Mity dotyczące znieczulenia, które powtarzają nawet położne

Coraz częściej przyszłe mamy decydują się na znieczulenie zewnątrzoponowe które uchodzi za najskuteczniejszy sposób na bóle porodowe. Niestety wiele kobiet rezygnuje z niego, ponieważ wciąż pokutuje mit, że znieczulenie zewnątrzoponowe szkodzi dziecku. Obawy te są oczywiście nieuzasadnione. Jakie jeszcze mity krążą na temat znieczulenia podczas porodu? Obalamy te najpopularniejsze.

Ból porodowy jest jednym z przeżyć, które przeraża wszystkie przyszłe mamy. Rozwiązaniem jest skorzystanie ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Niestety wciąż jest to rzadko wybierany sposób. Winą za to można obarczyć mity dotyczące znieczulenia, które niekiedy powtarzają nawet położne! Przyjrzeliśmy się niektórym z nich.

Znieczulenie zewnątrzoponowe może skończyć się paraliżem matki

Mit! Znieczulenie zewnątrzoponowe nie grozi paraliżem, czyli uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Wkłucie jest wykonywane w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Rdzeń kręgowy jest wyżej.  

Po znieczuleniu zewnątrzoponowym zapomnij o karmieniu piersią

Znieczulenie zewnątrzoponowe ani nie osłabia odruchu ssania u dziecka, ani nie wpływa na laktacje u matki. Podane środki znieczulające nie przechodzą do mleka matki. Można karmić piersią od razu po porodzie.

Zobacz wideo Tatiana Okupnik wspomina trudny poród.

Znieczulenie zewnątrzoponowe zawsze kończy się nacięciem krocza

Nacięcie krocza nie ma nic wspólnego ze znieczuleniem. Może do niego dojść zarówno podczas porodu ze znieczuleniem zewnątrzoponowym, jak i bez niego. Dochodzi do niego, gdy kobiecie należy pomóc urodzić dziecko – nacięcie uławia wyjęcie główki.

Przez znieczulenie zewnątrzoponowe kobieta  rodząca nie czuje skurczów partych

To oczywiście mit. Kluczowe jest jednak podanie znieczulenia po pierwsze w odpowiednim stężeniu, a po drugie w odpowiednim momencie. W ten sposób skurcze parte przebiegają normalnie, kobieta je czuje i kierowana przez położną lub lekarza jest w stanie sama urodzić dziecko.

Znieczulenie zewnątrzoponowe niekorzystnie oddziałuje na dziecko

Środki używane w znieczuleniu zewnątrzoponowym są podawane w niewielkich dawkach. Podane we właściwych proporcjach i o właściwej porze nie dostają się do krwioobiegu matki, a co za tym idzie nie przenikają do krwioobiegu dziecka. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie przeciwne – znieczulenie zewnątrzoponowe poprawia stan malucha. Mama, która nie czuje bólu, nie stresuje się i w ten sposób ma lepszy przepływ maciczno-łożyskowy. Przepływa więcej krwi przez łożysko, więc dziecko dostaje więcej tlenu podczas porodu.

Więcej o: