Poród naturalny czy cesarka?

Cesarskie cięcie to metoda stosowana w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy lekarze przewidują, że poród naturalny mógłby stanowić zagrożenie dla matki lub dziecka. Jednak ostatnio często słyszy się także o "cesarce na życzenie". Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

O porodzie w trakcie ciąży myśli się zazwyczaj bardzo dużo. To często powód licznych niepokojów i pytań. Która metoda będzie najmniej bolesna? Co w sytuacji, gdy coś pójdzie nie tak? Tego typu dylematy to bardzo powszechne zjawisko wśród przyszłych mam.

Często jednak nie możemy samodzielnie zdecydować o tym, w jaki sposób nasze dziecko przyjdzie na świat. Istnieją sytuacje, gdy pojawiają się istotne przeciwwskazania do porodu naturalnego, przez co lekarze decydują się na wykonanie cesarskiego cięcia. Kiedy zachodzi taka potrzeba?

 • Powikłania w trakcie wcześniejszych porodów;
 • dziecko jest ułożone w niewłaściwej pozycji;
 • ciąża mnoga;
 • dziecko jest bardzo duże;
 • choroby mamy: m.in. nadciśnienie, wady serca i wzroku, zakażenie dróg rodnych, HIV.

Cesarskie cięcie na żądanie?

Cesarskie cięcie to metoda stosowana w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy lekarze przewidują, że naturalny poród mógłby stanowić zagrożenie dla matki lub dziecka. Jednak ostatnio często słyszy się o takich porodach, które odbywają się na życzenie ciężarnej. Nie jest to jednak bardzo powszechne zjawisko. Wykonuje się je tylko w prywatnych klinikach; koszt takiego porodu to około 4-5 tys. złotych. Musimy więc liczyć się z tym, że "cesarka na żądanie" nie jest wcale tak łatwo dostępna.

Zobacz także: poród w domu - czy to duże ryzyko? 

Dlaczego mimo wysokich kosztów wiele kobiet chce rodzić w ten sposób? Przede wszystkim skraca to czas trwania porodu. Ten argument działa na panie, które obawiają się kilkunastogodzinnego wysiłku fizycznego. Poza tym w ten sposób unikamy dużego porodowego bólu. Nie mamy także problemów z powrotem do aktywności seksualnej, gdyż nasza pochwa nie ulega zbytniemu rozszerzeniu.

Ciekawostka: cesarskie cięcie zalecane jest dla pań dotkniętych tokofobią, czyli panicznym strachem przed porodem.

Jakie są wady tej metody?

 • Dłuższy pobyt w szpitalu;
 • na brzuchu pozostaje blizna, która goi się często przez bardzo długi czas;
 • z zajściem w kolejną ciążę musimy poczekać minimum przez rok.

Poród naturalny - zalety i wady

Przed porodem naturalnym musimy przygotować się psychicznie na dosyć długi czas jego trwania. Zajmuje on zwykle od kilku do kilkunastu godzin. Poza tym wiąże się to także z dużym bólem i wysiłkiem fizycznym. W niektórych przypadkach rodzącej podaje się środki wzmacniające lub wywołujące skurcze.

Nie należy jednak zapominać o licznych zaletach tej metody:

 • Na naszym brzuchu nie ma trwałych blizn pooperacyjnych;
 • zaraz po porodzie możemy zająć się swoim dzieckiem i karmić je piersią;
 • niedługo po tym bezpieczne jest kolejne zajście w ciążę;
 • w momencie przyjścia dziecka na świat tworzy się niepowtarzalna więź między nim a mamą.

Poród naturalny - film

Zobacz fragmenty pokazujące przebieg porodu naturalnego:

Poród naturalny w wodzie

Poród naturalny w wodzie to dosyć nowoczesna metoda, która w ostatnich latach znajduje wielu zwolenników. To dlatego, że gwarantuje mniejszy ból i trwa krócej. Poza tym w takich warunkach tkanki krocza są bardziej rozciągliwe – dzięki temu zazwyczaj nie trzeba go nacinać.

W trakcie takiego porodu woda wymieniana jest na bieżąco, ponieważ dostają się do niej krew, śluz i wody płodowe. Nie każda kobieta może jednak zdecydować się na takie rozwiązanie. Wiele chorób stanowi istotne przeciwwskazanie dla tej metody, dlatego zawsze należy w tej sprawie konsultować się z lekarzem.

Zobacz także:

Łagodne cesarskie cięcie - co to takiego?

Sposoby na dobry poród

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.