Poród rodzinny, czyli rodzenie z partnerem. Za i przeciw, kiedy zgłosić

Przyjście na świat nowego członka rodziny jest dużym przeżyciem i nie ma większego znaczenia, czy kobieta rodzi po raz pierwszy, czy właśnie przywita kolejną pociechę. Poród rodzinny to coś, na co decyduje się coraz więcej par - po to, aby wspólnie przeżywać ten wyjątkowy moment.

Poród rodzinny najczęściej kojarzony jest z pobytem na porodówce ojca dziecka. Jednak rodzącej kobiecie może także towarzyszyć inna bliska osoba - np. mama, siostra, przyjaciółka. Obecność osoby, której znamy i ufamy jest niezwykle cenna - to nie tylko słowa wsparcia, ale i pomoc w ukojeniu bólu. Chociaż często ma znaczenie po prostu, że ta osoba po prostu obok jest.

Objawy porodu. Czy to już?

Poród rodzinny - jak się przygotować?

Pary, które zdecydowały się na poród rodzinny powinny zacząć przygotowania od zapisania się do szkoły rodzenia - szczególnie, jeśli przygotowują się do przyjścia na świat ich pierwszego dziecka. Podczas tych zajęć, na które regularnie powinni uczęszczać oboje rodzice, dowiedzą się wielu przydatnych rzeczy, które będą mogli wykorzystać zarówno podczas akcji porodowej, jak i później, gdy maluch będzie już na świecie.

Chociaż porody rodzinne stały się coraz popularniejsze i dziś są właściwie normą, warto dla pewności sprawdzić, czy szpital, który wybraliście na poród na pewno oferuje taką możliwość. Warto także sprawdzić, ile poród rodzinny kosztuje. Pobyt bliskiej osoby często jest bezpłatny, ale są także szpitale, w których pobieranie są opłaty za poród rodzinny.

Poród rodzinny - cena

Jak czytamy na stronie Fundacji Rodzić Po Ludzku:

Pobieranie opłat za tzw. porody rodzinne i za intymne warunki podczas porodu (sala pojedyncza) przez placówki, które zawarły z NFZ kontrakt na udzielanie świadczeń medycznych związanych z porodem, jest sprzeczne z konstytucyjnymi zasadami szczególnej opieki nad kobietą w ciąży (art. 68 ust. 3 oraz art. 71 ust. 2), a także z zasadą równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej (art.68 ust.2).

Szpitale nie powinny zatem pobierać opłaty za samą możliwość obecności bliskiej osoby w trakcie porodu. Jednak w związku z tym, że placówki nie mogą ponosić kosztów opieki sprawowanej przez partnera. Dlatego też pojawiają się opłaty m.in. za strój ochronny czy obuwie na zmianę.

Poród rodzinny - kiedy zgłosić

Podczas porodu naturalnego obecność bliskiej osoby jest już właściwie normą, możemy dodatkowo podkreślić to podczas przyjęcia na oddział. Są jednak szpitale, które wymagają wcześniejszej wizyty i tzw. kwalifikacji do porodu rodzinnego. Warto więc przed porodem dowiedzieć się, jak to wygląda w szpitalu, który wybraliście (i kilku w pobliżu, aby mieć plan awaryjny, gdy w "twoim" szpitalu nie będzie miejsc).

Jeśli chodzi o cesarskie cięcie - należy to wcześniej przedyskutować z lekarzem prowadzącym. Jest to łatwiejsze, gdy cięcie jest zaplanowane, można wtedy wszystko ustalić. Gdy cesarka jest nieplanowana, może nie być czasu, aby wszystko odpowiednio przygotować. Pamiętajmy także, że najważniejsze jest zdrowie mamy i dziecka.

Poród rodziny - czy warto?

Obecność na sali kogoś bliskiego z całą pewnością dodaje kobiecie sił i wiary. Czasem parter czy mama potrafią uspokoić, pomóc się zrelaksować. Z całą pewnością mężczyzna, który uczestniczył w narodzinach swojego dziecka patrzy na nie zupełnie inaczej. Między ojcem, a noworodkiem powstaje bardzo szczególna wieź, która może być silnym fundamentem i dalszych relacji. Badanie pokazują, że ojcowie, którzy doświadczyli porodu rodzinnego nie tylko inaczej postrzegają swoją dziecko, znacznie aktywniej uczestniczą w jego wychowaniu. Bardziej się interesują tym, co się z dzieckiem, jakie ma problemy, łatwiej też przychodzi im wspieranie dziecka w jego dążeniach do celu, są też bardziej wyrozumiałymi ojcami.

Poród rodziny, tak samo jak wszystko, ma też drugą stronę. Obecność mężczyzny męża - kochanka  na sali porodowej, może być dla niego ciężkim i trudnym doświadczeniem. Zobaczenie partnerki w tak trudnej i bardzo intymnej sytuacji może na zawsze zmienić ich relacje i wpłynąć na to, jak po porodzie będą wyglądały ich zbliżenia i seks. 

Z punkty widzenia mężczyzny poród - i poniekąd tak jest - to wyjątkowo ekstremalna sytuacja. Oglądanie spoconej, wyczerpanej partnerki może być dla niego ogromnym szokiem. Nawet jeśli parter wiedział, czego może się spodziewać, to zazwyczaj dzieje się tak, że to, co widzi na sali porodowej przechodzi jego najśmielsze oczekiwania. Mimo że to mężczyźni uchodzą za - teoretycznie - silniejszą płeć to takie doświadczenie może być bardzo trudne. Chcieliby pomóc swojej ukochanej, a nie mają jak, nie mogą przejąć na siebie jej bólu.

Ale dyskomfort może czuć także kobieta, która bez względu na to, jak komfortowo i duże czuje się z ukochanym w takiej sytuacji jego obecność wcale nie będzie jej pomagała, a jedynie szkodziła. Może wydawać nam się, że masaż podczas porodu będzie czymś zbawiennym, a gdy przyjdzie co do czego i partner zacznie nas dotykać, wcale nie będzie nam się to podobało.

Dlatego decyzja o porodzie rodzinnym powinna być bardzo dobrze przemyślana. Żadna ze stron nie powinna zmuszać ani być zmuszana do tego, żeby być i uczestniczyć w narodzinach dziecka. Złotym środkiem może być obecność partnera podczas pierwszego etapu porodu, jego wyjście, gdy rozpoczną się skurcze parte i powrót na salę, gdy noworodek będzie już na świecie. Wiele par decyduje się na takie rozwiązanie i uważa, że to najlepsze wyjście.

Pamiętajcie też, aby nie przywiązywać się do schematów. Poród to wyjątkowe przeżycie, ciężko wszystko dokładnie zaplanować. Może być tak, że ustalicie, że partner będzie przy tobie przez całą akcję porodową, a w trakcie zdecydujecie się, że jednak wyjdzie. Lub odwrotnie: partner, który miał nie uczestniczyć w kluczowym momencie, będzie przy tobie cały czas.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: