Ciąża: w II trymestrze poczujesz się w pełni kobietą

Kilogramów przybywa, brzuch rośnie, ale tobie te krągłości zdają się nie przeszkadzać. Mimo drobnych dolegliwości czujesz się dobrze. I wyjątkowo kobieco.

Ciążę już widać. Wcześniej u kobiet bardzo szczupłych, później u tych z nadwagą. Brzuch czasem wygląda jak wystająca piłka, czasem zmienia zarys całego tułowia. Szybko rośnie, a to powoduje rozciąganie skóry. Jeśli będzie zbyt sucha i napięta, może dojść do niewielkich pęknięć, czyli rozstępów. Świeże przybierają barwę ciemnoróżową, z czasem bledną. By im zapobiec, smaruj ciało (brzuch, piersi, biodra) specjalnym kremem lub dziecięcą oliwką. Ważne, by robić to regularnie, najlepiej dwa razy dziennie, a później jeszcze przez rok po porodzie. Raz, dwa razy w tygodniu można zrobić peeling całego ciała, dzięki czemu skóra lepiej wchłonie składniki kremu. Warto jednak wiedzieć, że skłonność do rozstępów jest indywidualną cechą i być może nie uda ci się ich całkiem uniknąć.

Motyl w brzuchu

Pierwsze ruchy dziecka to jedyne w swoim rodzaju, niezapomniane wrażenie, kiedy po raz pierwszy czujesz łaskotanie "od środka". To indywidualna sprawa - kiedy i jak je odczujesz. Szczupłe mamy i kobiety, które oczekują kolejnego dziecka, z reguły czują je wcześniej niż te, które są obdarzone bujniejszymi kształtami lub są w ciąży po raz pierwszy.

Na pewno to uczucie na początku nie przypomina tego, co często widuje się w filmach - silnego kopnięcia. Ruch dziecka może przypominać: bulgotanie wody sodowej, łaskotanie skrzydeł motyla, cmoknięcie rybiego pyszczka czy jakieś inne delikatne doznania. Z czasem będą one coraz bardziej wyraziste i zaczną się regularnie powtarzać.

W pierwszych dniach odczucia te mogą zanikać i znowu się pojawiać. Około 25. tygodnia ciąży będziesz czuć ruchy dziecka raz na kilka godzin. Pierwsze ruchy są bardzo delikatne i nikt poza tobą ich nie wyczuje. Z czasem jednak kopniaki staną się mocniejsze, tak że partner też je poczuje, kładąc dłoń na twoim brzuchu.

To, że w twoim ciele rośnie mały człowiek, staje się teraz namacalne i realne. Bo co innego wiedzieć o tym, a co innego to poczuć.

Krew dla dwojga

Organizm kobiety dostosowuje się do życia z "podwójnym obciążeniem". Zwiększa się objętość krążącej krwi. Twoje serce przepompowuje jej coraz więcej - z 4,5 litra do 6 litrów na minutę! Tętno przyspiesza nawet o 20 uderzeń w ciągu minuty. Więcej krwi przepływa nie tylko przez macicę i łożysko, ale także przez nerki, mięśnie, skórę.

Ponieważ objętość osocza krwi rośnie szybciej niż ilość czerwonych krwinek, w tym okresie ciąży dochodzi do fizjologicznej niedokrwistości. Twój lekarz odróżni ją od anemii, którą trzeba leczyć. Zmiany w układzie krążenia, zachodzące teraz w twoim organizmie, mogą powodować, że będziesz się częściej pocić oraz miewać uczucie gorąca.

Przygotowania macicy

Macica u kobiety jest wielkości niewielkiej gruszki. W ciąży stale się powiększa. Jej pojemność z 5 ml (tyle, co w łyżeczce herbaty) zwiększy się do 5 litrów! Pod koniec 5. miesiąca sięga do pępka, w 6. miesiącu już ponad niego, przesuwając narządy jamy brzuszniej, w której robi się ciasno.

Nie zdziw się, jeśli pępek stanie się mniej wklęsły, a z czasem nawet wypukły. Po porodzie wróci do poprzedniego stanu.

Przez całą ciążę macica ćwiczy, przygotowując się do porodu. Od 6. miesiąca możesz zacząć odczuwać nieregularne i niebolesne skurcze (tzw. Braxtona-Hicksa). Nie martw się nimi, nie oznaczają przedwczesnego porodu. Na razie szyjka macicy jest szczelnie zamknięta. Dodatkowo zamyka ją tzw. czop śluzowy, chroniąc wnętrze macicy przed zarazkami.

Nowa postawa

Wzrost ciężaru ciała i powiększony brzuch sprawia, że twój środek ciężkości zmienia się - chodzisz odchylona w tył, aby utrzymać równowagę. Ta nowa postawa zwiększa obciążenie więzadeł kręgosłupa.

Ważne, by dbać teraz o swoje plecy. Odpoczywaj częściej, unikaj ciężkiej pracy fizycznej i noszenia ciężarów. Nie noś butów na obcasach. Przy wstawaniu z łóżka najpierw przekręć się na bok i dopiero potem podnieś.

Pęcherz pod naciskiem

Progesteron sprawia, że drogi moczowe rozszerzają się, a macica uciska na moczowody oraz pęcherz moczowy. Zwalnia to przepływ moczu przez drogi moczowe, ale jednocześnie zmusza do częstszych wizyt w toalecie. Ten zastój moczu sprzyja namnażaniu się w nim bakterii i zapaleniom. Staraj się załatwiać potrzeby fizjologiczne od razu, nie czekaj do ostatniej chwili.

Intymne zmiany

W tym okresie ciąży może pojawić się obfitsza wydzielina z pochwy, powodu- jąc uczucie wilgotności. Powinna być bezwonna oraz przezroczysta. To z powodu przekrwienia szyjki macicy i zwiększonej czynności gruczołów śluzowych. Jeśli wydzielina ma zapach i powoduje swędzenie, zgłoś się do lekarza. Prawdopodobnie to zapalenie, które wymaga leczenia.

Przebarwienia na skórze

Mniej więcej w połowie ciąży dochodzi do przebarwień w różnych miejscach; ciemnieją też znamiona, brodawki sutkowe, a także linia pośrodku skóry brzucha. To dlatego, że zwiększa się produkcja barwnika - melaniny.

Warto, wychodząc na słońce, używać kremów ochronnych z filtrami przeciwsłonecznymi. Przebarwienia na skórze zwykle ustępują lub znacznie zmniejszają się po porodzie.

Włosy jak marzenie

Włosy przyszłej mamy robią się znacznie mocniejsze i gęstsze niż do tej pory. To dzięki podwyższonemu poziomowi estrogenów, które pobudzają do pracy mieszki włosowe.

Pamiętaj, że włosy nie lubią mycia w gorącej wodzie, suszenia gorącym powietrzem suszarki ani też mocnych żeli, pianek, lakierów, które je sklejają i podraż- niają. Farbowanie włosów w tym czasie ciąży jest nieszkodliwe.

Nogi pod ochroną

W drugim i trzecim trymestrze ciąży mogą pojawić się obrzęki nóg. Zmiany hormonalne wpływają na gorszą pracę zastawek żylnych, do opuchlizny dołączają się pajączki, czasem nawet żylaki. Możesz też poczuć, że dopasowane dotąd buty stają się zbyt ciasne.

Unikaj długiego stania, ale także siedzenia z nogami opuszczonymi w dół lub założonymi jedna na drugą. Odpoczywaj, siedząc lub leżąc ze stopami opartymi o stołek albo poduszki.

By poprawić krążenie, ćwicz - leżąc z nogami opartymi wysoko, kreśl palcami obciągniętych stóp kółka. Jeśli nie ma przeciwwskazań, nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Noś skarpetki z nieuciskającą gumką, kup rajstopy przeciwżylakowe. Stosuj też chłodzące i zmniejszające obrzęki żele i kremy do nóg dla kobiet w ciąży.

Możesz też skorzystać ze specjalnych zabiegów kosmetycznych przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Na opuchnięte nogi pomogą hydromasaże i drenaż limfatyczny. Jeśli na nogach pojawiły się pajączki, teraz nic z nimi nie zrobisz, kuracje zostaw na czas po porodzie.

Gdyby rysunek popękanych naczyń krwionośnych był coraz wyraźniejszy, poradź się lekarza. W uzasadnionych przypadkach stosuje się leki poprawiające przepływ żylny (zawsze jednak decyduje o tym lekarz).Jeśli stopy zmieniły rozmiar, kup nowe buty. Będą ci służyły także po porodzie.

Od 16. Tygodnia ciąży pracują gruczoły mleczne. W piersiach mogą się pojawić pierwsze krople siary, choć może się to też stać dopiero w chwili urodzenia dziecka.

Łożysko

To silnie ukrwiony narząd, dzięki któremu następuje wymiana substancji między krwią matki i krwią dziecka, przy czym krew matki nie miesza się z krwią dziecka.

Do układu krążenia malca łożysko przekazuje tlen i składniki odżywcze. Tą samą drogą organizm dziecka pozbywa się dwutlenku węgla i produktów przemiany materii. Łożysko jest przyrośnięte do wnętrza macicy, dziecko zaś łączy się z nim przez sznur pępowinowy, w którym są naczynia krwionośne. Łożysko tworzy się już pod koniec I trymestru, a pełną dojrzałość osiąga w 36. tygodniu.

Poprawa nastroju i lepsza ogólna kondycja sprzyjają radosnym chwilom bliskości z partnerem.

Wiele kobiet ma w tym czasie wyjątkowy apetyt na seks.

Podglądanie na ekranie

Między 18. a 22. tygodniem ciąży wykonuje się badanie USG. Jest ono bardzo ważne, bo w tym okresie można najdokładniej obejrzeć dziecko "od środka".

Jest to możliwe dlatego, że narządy dziecka są już dostatecznie duże, nie w pełni zaś skostniały szkielet nie stanowi jeszcze zapory dla fal ultradźwiękowych. Lekarz zmierzy poszczególne części ciała dziecka, oceni budowę struktur mózgu, budowę kości czaszki i kręgosłupa, położenie i budowę serca, żołądka, nerek i innych narządów wewnętrznych, a także umiejscowienie łożyska. Dzięki temu badaniu będziecie mogli się nie tylko upewnić co do zdrowia dziecka, ale także zobaczyć je całkiem wyraźnie, a nawet z dużą dozą prawdopodobieństwa poznać jego płeć. No i włożyć do rodzinnego albumu pierwsze zdjęcie waszego dziecka.

Między 18. a 22. tygodniem ciąży wykonuje się badanie USG. Jest ono bardzo ważne, bo w tym okresie można najdokładniej obejrzeć dziecko "od środka".

Jest to możliwe dlatego, że narządy dziecka są już dostatecznie duże, nie w pełni zaś skostniały szkielet nie stanowi jeszcze zapory dla fal ultradźwiękowych. Lekarz zmierzy poszczególne części ciała dziecka, oceni budowę struktur mózgu, budowę kości czaszki i kręgosłupa, położenie i budowę serca, żołądka, nerek i innych narządów wewnętrznych, a także umiejscowienie łożyska. Dzięki temu badaniu będziecie mogli się nie tylko upewnić co do zdrowia dziecka, ale także zobaczyć je całkiem wyraźnie, a nawet z dużą dozą prawdopodobieństwa poznać jego płeć. No i włożyć do rodzinnego albumu pierwsze zdjęcie waszego dziecka.

W 5. Miesiącu można już usłyszeć bicie serca dziecka. Jest znacznie szybsze od tętna dorosłego człowieka, wynosi ok. 140 uderzeń na minutę i przypomina trucht żwawego źrebaka.

Więcej o: