Poród trumienny, inaczej poród pośmiertny. Co to za zjawisko? Kiedy może mieć miejsce?

Poród trumienny to - zgodnie z naukową definicją - wydalenie martwego płodu w następstwie śmierci ciężarnej matki, gdy jej zwłoki są w trakcie rozkładu. Poród pośmiertny następuje zazwyczaj od 48 do 72 godzin po zgonie kobiety.

Poród trumienny – co to?

Poród trumienny nazywany też porodem pośmiertnym to zjawisko, do którego dochodzi najpóźniej w trzeciej dobie po śmierci ciężarnej. Nagromadzenie gazów gnilnych doprowadza do wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej. W wyniku tego dochodzi do wynicowania macicy i w efekcie do pośmiertnego porodu.

Poród trumienny – uzasadnione pytania

Poród trumienny jest zjawiskiem niezwykle rzadkim. Oczywiście historia zna takie przypadki. Poród trumienny zdarzał się zarówno przed, jak i po złożeniu zwłok matki do trumny. Dochodziło do niego także podczas ekshumacji zwłok, a także po wydobyciu ciała z wody.

Poród pośmiertny często budzi zasadne pytania i przypuszczenia o pochówku kobiety za życia lub próbach dokonania aborcji przez zmarłą.

Zobacz wideo Wiktor Koperski, 28-letni trumniarz: 'Wychowałem się na tyłach zakładu'

Poród trumienny – znane przypadki

O trumiennych porodach nie napisano w literaturze zbyt wiele. Zarówno tej popularno-naukowej, jak i literaturze czysto medycznej. Jednak przypadki porodów trumiennych zostały odnotowane w księgach już w XVI wieku. Nie są to obszerne dane. Jednak na przykład u Goulda i Pyle’a  czytamy o przypadku kobiety powieszonej przez Hiszpańską Inkwizycję w roku 1551, z której łona – po czterech godzinach wiszenia na szubienicy – wypadło dwoje dzieci. Więcej na ten temat TU.

Głośną sprawą była także przypomina przez nas ostatnio sprawa morderstwa popełnionego przez Chris Watts. Mężczyzna zamordował żonę i dwoje dzieci. Kobieta była w ciąży. Zabójca pochował ją w bardzo płytkim grobie. Wskutek trumiennego porodu urodziła syna. Zwłoki dziecka zostały znalezione tuż przy jej ciele.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Morderstwo zamiast rozwodu. Pochował ciężarną żonę w płytkim grobie, a córki wrzucił do zbiorników z ropą

Więcej o: