Co przyspiesza poród? Niewiele kobiet rodzi w terminie

Data porodu już minęła? Spokojnie, naprawdę niewiele kobiet rodzi w wyznaczonym terminie. Statystycznie tylko cztery-sześć na sto kobiet rodzi w dniu wyliczonym przez lekarzy ginekologów. Nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak zastanawiasz się, co przyspiesza poród, mamy kilka wskazówek.

Co przyspiesza poród? Zanim zgłosisz się do szpitala

W wyznaczonym terminie porodu warto zgłosić się do szpitala lub do lekarza prowadzącego ciążę. Na pewno specjalista uspokoi obawy przyszłych mam. Zmierzy ciśnienie, zrobi KTG i jeśli wszystko będzie w porządku, odeśle przyszłą mamę do domu. Z pewnością ekspert zaleci także wykonywanie codziennych badań KTG. Jeżeli po 14 dniach, dziecko wciąż będzie w brzuchu mamy, lekarz prawdopodobnie wyśle kobietę do szpitala, na oddział patologii ciąży. Tam możliwe jest zlecenie farmakologicznego wywoływania porodu.

Farmakologiczne wywoływanie porodu jest częstą interwencją medyczną wykonywaną w polskich szpitalach. Według danych Fundacji Rodzić po Ludzku zdarza się w ponad 60 proc. porodów, choć tylko niewielki procent kobiet naprawdę potrzebuje go z przyczyn zdrowotnych. Indukcja farmakologiczna często zapoczątkowuje tzw. "kaskadę interwencji", która polega na tym, że skutki zastosowania jednej interwencji są "leczone" kolejną. To z kolei może zaburzyć fizjologiczny mechanizm porodu i spowodować wiele problemów. Dlatego też, zanim zapadnie decyzja o indukcji farmakologicznej, warto rozważyć inne możliwości.

- czytamy na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku.

Zobacz wideo Poród w wodzie: Dziecko pod powierzchnią zawraca. Co się wtedy dzieje? To kluczowy moment

Co przyspiesza poród? Naturalne metody

Warto więc zanim zdecydujemy się na farmakologiczne sposoby przyspieszenia porodu, spróbować tych zupełnie naturalnych. Co przyspiesza poród?

  • Seks - nasienie zawiera prostaglandyny - hormony, które przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy
  • Stymulacja brodawek - powoduje wydzielanie oksytocyny
  • Spacer i wchodzenie po schodach - ruch i grawitacja pomaga dziecku w ustawieniu się w kanale rodnym.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Co przyspiesza poród? Naturalne metody wywołania porodu

Więcej o: