszą prośbę. Kolejną sprawą jest zapoznanie się ze standardami obowiązującymi w kwestii porodu w kraju, w którym chcemy rodzić. Warto na miejscu skontaktować się i odbyć spotkanie konsultacyjne z położną, która poinformuje przyszłą mamę o najważniejszych kwestiach. Dobrym rozwiązaniem w przypadku, kiedy istnieje bariera językowa, jest zatrudnienie tłumacza do porodu celem łatwiejszego kontaktu z personelem. 

Poród (zdjęcie ilustracyjne)Wywoływanie porodu. Na czym polega indukcja porodu?

Gdzie rodzić za granicą? A może jednak wrócić do kraju na czas porodu?

Kobiety w ciąży, które od lat mieszkają za granicą naszego kraju raczej nie mają obaw co do tego gdzie rodzić za granicą. Znają bowiem zasady obowiązujące w kraju ich pobytu i orientują się w standardach opieki okołoporodowej. Jednak przyszłe mamy, które od niedawna mieszkają poza Polską często decydują się, aby na czas porodu wrócić do kraju i tu urodzić dziecko. Jest to często związane z lękiem, który jest naturalną sprawą przed porodem. Kobiety boją się samego rozwiązania, a w przypadku porodu za granicą dochodzą jeszcze obawy związane z przebywaniem w obcym kraju, barierą językową i wieloma innymi aspektami towarzyszącymi porodowi. W takim wypadku warto rozważyć powrót do kraju na czas rozwiązania, gdyż komfort psychiczny przyszłej mamy jest niezwykle istotny dla prawidłowego przebiegu porodu, ale też samopoczucia jej i dziecka. 

Zobacz wideo Jak zmienia się organizm kobiety po porodzie?

Poród za granicą. Jakie są koszty procedury?

Koszt porodu za granicą uzależniony jest od tego, w jakim kraju przyjdzie nam rodzić. W krajach europejskich pacjentka posługująca się kartą EKUZ, której poród nastąpił spontanicznie może liczyć na bezpłatną opiekę. Jeśli poród planowany jest w kraju zagranicznym, wówczas w zależności od decyzji NFZ może on być sfinansowany z publicznych środków lub jego koszt może spaść na pacjentkę. Zwraca się uwagę, że w krajach UE często jest to tylko część kosztów, gdyż obowiązujące prawo pozwala na przynajmniej częściowe skorzystanie z usług medycznych bez konieczności finansowania ich z kieszeni pacjenta. 

Zobacz wideo Jak może przebiegać poród? Jakie są rodzaje porodów?

Poród za granicą a urlop macierzyński w Polsce

Kolejną istotna kwestią związaną z porodem za granicą jest urlop macierzyński w Polsce i to czy przysługuje on pacjentce. I tak w przypadku kobiet, które są zatrudnione przez pracodawcę w Polsce, poród za granicą nie ma żadnego wpływu na kwestie związane z urlopem i zasiłkiem macierzyńskim. Wystarczy złożyć odpowiednie dokumenty, aby cieszyć się przywilejami pracowniczymi z tytułu macierzyństwa. Konieczne jest jednak posiadanie aktu urodzenia dziecka wydanego za granicą.

Poród za granicą a NFZ. Czy fundusz może odmówić sfinansowania procedury medycznej?

Wiele kobiet zastanawia się czy istnieje możliwość sfinansowania przez NFZ porodu za granicą. Wszystko w tej kwestii zależy od konkretnego przypadku. Jeśli znajdujemy się na terenie innego państwa i posiadamy kartę EKUZ potwierdzającą ubezpieczenie zdrowotne, a w tym czasie spontanicznie następuje rozwiązanie ciąży, wówczas pacjentka ma prawo do bezpłatnego skorzystania z opieki zdrowotnej. Nieco inaczej jest w przypadku, gdy poród za granicą jest planowany. Wtedy należy zwrócić się do NFZ z wnioskiem, w którym uzasadnimy konieczność odbycia leczenia poza granicami kraju - jeśli NFZ przychyli się do niego to koszty porodu zostaną sfinansowane przez państwo, jeśli nie - wówczas obowiązek opłacenia świadczeń medycznych spada na pacjentkę. 

Poród domowy to poród na własnych warunkachMożna zrobić to tylko raz przy porodzie ? zabezpieczenie krwi pępowinowej

Poród za granicą a obywatelstwo. Kiedy dziecko może zyskać obce obywatelstwo?

Poród za granicą i obywatelstwo to dwie ważne kwestie. Na świecie obowiązują bowiem dwie zasady co do ustalenia obywatelstwa dziecka: prawo krwi i prawo ziemi. Zdecydowanie częściej stosowana jest pierwsza z nich - dziecko otrzymuje to samo obywatelstwo co jego rodzice. Niemniej jednak istnieją państwa, gdzie obowiązuje zasada, że o obywatelstwie decyduje miejsce urodzenia - jest to tzw. prawo ziemi. Tak jest np. w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że jeżeli dziecko urodzi się w jednym z tych krajów to może zostać mu nadane obywatelstwo właśnie tego kraju.

Zobacz też: Najlepsze zdjęcia porodowe. Przerażają i jednocześnie zachwycają

Więcej o: