Oksytocyna w III fazie porodu

W szpitalu, w którym zamierzam rodzić, rutynowo podaje się dożylnie oksytocynę w III fazie porodu. Czy to częsta praktyka? Czy rzeczywiście jest to konieczne? Ile czasu zajmuje urodzenie łożyska w sposób naturalny?

W całkowicie naturalnie prowadzonych porodach łożysko zwykle rodzi się do 30 minut po urodzeniu się dziecka. Wpływ ma na to wiele czynników, np. to, czy dziecko jest cały czas w kontakcie z matką. Obowiązujący standard opieki okołoporodowej (dostępny na stronie Ministerstwa Zdrowia) rekomenduje prowadzenie III okresu porodu w sposób wyczekujący lub aktywny. Aktywny polega na podjęciu działań mających pomóc w urodzeniu łożyska po pojawieniu się objawów jego odklejenia. Wyklucza to siłowe wyciskanie łożyska z macicy, jeśli nie pojawiają się żadne dodatkowe okoliczności. Podawanie środka naskurczowego zalecane jest wedle potrzeby - nie ma mowy o rutynowym podawaniu oksytocyny każdej kobiecie po porodzie. W praktyce standard nie zawsze jest przestrzegany. Dlatego trzeba się dowiedzieć w szpitalu, jak bardzo personel jest przywiązany do tego rutynowego postępowania, jak podkreślam - niezgodnego z obowiązującym prawem.

Według standardu III okres porodu nie powinien przekroczyć godziny. Nie do końca się z tym zgadzam, ale jak na polskie szpitale godzina czekania po porodzie to i tak rewolucyjne podejście. Czekać można, pod warunkiem że nic nie zakłóca przebiegu tego czasu - np. nie pojawia się wzmożone krwawienie.

Copyright © Agora SA