Poród "krok po kroku" - jak przebiegają fazy porodu

Choć poród "krok po kroku" u wszystkich rodzących siłami natury wygląda podobnie, tak naprawdę każdy jest inny. Różny jest czas trwania porodu, a i każda mama kolejne etapy przeżywaj inaczej. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda książkowy poród "krok po kroku", by do każdej fazy dobrze się przygotować i móc skupić na tym, co najważniejsze.

Poród "krok po kroku" to dla rodziców wielka przygoda oraz jedno z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających wydarzeń w życiu. Według definicji poród jest sekwencją następujących po sobie procesów, które mają na celu urodzenie dziecka.

Prawidłowy początek porodu rozpoczyna się w 40. tygodniu ciąży (z dopuszczalnym odchyleniem do 14 dni). Za początek porodu uznaje się:

  • wystąpienie regularnych, bolesnych skurczów macicy,
  • zmiany zachodzące w szyjce macicy (skrócenie i zgładzenie).

Mówiąc o porodzie, warto wspomnieć o skurczach przepowiadających, czyli Braxtona-Hicksa, które są treningiem macicy i sygnałem, że organizm zaczął przygotowania do porodu. Skurcze przepowiadające są nieregularne i występują w ciągu ostatnich dni przed porodem. Mogą zapoczątkować proces skracania i rozwierania się szyjki macicy. Czym różnią się skurcze od porodowych?

  • nie są bolesne i silne,
  • nie towarzyszą im inne objawy przedporodowe,
  • ich siła nie narasta, nie pojawiają się częściej,
  • w ciągu kilku bądź kilkudziesięciu minut się wyciszają.

Jeśli to nie czas na poród, a skurcze przepowiadające nasilają się i pojawiają się częściej, jedź do szpitala.

Skurcze przepowiadające i porodowe. Jak je od siebie odróżnić?

Poród "krok po kroku" - fazy porodu

Poród składa się z trzech etapów.

Pierwsza faza porodu - etap rozwierania szyjki macicy

Faza pierwsza porodu, etap rozwierania szyjki macicy, jest najczęściej najdłuższa w całym procesie porodowym. Zaczyna się od skurczów mięśni macicy, które coraz bardziej się nasilają i pojawiają się częściej. Pierwsze są dość regularne, następują co kilkanaście minut i trwają kilkadziesiąt sekund. Każdy skurcz ma swój szczyt, czyli moment największej siły. Pod koniec tego etapu porodu kobieta może mieć wrażenie, że między skurczami nie ma przerw. Ważne jest, by prawidłowo oddychać, przyjmować najbardziej komfortowe pozycje, spacerować.

Zdarza się, że w trakcie trwania tej fazy odchodzą wody płodowe, a skurczom mogą towarzyszyć nudności czy biegunka.

Na tym etapie zaczyna się proces obkurczania macicy. Po każdym skurczu mięśnie macicy stają się coraz krótsze, a jej szyjka coraz bardziej się rozszerza. Skurcze trwają do momentu, gdy rozwarcie, czyli średnica otworu szyjki macicy, osiągnie 10 cm.
Charakterystyczne dla końcówki pierwszej fazy porodu jest to, większość kobiet przeżywa rodzaj kryzysu psychicznego. Pojawia się silny lęk i obawa, że "ja tego nie wytrzymam". Ten moment krytyczny jest znakiem, że finał jest już blisko, skurcze osłabną i zacznie się drugi etap porodu - faza parcia.

Drugi etap porodu - faza parcia

Drugi etap porodu trwa od kilku minut do dwóch godzin. Jest to okres od pełnego rozwarcia ujścia szyjki macicy do momentu pojawienia się dziecka na świecie.
Przy pełnym rozwarciu szyjki macicy pojawia się silna potrzeba parcia, a płód jest wypychany przez kanał rodny, poprzez skurcze macicy, parcie, czyli silne wypychające ruchy przepony.

Zazwyczaj najpierw pojawia się głowa dziecka, reszta ciała powinna wyjść w ciągu jednego lub dwóch skurczów partych. Najczęściej kobiety odczuwają nagły przypływ sił. Także w tej fazie bardzo ważne jest prawidłowe oddychanie.

Trzeci okres porodu - faza łożyskowa

Trzeci okres porodu, czyli faza łożyskowa (lub poporodowa), to najkrótszy etap porodu (trwa kilkanaście minut). Zaczyna się od momentu przyjścia dziecka na świat. Wówczas macica, pod wpływem bezbolesnych skurczów, rodzi łożysko.

Jeśli łożysko nie zostanie wydalone w całości, potrzebne jest łyżeczkowanie jamy macicy, ponieważ jego fragmenty (pozostające w macicy po porodzie) mogą wywołać infekcje bądź krwotok.

Po narodzinach maluszek poddawany jest ocenie: ile waży, ile mierzy, testowi APGAR (skala oparta jest na pięciu parametrach, które oceniają stan dziecka).

W tym czasie lekarz sprawdza, jak kurczy się macica, czy nie ma krwotoku. Zostają nałożone szwy, jeśli doszło do nacięcia bądź pęknięcia krocza.

Jeśli lekarze nie stwierdzą nieprawidłowości, dziecko otrzyma 8-10 punktów APGAR, wraca do mamy, która może go nakarmić. Mama i dziecko spędzą ze sobą dwie godziny. Najlepiej by był to kontakt ciało do ciała, skóra do skóry.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: