Łagodne cesarskie cięcie - co to takiego?

Czy planując cięcie cesarskie, można jednocześnie zadbać o to, żeby móc - najbardziej jak się da - skorzystać z tego, co zaplanowała natura?

Czasami poród musi odbyć się przez cesarskie cięcie, bo jest przodujące łożysko, nieprawidłowe ułożenie dziecka, nadciśnienie itd. Warto wiedzieć, że cesarskie cięcie nie musi być zimną, szybką i bezduszną operacją ( ). Coś drgnęło i można już - choć nie wszędzie - mieć łagodną, spokojną cesarkę.

Można zacząć od podania oksytocyny, aby dziecko doświadczyło skurczów macicy, by mogło z nich skorzystać. Operacja odbywa się w sali, w której światło jest przygaszone.

Personel jest skupiony na dziecku i matce, nie hałasuje, nie rozmawia więcej, niż to konieczne. Pępowinę odcina się po ustaniu tętnienia. Maluszek jest powoli wydobywany.

Tata jest obok, możliwa jest obecność douli. Zapewnia się od razu kontakt skóra do skóry, a karmienie piersią odbywa się na sali. Kobieta może uczestniczyć w porodzie, nie jest biernym obiektem. Całe wydarzenie zbliża się do klimatu łagodnego porodu naturalnego.

Trzeba proponować takie rozwiązanie, nawet jeśli zostanie przyjęte z niechęcią lub niedowierzaniem - kropla drąży skałę.

Koralowa mama, autorka bloga koralowamama.pl

ILOŚĆ CIĘĆ CESARSKICH NA ŚWIECIE SYSTEMATYCZNIE ROŚNIE.

W POLSCE W TEN SPOSÓB RODZI SIĘ NIEMAL 40 % DZIECI

Wszyscy chcielibyśmy zmniejszyć liczbę cesarskich cięć. Są jednak kobiety, które muszą je mieć z różnych medycznych powodów. Chcemy, aby mogły tego doświadczać w lepszy sposób. - William Camann

Zobacz wideo

REKOMENDACJA:

Wczesny kontakt u kobiety znieczulanej przewodowo - jeśli tylko stan matki i dziecka na to pozwala - powinien rozpocząć się jeszcze na sali operacyjnej i trwać nieprzerwanie co najmniej godzinę, do zakończenia pierwszego karmienia.

Światowa Organizacja Zdrowia

HISTORIA:

Łagodne cesarskie cięcie po raz pierwszy miało miejsce w 2013 roku w szpitalu Brigham & Women's w Bostonie, w USA. Jego głównym założeniem było to, by odejść od porodowej medykalizacji i nadać cesarce bardziej ludzki wymiar.

MEDYCYNA:

Łagodne cesarskie cięcie nie jest zalecane kobietom rodzącym przedwcześnie, podczas natychmiastowej decyzji o cesarce oraz kiedy istnieje ryzyko, że dziecko może otrzymać niską punktację w skali Apgar.

PSYCHOLOGIA:

Za każdym razem kiedy kobieta w ciąży rozważa to, jak chciałaby urodzić swoje dziecko, ma ku temu jakiś powód. Jak za każdym innym zachowaniem człowieka, za taką decyzją również stoją jakieś ważne potrzeby. A z potrzebami jest tak, że nie ma lepszych i gorszych, wszystkie wspierają życie, wszystkie są warte tego, żeby je uszanować. - Agnieszka Stein, psycholożka, pisarka, blogerka

ANASTEZJOLOG:

Po raz pierwszy od wielu lat wprowadziliśmy jakąś innowację do procedury cięcia cesarskiego. Aby umożliwić mamie kontakt z dzieckiem, należy umieścić elektrody EKG na plecach i boku matki w taki sposób, by pozostawić miejsce na ułożenie noworodka na piersi. Sprzęt medyczny trzeba umieścić tylko na jednym ramieniu, aby druga ręka była wolna.

Po sprawdzeniu stanu dziecka przez lekarzy, po kilku minutach maluch może być położony na piersi mamy. Wymaga to od personelu medycznego robienia tylko kilku rzeczy inaczej niż zazwyczaj. Naprawdę nie jest to trudne. W szpitalu Brigham & Women's łagodne cesarki stanowią ok. 20- -30 proc. wszystkich cesarskich cięć. - Dr. William Camann, anestezjolog położniczy, pionier metody

MOIM ZDANIEM:

Niezależnie od przyczyn, dla których tak wiele kobiet woli urodzić swoje dziecko, decydując się na operację, musimy wszyscy uznać twarde fakty - cięć cesarskich jest coraz więcej. Warto więc zastanowić się nad tym, jak w tej sytuacji użyć wiedzy na temat dobrodziejstw porodu siłami natury i wykorzystać ją na rzecz tych dzieci i tych matek. To nic nie kosztuje, wymaga tylko zmiany myślenia. Na przykład wiele cięć mogłoby odbywać się dopiero wtedy, gdy zacznie się akcja porodowa, gdy dziecko da znak, że jest gotowe, a dzięki temu naturalna oksytocyna doda matce skrzydeł w bolesnym okresie poporodowym. Zamiast toczyć bezsensowne spory na temat tego, "który poród jest lepszy" (jakby to był motocykl czy wózek), zastanówmy się, co możemy wszyscy zrobić, by poród operacyjny uczynić jak najbardziej zhumanizowanym. Dla wszystkich zainteresowanych.

Więcej o: