Poród trumienny, inaczej poród pośmiertny. Co to za zjawisko? Kiedy może mieć miejsce?
Poród trumienny – co to?
Poród trumienny nazywany też porodem pośmiertnym to zjawisko, do którego dochodzi najpóźniej w trzeciej dobie po śmierci ciężarnej. Nagromadzenie gazów gnilnych doprowadza do wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej. W wyniku tego dochodzi do wynicowania macicy i w efekcie do pośmiertnego porodu.
Poród trumienny – uzasadnione pytania
Poród trumienny jest zjawiskiem niezwykle rzadkim. Oczywiście historia zna takie przypadki. Poród trumienny zdarzał się zarówno przed, jak i po złożeniu zwłok matki do trumny. Dochodziło do niego także podczas ekshumacji zwłok, a także po wydobyciu ciała z wody.
Poród pośmiertny często budzi zasadne pytania i przypuszczenia o pochówku kobiety za życia lub próbach dokonania aborcji przez zmarłą.
Poród trumienny – znane przypadki
O trumiennych porodach nie napisano w literaturze zbyt wiele. Zarówno tej popularno-naukowej, jak i literaturze czysto medycznej. Jednak przypadki porodów trumiennych zostały odnotowane w księgach już w XVI wieku. Nie są to obszerne dane. Jednak na przykład u Goulda i Pyle’a czytamy o przypadku kobiety powieszonej przez Hiszpańską Inkwizycję w roku 1551, z której łona – po czterech godzinach wiszenia na szubienicy – wypadło dwoje dzieci. Więcej na ten temat TU.
Głośną sprawą była także przypomina przez nas ostatnio sprawa morderstwa popełnionego przez Chris Watts. Mężczyzna zamordował żonę i dwoje dzieci. Kobieta była w ciąży. Zabójca pochował ją w bardzo płytkim grobie. Wskutek trumiennego porodu urodziła syna. Zwłoki dziecka zostały znalezione tuż przy jej ciele.
-
Bezwarunkowy dochód podstawowy. Od kiedy? Równo 1200 zł dla każdego, 600 zł dla dzieci
-
Szkoły zamknięte do końca roku 2021? Przemysław Czarnek: Prędzej czy później ten powrót nastąpi
-
Matki w czasach pandemii. Samotne, zapracowane i totalnie za wszystko odpowiedzialne
-
Ulga na dziecko 2021. Nawet 4 tys. złotych dla rodziców, którzy spełnią określone warunki
-
Konferencja ministra zdrowia dzisiaj? Nowe obostrzenia będą prawdopodobnie dotyczyć poszczególnych województw
- Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Uczniowie mogą nastawić się na dłuższy odpoczynek
- Felieton: co to jest i jak go napisać?
- Ekwiwalent za urlop 2021. Pieniądze za niewykorzystane wolne nie przysługują wszystkim
- Powrót do szkół w Anglii w ostrzejszym reżimie sanitarnym niż w Polsce. "Regularne testowanie, maski i lepsza wentylacja"
- Ulga rehabilitacyjna 2021. Z jej tytułu można odpisać sporo pieniędzy