Masaż krocza, czyli skóry i mięśni położonych między ujściem pochwy a odbytem, ma przygotować drogi rodne do porodu naturalnego. Zabiegi te, które może wykonywać każda ciężarna w zaciszu domu, zmniejszają ryzyko pęknięcia krocza czy konieczności jego nacięcia podczas porodu.
Dzięki regularnemu wykonywaniu masażu krocza można się spodziewać, że:
Masaż krocza można rozpocząć w 34. tygodniu ciąży. Aby jednak działania przyniosły efekty, masaże muszą być wykonywane regularne, np. co drugi dzień lub częściej. Sprawa kluczowa to wytrwałość i systematyczność. Krocze najlepiej masować po kąpieli, kiedy ciało jest rozgrzane, a krocze - bardziej elastyczne. Masaż krocza nie powinien trwać dłużej niż kilka minut, maksymalnie do 10 minut.
Zanim przystąpisz do wykonywania masażu krocza, dobrze się do niego przygotuj. O czym pamiętać?
1. Wybierz wygodną pozycję. Tak naprawdę masaż krocza można wykonać w każdej pozycji. Wystarczy odciągnąć na bok nogę, by ułatwić sobie dostęp do masowanego obszaru. Wśród polecanych pozycji znajdują się:
Mięśnie podczas wykonywania masażu krocza powinny być rozluźnione.
2. Do masażu krocza stosuj kosmetyki stworzone z myślą o tych zabiegach, które nie zawierają substancji chemicznych i zapachowych lub naturalne oleje, które nie tylko ułatwiają masowanie, ale i uelastyczniają tkanki. Są to olejki z:
3. Zanim zaczniesz wykonywać masaż krocza, skonsultuj się z lekarzem. Upewnij się, że nie widzi przeciwwskazań. Wstrzymaj się od zabiegów, jeśli masz infekcji pochwy lub gdy odczuwasz przedwczesne skurcze macicy.
Niewielką ilość olejku ogrzej w dłoniach. Rozsmaruj go na wargach sromowych i wejściu do pochwy. Włóż kciuki do pochwy na głębokość około dwóch centymetrów. Delikatnie naciskaj ścianki pochwy i rozciągaj je w kierunku odbytu. Nacisk na tkanki pochwy powinien trwać kilkadziesiąt sekund, maksymalnie dwie minuty. Przesuwaj palce na boki, lekko uciskając ścianki pochwy. Wykonuj ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara. Delikatnie rozciągaj ścianki pochwy. Masuj je do momentu, kiedy poczujesz mrowienie.
Uwaga! Jeśli czujesz lekkie pieczenie, nie martw się. To naturalny efekt. Niemniej przestań na chwilę pracować palcami, a do masażu wróć, gdy mrowienie minie. Jeśli zaś pojawi się silniejszy dyskomfort: ból czy pieczenie, zdecydowanie przerwij masaż.
Nie zapominaj o miejscu między odbytem a wejściem do pochwy. Obszar ten też warto masować - zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Po kilku masażach dołącz do masowania krocza drugi palec, a potem kolejny.
Masaż krocza to nie jedyny sposób na przygotowanie krocza do porodu. Inną metodą są ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli tzw. mięśnie Kegla.
To także może cię zainteresować: