Ta faza porodu jest zdecydowanie najdłuższą. Trwa od początku porodu do całkowitego rozwarcia szyjki macicy. Podczas tej fazy porodu szyjka zaczyna się rozwierać i przygotowywać do wydania na świat dziecka. Poznasz tę fazę porodu po skurczach. Choć nie wszystkie kobiety ją odczuwają. Szyjka skraca się i rozwiera do trzech centymetrów. Dopiero teraz pojawiają się zgaga, biegunka i ciemnobrązowa wydzielina z pochwy.
Ile trwa pierwsza faza porodu? To zależy. U kobiet, które już kiedyś rodziły zwykle od ośmiu do dziewięciu godzin. U kobiet, które czekają na pierwsze dziecko – od 10 do 16 godzin.
Kiedy pojawią się silniejsze skurcze, mogą wystąpić też bóle krzyża. Gdy skurcze przybierają na sile i występują co pięć minut, czas jechać do szpitala. Podczas pierwszej fazy porodu mogą także odejść wody płodowe.
Gdy skurcze są już naprawdę silne, to znak, że powoli przechodzisz w drugą fazę porodu.
Drugą fazę porodu rozpoczynają skurcze parte. Są niezależne od rodzącej. Mogą trwać 30 minut, mogą kilka godzin. To czas, kiedy poprzez właściwe oddychanie i parcie pomagasz maluchowi przejść przez kanał rodny.
Podążaj za wskazówkami lekarza lub położnej. W tej fazie porodu może się zdarzyć, że koniecznym będzie nacięcie krocza. To zabieg, który pomoże maluchowi wyjść na świat.
W kolejnej fazie porodu – okresie łożyskowym – przyjdzie czas na delikatne skurcze. To etap, w którym obkurcza się macica. Oddziela się też łożysko, które następnie musisz wydalić. Możesz odczuwać dreszcze. W tej fazie położona lub lekarz zszyją też krocze, jeśli było ono nacinane.
Poród już się kończy. Etap poporodowy trwa około godziny. W tym czasie jesteś pod stałą obserwacją lekarza lub położonej. Nowo narodzone dziecko medycy położą ci na brzuchu, możesz rozpocząć karmienie piersią.