Poród w domu - czy to duże ryzyko?

Poród w domu pociąga za sobą szereg korzyści dla mamy i dziecka. Jednak w Polsce decydujemy się na taki krok bardzo rzadko. Dowiedz się dlaczego wielu rodziców nadal boi się takiego rozwiązania i jakie są najważniejsze przeciwwskazania do takiej formy porodu.

Poród w domu - czy możemy sobie na to pozwolić?

Poród w domu to temat dosyć rzadko poruszany. Bardziej znamy go z zachodnich filmów niż z własnej praktyki, czy doświadczeń znajomych. Co ciekawe, w Holandii w takich warunkach rodzi się aż 30 procent dzieci! U nas jednak to nadal rzadkość.

Czy to duże ryzyko i przejaw nieodpowiedzialności? Tylko w nielicznych przypadkach. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań śmiało możemy zdecydować się na poród w takich warunkach.

Taka metoda pociąga za sobą szereg korzyści dla mamy i dziecka. Po pierwsze zostają uwzględnione wszelkie potrzeby i preferencje przyszłych rodziców. Poza tym zyskujemy spokój i wolność od szpitalnych procedur. Mamy także zapewnione poczucie bezpieczeństwa, gdyż nad wszystkim czuwa doświadczona położna. 

Dlaczego mimo tych korzyści polscy rodzice nie są nadal przekonani do tej metody? Po pierwsze, w przypadku jakichś komplikacji w trakcie porodu, nasza obecność poza szpitalem jest ogromnym utrudnieniem. To właśnie z tej przyczyny kobiety, które mają już za sobą trudne porody, nie mogą zdecydować się w przyszłości na rodzenie w warunkach domowych.

Są jeszcze inne problemy. Po porodzie w szpitalu dziecko ma zapewnione obowiązkowe szczepienia i badania. Z kolei gdy rodzimy w domu, musimy załatwiać wszystko sami. To utrudnienie, które bardzo często zniechęca przyszłych rodziców do tej metody.

Poród w domu - jaka jest cena i czego będziemy potrzebować?

Planując poród w takich warunkach należy liczyć się także z kosztami. Za takie rozwiązanie w naszym kraju zapłacimy średnio około 2 tys. zł (ceny wahają się od 1500 zł do 2500 zł). Położna będzie miała ze sobą sprzęt potrzebny do porodu. Z kolei z własnej strony dobrze jest przygotować coś za pomocą czego będziemy chronili meble i podłogę (np. folia remontowa).

Przed podjęciem decyzji co do wyboru położnej dobrze jest skontaktować się z kimś kto taki poród ma już za sobą i będzie mógł powiedzieć nam coś o jakości usługi świadczonej przez konkretną specjalistkę. Oferty położnych możemy znaleźć na stronie dobrzeurodzeni.pl

Zobacz także: Poród w domu - prawdy i mity

Przeciwwskazania do porodu w domu

Decyzja o porodzie w domu powinna być skonsultowana ze specjalistą, gdyż istnieje kilka sytuacji, w których taki poród nie może się odbyć. Kiedy konkretnie takie rozwiązanie nie jest bezpieczne? Oto spis najważniejszych przeciwwskazań do porodu w warunkach domowych:

  • choroby matki (kardiologiczne, genetyczne itp.)
  • powikłania w trakcie ciąży (np. cukrzyca ciążowa)
  • poronienia w trakcie wcześniejszych ciąży
  • poprzednie porody o niewłaściwym przebiegu
  • cesarskie cięcie przy poprzednim porodzie
  • bardzo młody wiek matki

 

Zobacz także:

Pytania przed porodem

Sposoby na dobry poród

Więcej o: