Poród kleszczowy - co trzeba o nim wiedzieć

Poród kleszczowy to jedna z metod pomocy kobiecie w urodzeniu dziecka, kiedy pojawiają się komplikacje. Stosuje się ją w II fazie porodu. Co trzeba wiedzieć o porodzie kleszczowym? Jak on wygląda? Czy są powody, by się go obawiać?

Poród kleszczowy to hasło, które wywołuje strach u wielu przyszłych mam, które mają rodzić naturalnie. A nuż coś się wydarzy i trzeba będzie przeprowadzić ten zabieg? Obawy te są zrozumiałe, ponieważ kleszczy używa się w sytuacji, gdy pojawiają się komplikacje, a życie matki lub dziecka może być zagrożone. Poród kleszczowy był niegdyś wykonywany przy użyciu kleszczy wysokich, wkładanych głęboko do kanału rodnego, co wiązało się z większym zagrożeniem i częstszymi konsekwencjami - a to z pewnością wpłynęło na jego złą sławę. Obecnie poród kleszczowy jest zdecydowanie bezpieczniejszy, a zdarza się w wypadku zaledwie ok. 5 proc. ciąż. 

  • Poród kleszczowy: kiedy? Gdy druga faza porodu się przedłuża, a jest za późno na wykonanie cięcia cesarskiego
  • Decyzja o porodzie kleszczowym jest podejmowana gdy istnieje zagrożenie życia matki lub dziecka
  • Muszą także zostać spełnione pewne warunki m.in. wody płodowe odpłynęły, a główka dziecka znajduje się w dolnym odcinku kanału rodnego
  • Po porodzie kleszczowym matka dłużej dochodzi do siebie (głównie ze względu na pogłębione nacięcie)
  • Poród kleszczowy to ostateczność, wykonuje się go po to, aby ratować życie

Poród kleszczowy - kiedy się go wykonuje

Jeśli II faza porodu (czyli ta, w której dziecko powinno przejść przez kanał rodny) przedłuża się i występują komplikacje, a jest już za późno na wykonanie cesarskiego cięcia, lekarz może zdecydować się na poród zabiegowy z użyciem kleszczy. Aby taka decyzja mogła być podjęta, muszą zaistnieć odpowiednie warunki. Przede wszystkim, musi wystąpić realne zagrożenie życia dziecka lub matki (która nie jest w stanie przeć). Koniecznym jest również, by kobiecie odpłynęły wody płodowe, a szyjka macicy osiągnęła pełne rozwarcie. Główka dziecka musi się za to znajdować w dolnym odcinku kanału rodnego - wtedy to jedyna droga, którą może się wydostać na świat. Przeciwwskazaniami do porodu kleszczowego są za to nieprawidłowe ułożenie dziecka, jego niska masa lub to, że jest ono za duże w stosunku do wąskiej miednicy matki. 

Jak wygląda poród kleszczowy?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub zewnątrzoponowym - przed wprowadzeniem kleszczy krocze jest zwykle nacinane - dość głęboko, by narzędzie mogło zostać użyte. Za pomocą cewnika opróżniany jest także pęcherz. Następnie lekarz wprowadza do kanału rodnego jedną z łyżek kleszczy, a później drugą - obejmuje nimi główkę dziecka. Później kleszcze są zaciskane, a lekarz, podczas skurczów macicy (zwykle dwóch, trzech), przesuwa dziecko, pomagając mu przedostać się przez kanał rodny. Dalsza część porodu odbywa się już w sposób naturalny.

Poród kleszczowy - konsekwencje

Konsekwencje porodu kleszczowego to zazwyczaj otarcia bądź siniaki na główce maleństwa (które znikają w ciągu pierwszych dni życia) i większe osłabienie matki. Kobieta, ze względu na głębokie nacięcie krocza, gorzej przeżywa połóg, dłużej dochodzi do siebie i dłużej może odczuwać ból, dyskomfort w okolicach intymnych. Krocze wymaga więcej pielęgnacji (specjalnej higieny, okładów), częstsze są też wizyty u ginekologa. U dziecka natomiast mogą zdarzyć się krwiaki - bardzo rzadko - które zwykle również wchłaniają się same po kilku dniach, ale należy wtedy wykonać badanie USG główki, aby od razu sprawdzić, czy nie doszło do większych uszkodzeń. Do niezwykle rzadkich skutków porodu kleszczowego należą pęknięcie czaszki, uszkodzenie nerwu twarzowego albo porażenie splotu ramiennego - wiążą się one zwykle z niepoprawnym użyciem narzędzia. Wtedy noworodek wymaga natychmiastowej opieki lekarskiej lub rehabilitacji. 

Czy należy się bać porodu kleszczowego? 

Decyzja o użyciu kleszczy podczas porodu zwykle zapada nagle - ale gdy lekarz o niej poinformuje, wiele kobiet czuje się zagrożonymi. Nie można jednak myśleć - jeśli wystąpi konieczność przeprowadzenia zabiegu - że to porażka, że się nie podołało, zawiodło w najważniejszym momencie. Pewnych okoliczności nie da się przewidzieć. Niekiedy jednak rodzącej może być potrzebne wsparcie psychologa. Należy przede wszystkim pamiętać, że poród kleszczowy to naprawdę ostateczność i priorytetem jest to, aby dziecko urodziło się zdrowe. Taki zabieg może uratować życie maleństwa.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.