Fazy porodu. Przygotuj się odpowiednio wcześnie do porodu

Poród zbliża się wielkimi krokami. Brzuch staje się coraz większy, masz wrażenie, że rośnie z godziny na godzinę. Pozostaje przygotować się do porodu. Torbę do szpitala pewnie już spakowałaś dawno, ale czy na pewno wiesz, co cię czeka? I jakie fazy porodu dzielą cię od przyjścia na świat wyczekiwanego dziecka?

Fazy porodu. Pierwszy etap porodu - okres rozwierania

Ta faza porodu jest zdecydowanie najdłuższą. Trwa od początku porodu do całkowitego rozwarcia szyjki macicy. Podczas tej fazy porodu szyjka zaczyna się rozwierać i przygotowywać do wydania na świat dziecka. Poznasz tę fazę porodu po skurczach. Choć nie wszystkie kobiety ją odczuwają. Szyjka skraca się i rozwiera do trzech centymetrów. Dopiero teraz pojawiają się zgaga, biegunka i ciemnobrązowa wydzielina z pochwy.

Ile trwa pierwsza faza porodu? To zależy. U kobiet, które już kiedyś rodziły zwykle od ośmiu do dziewięciu godzin. U kobiet, które czekają na pierwsze dziecko – od 10 do 16 godzin.

Kiedy pojawią się silniejsze skurcze, mogą wystąpić też bóle krzyża. Gdy skurcze przybierają na sile i występują co pięć minut, czas jechać do szpitala. Podczas pierwszej fazy porodu mogą także odejść wody płodowe.

Gdy skurcze są już naprawdę silne, to znak, że powoli przechodzisz w drugą fazę porodu.

Zobacz wideo Agnieszka Kaczorowska-Pela o porodzie

Fazy porodu.  Drugi etap porodu - etap wydalania

Drugą fazę porodu rozpoczynają skurcze parte. Są niezależne od rodzącej. Mogą trwać 30 minut, mogą kilka godzin. To czas, kiedy poprzez właściwe oddychanie i parcie pomagasz maluchowi przejść przez kanał rodny.

Podążaj za wskazówkami lekarza lub położnej. W tej fazie porodu może się zdarzyć, że koniecznym będzie nacięcie krocza. To zabieg, który pomoże maluchowi wyjść na świat.

Fazy porodu.  Trzeci etap porodu - okres łożyskowy

W kolejnej fazie porodu – okresie łożyskowym – przyjdzie czas na delikatne skurcze. To etap, w którym obkurcza się macica. Oddziela się też łożysko, które następnie musisz wydalić. Możesz odczuwać dreszcze. W tej fazie położona lub lekarz zszyją też krocze, jeśli było ono nacinane.

Fazy porodu.  Czwarty etap porodu – okres poporodowy  

Poród już się kończy. Etap poporodowy trwa około godziny. W tym czasie jesteś pod stałą obserwacją lekarza lub położonej. Nowo narodzone dziecko medycy położą ci na brzuchu, możesz rozpocząć karmienie piersią.

Więcej o: