Ile dni do porodu? To jedno z pierwszych pytań, które rodzi się w głowie rodziców dowiadujących się, że ich rodzina się powiększy. Czas ciąży jest szczególnym okresem, w którym dziecko wzrasta, a rodzina przygotowuje się na różnych płaszczyznach do przyjęcia jej nowego członka. Odliczanie dni do porodu rozpoczyna się w momencie, gdy lekarz potwierdzi ciążę. Zazwyczaj dzieje się to na pierwszej wizycie. Wtedy też w oparciu o przeprowadzony wywiad oraz badanie położnik wyznacza termin porodu. Ogólnie przyjęta zasada mówi o wyliczaniu go na podstawie daty ostatniej miesiączki. Jednak jak przekonało się o tym wiele kobiet, jest to termin dość umowny. Szacuje się, że tylko 2 proc. kobiet rodzi w ustalonym czasie. Jednak o ciąży donoszonej mówi się już w momencie, gdy rozwiązanie nastąpi na dwa tygodnie przed wyznaczoną datą, a także do dwóch tygodni po tym terminie.
To ile zostało dni do porodu zależy przede wszystkim od tego, na jakim etapie dowiemy się o zajściu w ciążę. W zdecydowanej większości przypadków kobiety domyślają się swojego odmiennego stanu nim minie 10 tydzień ciąży. W tym czasie można już bowiem zaobserwować pierwsze, wczesne symptomy ciąży, do których należy m.in.:
Warto pamiętać, że kobiety, które od 10 tygodnia monitorują swoją ciążę u lekarza i mają to udokumentowane, np. w karcie ciąży, są uprawnione do skorzystania po porodzie z tzw. becikowego, czyli jednorazowego świadczenia pieniężnego.
Aby dokładnie śledzić ilość dni pozostałych do porodu warto skorzystać z jednej z wielu dostępnych na rynku aplikacji, które oprócz wskazywania w którym tygodniu ciąży obecnie się znajdujemy, zawierają mnóstwo ciekawych i ważnych informacji na temat rozwoju płodowego, tego jak powinno się na danym etapie dbać o dietę i jakie badania należy wykonać. Jedną z nich jest aplikacja Moja Ciąża z eDziecko.pl, którą pobrać można zarówno na urządzenia z Androidem jak i wyposażone w system iOS.
Odpowiedź na pytanie za ile dni poród determinuje wiele działań, które rodzice muszą podjąć. Wśród nich znajduje się m.in. przygotowanie wyprawki. I choć wydawałoby się, że w czasach, gdy wszystko można kupić przez internet nie wymaga to specjalnie dużo czasu, to jednak kiedy przyjrzymy się sprawie głębiej, to lepiej zacząć zakupy z pewnym wyprzedzeniem. Po pierwsze pamiętajmy, że koszt całej wyprawki jest niemały, więc zdecydowanie łatwiej będzie go rozbić na kilka miesięcy. Ponadto jeśli dobrze zaplanujemy zakupy w czasie, możemy skorzystać z sezonowych wyprzedaży lub promocji, dzięki którym nabędziemy ubranka, łóżeczko czy wózek w atrakcyjnej cenie. Sugeruje się, że najlepszy moment na rozpoczęcie przygotowywania wyprawki to okolice 5 miesiąca ciąży, kiedy kobieta czuje się wciąż komfortowo, łatwo się porusza i może bez problemu pozwolić sobie na buszowanie po sklepach.
Jednym z najważniejszych elementów przygotowań do tego dnia kiedy jest poród, jest skompletowanie torby do szpitala. Składa się ona z rzeczy dla mamy i dla noworodka. Wśród rzeczy zabranych do szpitala nie może zabraknąć:
Dla dzidziusia warto spakować dwa, trzy zestawy ubranek, czapeczki, rożek, opakowanie pieluszek w najmniejszym rozmiarze, chusteczki nawilżane do pupy, krem ochronny pod pieluszkę.
Wiele szpitali udostępnia listę rzeczy potrzebnych w konkretnej placówce. Warto się tym zainteresować odpowiednio wczesniej. Przyjmuje się, że torba do szpitala powinna być gotowa około 35 tygodnia ciąży, gdyż jak wspomniano wcześniej, to kiedy nastąpi poród jest dużą niewiadomą.
Poród to wyjątkowa chwila w życiu kobiety. Przygotowuje się ona do niej przez 9 miesięcy, ale często mimo to w ostatnich tygodniach doskwiera jej strach związany z tym co się wydarzy, czy dziecko będzie zdrowe, czy połóg przebiegnie bez komplikacji. Nim jednak te wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane trzeba przetrwać najtrudniejszą część, czyli samo rozwiązanie.
Odliczanie do porodu zaczynamy tak naprawdę od momentu, gdy czas pomiędzy kolejnymi skurczami nie będzie dłuższy niż 5 minut. Jest to też moment, w którym położne zalecają wyjazd do szpitala. Nieco inaczej sprawa ma się jeśli odejdą nam wody płodowe - wtedy lepiej nie zwlekać z wyjazdem, zwłaszcza jeśli zaniepokoi nas zabarwienie wód.
Do porodu zostało już niewiele czasu, kiedy lekarz lub położna poinformują cię, że rozwarcie szyjki macicy osiągnęło pułap 10 cm. Czas potrzebny na dojście do tej fazy jest zróżnicowany u każdej kobiety. Zazwyczaj dłużej trwa on u pierworódek, nawet 12-16 godzin. Przy kolejnych porodach okres ten relatywnie ulega skróceniu, choć nie jest to regułą.
Zobacz też: Blizna po cesarskim cięciu, rozstępy po ciąży. Jak sobie z nimi radzić?