Czop śluzowy a poród. Jak wygląda czop śluzowy i kiedy odchodzi?

Czop śluzowy to nieodłączony element ciąży i porodu, o którym rzadko się mówi. A jest on postrzegany jako pierwszy z symptomów porodu. Wiele kobiet jednak nie wiele, jak wygląda czop śluzowy, więc obawiają się, że nie zauważą, gdy ten wypadnie. Jak wygląda czop śluzowy?

Czop śluzowy a 

poród

– co to jest?

Czop śluzowy to śluz. Jest jednak zbity w twardy kawałek, znacznie gęstszy niż typowa wydzielina z pochwy. Pojawia się u kobiet tuż po zapłodnieniu. Jego zadaniem jest oddzielnie szyjki macicy od świata zewnętrznego. Bywa bezbarwny, niekiedy biały, żółty lub zabarwiony na brązowo lub różowo. Jego zadaniem jest niedopuszczenie drobnoustrojów do płodu.

Zobacz wideo Kompletowanie wyprawki dla noworodka: na co zwracać uwagę?

Czop śluzowy a poród – jak wygląda?

Kiedy odpadnie czop śluzowy, na bieliźnie może pojawić się bezwonna, nieco galaretowata kulka. Zwykle wielkością przypomina nakrętkę od butelki. Nie należy przejmować się nieco czerwonym czy różowym zabarwieniem. Świadczy o tym, że dostało się do niego odrobinę krwi. Nie jest to powód do niepokoju – szyjka macicy jest silnie ukrwiona, niekiedy pękają naczynka krwionośne i zostawiają ślad.

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE: Czop śluzowy - jak wygląda i kiedy odchodzi?

Niezwłocznie jednak należy zgłosić się do lekarza, gdy czop śluzowy odejdzie przed 36. tygodniem ciąży. Może to bowiem sygnalizować komplikacje podczas porodu.

Czop śluzowy a poród – kiedy odpada?

Kiedy odpada czop śluzowy? – to pytanie dręczy wiele przyszłych mam. Niestety nie ma jednego terminu. To kwestia bardzo indywidualna. U niektórych od odejścia czopa śluzowego do akcji porodowej mija kilka godzin, u innych nawet kilka tygodni. Na pewno trzeba obserwować swoje ciało i jego reakcje. Gdy odchodzi czop śluzowy, szyjka macicy mięknie i skraca się. To zdecydowanie więc sygnał o zbliżającym się porodzie.

Kobietom ciężarnym zaleca się, aby po odejściu czopu raczej powstrzymywały się od współżycia. Dziecko jest bowiem bardziej narażone na infekcje.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Kiedy zaczyna się poród? Te objawy to znak, że to już [7 OZNAK PORODU]

Więcej o: