Baby blues - czym jest, jakie są podstawowe objawy i jak sobie z nim radzić?

Baby blues, czy jest on łagodną odmianą depresji poporodowej, czy też nie należy łączyć tych dwóch stanów? Czy może ewoluować w coś znacznie poważniejszego? Jak sobie z nim skutecznie radzić?

Baby blues jak wyglądają statystyki

Baby blues i depresja poporodowa w liczbach, ten pierwszy dotyka aż - bagatela 80% kobiet tuż po porodzie, w przypadku depresji liczba jest znacznie mniejsza. Szacuje się, iż około 10-30% mam doświadcza depresji poporodowej. Wychodzi z tego, że baby blues jest bardzo powszechnym zjawiskiem a stosunkowo mało o nim wiemy, w przeciwieństwie do depresji poporodowej, o której w ostatnich czasach jest dość głośno. Być może jest to spowodowane dużo łagodniejszym i stosunkowo krótkim przebiegiem tego syndromu, który często jest bagatelizowany.  

Baby blues co to tak naprawdę jest?

Baby blues co to - takie pytanie zadają najczęściej świeżo upieczone mamy, które podejrzewają, iż syndrom ten u nich występuje. Inną nazwą tego schorzenia jest smutek poporodowy, który najlepiej oddaje stan w jakim może znaleźć się kobieta, która urodziła dziecko. Jest to bezpośrednio związane z wahaniami w gospodarce hormonalnej wywołanymi tak silnym zjawiskiem dla naszego organizmu jakim niewątpliwie jest poród. Psychika kobiety po takim doświadczeniu bywa bardzo rozchwiana, dlatego też stany anormalne jak: duży smutek, uczucie straty, ogólne głębokie przygnębienie oraz towarzysząca im płaczliwość są bardzo częstym zdarzeniem. 

Stan baby blues w dużej mierze zawdzięczamy buszującym w ciele hormonom po porodzie, jednakże należy pamiętać, iż to nie tylko one przyczyniają się do odczuwania przygnębienia przez kobiety. Musimy tutaj brać pod uwagę samą psychikę danej mamy oraz wiele innych czynników środowiskowych, które mogą na nią wpływać po tak silnych przeżyciach związanych bezpośrednio z narodzinami dziecka.  

Baby blues - objawy najczęściej występujące

Baby blues - objawy, które są charakterystyczne dla tego stanu:

  • bardzo szybkie, nieoczekiwane zmiany nastroju, są one zazwyczaj związane bezpośrednio z hormonami
  • frustracja i zniecierpliwienie (mogą się przerodzić w agresję)
  • niepokój, strach przed natłokiem nowych obowiązków
  • niecierpliwość, niekiedy kończy się ona złością
  • ogólne zmęczenie i złe samopoczucie
  • uczucie pustki - mimo, iż dziecko było bardzo wyczekiwane w stanie baby blues jest to jeden ze sztandarowych objawów
  • płaczliwość, jest to jedyny fizyczny objaw tej przypadłości (rodzina powinna zwracać na niego uwagę i być w gotowości do wsparcia)

Baby blues po porodzie - jaki hormon za niego odpowiada

Baby blues po porodzie może być konsekwencją wydzielanego w przysadce mózgowej hormonu zwanego kortykotropiną. Sprawia on, iż w naszym organizmie następuje wzmożone wytwarzanie innych hormonów. Tym razem będzie się to odbywało w korze nadnerczy, a same hormony noszą nazwę - kortyzol oraz kortyzon. Są one nam zapewne dobrze znane. Kortyzol jak z lekcji biologii wiadomo bywa także nazywany hormonem stresu, co w tym przypadku jest dla nas najważniejszą wiadomością. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż hormon ten jest produkowany w dużej ilości w sytuacji dla nas stresującej. Kortyzon natomiast, jest ściśle związany z kortyzolem, jego produkcję również wzmaga stres, dodatkowo ma on działanie przeciwbólowe. 

Ile trwa baby blues?

Znamy już definicję oraz najważniejsze objawy towarzyszące omawianemu syndromowi. Ważnym jest również poznanie informacji ile trwa baby blues, będzie to decydująca sprawa w kwestii, czy przypadkiem nasz stan nie przeistacza się w poważniejszą dolegliwość - jak depresja poporodowa. Generalnie zakłada się, iż smutek poporodowy może trwać około dwóch do pięciu dni. Wszystkie towarzyszące mu objawy powinny całkowicie ustąpić po czasie dwóch tygodni. 

Baby blues jak sobie radzić z tym stanem?

Baby blues jak sobie radzić? Tutaj niezastąpione będzie przede wszystkim wsparcie otoczenia. W skrajnych przypadkach nie obejdzie się bez interwencji psychologa i dobrze dobranej terapii. Najważniejsze jest to aby mieć świadomość, iż przypadłość ta jest bardzo powszechna, należy więc traktować ją jako stan przejściowy - być może pomoże nam to w łagodniejszy sposób zakończyć baby blues. Ważne jest aby najbliższe nam osoby zostały wtajemniczone w przeżywane przez nas rozterki, zapewne ułatwi nam tą wspólną koegzystencję w trakcie trwania tego syndromu.

Rodzina powinna otoczyć młodą mamę należytym wsparciem - bez oceniania oraz zbytniego poprawiania i wypominania błędów przy dziecku, które mogą przyczynić się do pogłębienia stanu smutku poporodowego. Pamiętajmy, iż najlepszą drogą do pokonania takiego okresu jest współpraca oraz wyrozumiałość.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.