Bóle brzucha w ciąży, czyli jakie dolegliwości w II trymestrze?

Drugi trymestr to czas wielkich wydarzeń - kobieta czuje ruchy dziecka! A jeśli szczęście sprzyja to większość dotychczasowych dolegliwości ustępuje. Czasem pojawiają się nowe. Uczucie duszności, bóle brzucha w ciąży - co oznaczają?

Jak dbać o nogi, by nie bolały?

Bóle nóg, mrowienie, uczucie ciężkości wiążą się często z niedoborem magnezu. Poziom tego pierwiastka można zbadać w bardzo prosty sposób za pomocą badania laboratoryjnego i w razie potrzeby uzupełnić. Jeśli okaże się, że magnezu jest za mało, warto kupić w aptece preparat, który oprócz magnezu zawiera witaminę B6 ułatwiającą jego przyswajanie, i zażywać go według przepisu podanego na opakowaniu. Warto również przez cały okres ciąży powstrzymywać się od picia kaw y i herbaty, bo oba te napoje utrudniają wchłanianie magnezu.

Zobacz wideo

Mama pyta lekarza:

Kiedy w ciąży puchną nogi?

Skurcze łydek w ciąży - jak sobie pomóc?

Czy można zapobiec żylakom?

To dość powszechna dolegliwość. Zwłaszcza jeśli kobieta dużo siedzi z opuszczonymi nogami, np. pracując przy biurku. W domu trzeba koniecznie od czasu do czasu odpocząć z nogami ułożonymi wyżej; dobrze jest również na noc podłożyć pod nogi złożony koc lub wałek - to dobra profilaktyka. Jeśli żylaki już są, zaleca się noszenie specjalnych rajstop przeciwżylakowych (do kupienia w aptece). Warto zrezygnować z butów na obcasie. Ulgę przynosi też smarowanie nóg żelem z heparyną. W razie potrzeby lekarz przepisze odpowiednie leki.

Na czym polega listerioza?

Listeriozą można się zarazić przez źle przechowywaną żywność - niepasteryzowane mleko i sery pleśniowe, lody, ryby, mięso, warzywa. Choroba może dawać objawy podobne do grypy. Stwierdzić ją można na podstawie badania przeciwciał - jeśli ich poziom w kolejnych trymestrach ciąży narasta, świadczy to o niedawnym zakażeniu. Wtedy trzeba rozpocząć leczenie antybiotykami. W Polsce jednak listerioza zdarza się dość rzadko.

Jakie badania trzeba zrobić w drugim trymestrze?

Morfologię i badanie ogólne moczu. Przy skłonności do infekcji warto powtórzyć badanie bakteriologiczne pochwy. Jeśli kobieta decyduje się na wykonanie badań prenatalnych, początek drugiego trymestru (12.-14. tydzień) to odpowiedni czas. Powiększająca się macica z lekka uciska moczowody, co utrudnia odpływ moczu z nerek do pęcherza i zwiększa ryzyko zakażenia dróg moczowych. Dlatego pacjentkom, które miewały je już wcześniej, zaleca się wykonanie posiewu moczu.

Dlaczego spada ilość erytrocytów we krwi?

W drugim trymestrze wzrasta objętość krwi, ale przybywa głównie osocza, a nie czerwonych krwinek, których jest teraz stosunkowo mniej. Dochodzi do fizjologicznego rozrzedzenia krwi. To jeszcze nie jest wskazanie do przyjmowania żelaza - na razie wystarczą preparaty multiwitaminowe. Trzeba też zwracać uwagę na dietę.

Bóle brzucha w ciąży - co oznacza, gdy boli po bokach?

Macica umocowana jest na więzadłach, które rozciągają się, w miarę jak się po-większa. To jest najczęstsza przyczyna sporadycznych bólów, które ustępują po odpoczynku. Jeśli badanie ginekologiczne nie wykazuje żadnych odchyleń od normy, wszystko jest w porządku.

Bardzo silne bóle mogą natomiast świadczyć o poronieniu zagrażającym. Jeśli towarzyszą temu inne niepokojące objawy, jak zwiększona wydzielina w pochwie, bóle krzyża, krwawienie czy wręcz odejście wód płodowych, trzeba natychmiast jechać do szpitala.

Mama pyta lekarza: Bóle brzucha w ciąży przypominające kolkę? To normalne?

Czy da się uniknąć rozstępów?

W ciąży rośnie brzuch, powiększają się piersi, na ogół się tyje. Jeśli skóra jest elastyczna, włókna się rozciągną, ale nie pękną. Kremy nawilżają skórę, a przez to właśnie zwiększają jej elastyczność. Niestety, jeżeli kobieta ma do rozstępów skłonności, to nawet najlepszy krem całkowicie jej przed nimi nie uchroni. Choć ten defekt kosmetyczny pojawia się raczej w drugiej połowie ciąży (najpierw w okolicy ud i piersi), nawilżać skórę warto od samego początku.

Zobacz wideo

Mama pyta lekarza: Rozstępy w ciąży - jak sobie radzić?

Czy można nie zapinać pasów w samochodzie?

W razie gwałtownego hamowania bezpieczniej mieć pasy zapięte. Można poprowadzić je nad i pod brzuchem, tak aby go nie uciskały.

Czy próchnica zębów u matki może zaszkodzić dziecku?

Zakażenie zębów towarzyszące próchnicy może mieć szkodliwy wpływ na dziecko. Trzeba regularnie odwiedzać dentystę, który musi wiedzieć, że jego pacjentka spodziewa się dziecka. Skąd uczucie duszności?

Skłonność do zadyszki bierze się stąd, że w miarę jak macica się powiększa, wzrasta ucisk na przeponę, a przez to trudniej jest oddychać. Ale to nie zagraża dziecku.

Skąd uczucie duszności?

Skłonność do zadyszki bierze się stąd, że w miarę jak macica się powiększa, wzrasta ucisk na przeponę, a przez to trudniej jest oddychać. Ale to nie zagraża dziecku.

Co to są skurcze przepowiadające?

Począwszy od 18.-20. tygodnia macica zaczyna "się stawiać". Za tym określeniem kryją się tzw. fale Alvareza lub skurcze Braxtona Hicksa - mięsień macicy napina się od czasu do czasu, lecz nie prowadzi to do rozwierania szyjki. Skurcze te nie są bolesne. Niektóre kobiety odczuwają je bardzo wyraźnie, inne tylko wtedy, gdy położą rękę na brzuchu (w czasie skurczu brzuch tężeje). "Stawianie się" macicy to naturalna gimnastyka przygotowująca ją do porodu.

Dlaczego w ciąży krwawią dziąsła?

To dosyć częsta dolegliwość. Pod wpływem hormonów dziąsła są rozpulchnione i zmienia się krzepliwość krwi. Jeśli jednak dziąsła krwawią nie tylko przy myciu zębów, ale i bez widocznej przyczyny, warto zrobić badanie morfologii krwi i sprawdzić ilość płytek odpowiedzialnych za krzepnięcie. Jeśli wynik będzie niepokojący, lekarz może zalecić dalsze badania. Swoją drogą stomatolog powinien sprawdzić, czy powodem krwawienia nie jest stan zapalny dziąseł.

Skąd się bierze ból krzyża i miednicy?

Powiększający się brzuch zmienia środek ciężkości ciała. Zmienia to kąt nachylenia krzywizn kręgosłupa i powoduje ucisk na nerwy odchodzące od niego. Jeden z ciążowych hormonów - relaksyna - zwiększa elastyczność więzadeł, co też sprzyja przesunięciom kręgów i uciskom na nerwy. Pod wpływem relaksyny i zwiększonego nacisku zawartości jamy brzusznej rozchodzą się też nieco kości miednicy. Wszystko to powoduje bóle kręgosłupa i miednicy. Zaradzić im może delikatna gimnastyka, pływanie i masaż.

Czy mięśniaki przeszkadzają w ciąży?

Mięśniaki w czasie ciąży rosną pod wpływem zmian hormonalnych. Jeśli są duże, mogą powodować ból brzucha. Niekiedy przyczyniają się również do wystąpienia przedwczesnej czynności skurczowej lub krwawień i utrudniają donoszenie ciąży. Na szczęście bardzo rzadko.

Czy jest jakaś radana ból stóp?

Stopy mogą boleć z powodu obrzęków lub żylaków. Pomocne jest układanie stóp wyżej, zimne okłady lub moczenie ich w zimnej wodzie, żele i maści przeciwżylakowe.

Dlaczego skóra swędzi?

Rozciąganie skóry na rosnącym brzuchu powoduje zwiększone napięcie i swędzenie. Niekiedy staje się też bardziej wrażliwa na kosmetyki, nawet te dotychczas używane. Rozwiązaniem może być używanie kosmetyków dla alergików, które można kupić w aptece. Warto wiedzieć, że swędzenie dłoni i stóp, nasilające się zwłaszcza w nocy, może być objawem choroby wątroby - cholestazy ciężarnych. Konieczne jest wtedy badanie krwi i ewentualne leczenie.

Czy można się szczepić?

Szczepienia w czasie ciąży stanowią dość kontrowersyjny temat. Nie sposób bowiem zagwarantować w stu procentach, że są bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Nie ma wystarczającej ilości potwierdzonych badań, które pozwoliłyby tu rozwiać wszelkie wątpliwości. Można wyróżnić dwie grupy szczepionek. Pierwsza zawiera wirusy czy bakterie nieżywe lub nieaktywne; druga zawiera żywe drobnoustroje o osłabionej zjadliwości. Stosowanie szczepionek z drugiej grupy (np. przeciw różyczce, odrze, ospie) jest absolutnie przeciwwskazane. Szczepionki z pierwszej grupy (np. przeciwko grypie) można stosować w razie konieczności wyjazdu w rejon zagrożony epidemią lub przy obniżonej odporności. Są też wskazania związane z konkretnymi, życiowymi okolicznościami - szczepienie przeciw tężcowi po dużym skaleczeniu i zabrudzeniu rany czy przeciw wściekliźnie po ugryzieniu przez psa. Wszelkich szczepionek lepiej unikać w pierwszym trymestrze i przełożyć je raczej na drugi trymestr.

Co to jest przodujące łożysko?

Łożysko pośredniczy w przekazywaniu tlenu, dwutlenku węgla, substancji odżywczych oraz produktów przemiany materii między matką a dzieckiem. Zazwyczaj umiejscawia się na przedniej, tylnej, bocznej ścianie macicy lub w jej dnie (czyli najwyżej). Ważne, by nie było zbyt nisko i nie zakrywało ujścia szyjki macicy. Łożysko przodujące to takie, które dotyka ujścia szyjki lub je całkowicie zakrywa. Położenie łożyska można ocenić dzięki USG. Na szczęście często zdarza się fałszywy alarm - wykryte wcześnie przodowanie łożyska często nie potwierdza się w kolejnym badaniu USG, bo pod wpływem wzrostu macicy łożysko odsuwa się ku górze. Jeśli jednak się nie odsunie, może powodować bezbolesne krwawienia, o różnym stopniu nasilenia. Każde takie krwawienie wymaga leżenia w szpitalu. Jeśli nie udaje się go opanować, konieczne może być wcześniejsze zakończenie ciąży cesarskim cięciem. Zwykle jednak krwawienie ustępuje po kilku dniach leżenia i przyjmowania leków rozkurczowych. Przy brzeżnie przodującym łożysku czasem możliwy jest poród naturalny, przy łożysku przodującym centralnie (zakrywającym szyjkę) jedynym wyjściem jest cięcie cesarskie. Jeśli lekarz stwierdzi przodowanie łożyska, należy jak najwięcej odpoczywać, unikać wysiłków i zrezygnować ze współżycia. Nie trzeba jednak cały czas leżeć. W razie pojawienia się krwawienia natychmiast jedzie się do szpitala.

Co to jest cytomegalia?

To niegroźna choroba wirusowa, przenoszona drogą kropelkową. Objawy przypominają grypę. Najczęściej chorują na nią dzieci. Niebezpieczna jest jedynie dla płodu w łonie kobiety, która w czasie ciąży po raz pierwszy zarazi się tym wirusem. Wtedy istnieje ryzyko cytomegalii wrodzonej. Może ona być przyczyną poronienia, przedwczesnego porodu lub wad płodu, głównie dotyczących układu nerwowego. Niestety, nie ma na cytomegalię szczepionki ani leku. Jeśli więc kobieta nie zetknęła się wcześniej z tym wirusem (co potwierdzą badania), w czasie ciąży powinna unikać dużych skupisk dzieci.

Na leżąco

W ciąży zagrożonej wiele możesz dla swego dziecka zrobić... nic nie robiąc! A przy okazji możesz nadrobić zaległe lektury. Przy większości problemów podstawowym zaleceniem jest tak zwany oszczędzający tryb życia, czyli unikanie wysiłków fizycznych i leżenie. W takiej sytuacji konieczne jest wsparcie otoczenia. Nie wahaj się o nie prosić.

Cukrzyca ciężarnych

Glukoza czerpana z pożywienia jest dla nas niczym paliwo dla samochodu. Dostarcza energii niezbędnej do poruszania wszystkich elementów. Byśmy ją jednak mogli wykorzystać, konieczny jest hormon produkowany przez trzustkę - insulina. Umożliwia ona przechodzenie glukozy z krwi do wnętrza wszystkich komórek.

Gdy w organizmie przyszłej mamy dochodzi do spadku produkcji insuliny (przypuszcza się, że jego przyczyną może być działanie hormonów łożyska), mówimy o cukrzycy ciążowej. Ilość glukozy we krwi gwałtownie wzrasta, ale komórki nie są w stanie zrobić z niej użytku. Organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczów i białek. Produktem spalania tych substancji są ketony, które powodują zaburzenia w funkcjonowaniu wielu narządów. Zarówno duży wzrost, jak i głęboki spadek poziomu glukozy we krwi jest niebezpieczny (pierwszy może spowodować tzw. śpiączkę cukrzycową, drugi - hipoglikemiczną), a długotrwałe i częste jego wahania są szkodliwe dla wielu narządów. Na szczęście cukrzycę ciążową można łatwo wykryć i zapobiec jej skutkom. Trzeba tylko wykonać kilka prostych badań. Na początku ciąży sprawdza się poziom glukozy w surowicy krwi na czczo (od 60 do 105 mg/dl oznacza wynik prawidłowy). Potem co miesiąc wykonuje się badanie ogólne moczu. Nie powinno w nim być cukru, choć w ciąży czasem zdarza się fizjologiczny cukromocz. Gdyby tak się zdarzyło, zamiast się denerwować na zapas, trzeba iść do lekarza i sprawdzić poziom glukozy w surowicy krwi na czczo i po wypiciu roztworu 50 g glukozy.To ostatnie badanie robi się wszystkim przyszłym mamom między 24. a 28. tygodniem ciąży (jeśli cukrzyca pojawia się po raz pierwszy w czasie ciąży, to zwykle w jej drugiej połowie).Na badanie niekoniecznie trzeba przyjść na czczo, za to trzeba kupić w aptece 50 g glukozy. Potem trzeba wypić przeraźliwie słodki roztwór glukozy w kubku wody (można wcisnąć do niego sok z połówki cytryny - nie wpłynie to na wynik badania, ale na smak roztworu zdecydowanie tak) i poddać się kolejnemu badaniu po godzinie. Przez tę godzinę trzeba siedzieć, nie wolno spacerować, bo dojdzie do zwiększonego spalania glukozy i wynik nie będzie adekwatny. Poniżej 140 mg/dl oznacza wynik prawidłowy; od 140 do 200 mg/dl - nietolerancję glukozy; badanie powtarza się wtedy po wypiciu 75 g glukozy. Powyżej 200 mg/dl - wskazuje na cukrzycę.Jeśli wyniki badań są nieprawidłowe, lekarz prowadzący ciążę kieruje pacjentkę do poradni diabetologicznej. Tam dowie się, jaką powinna stosować dietę (jej ścisłe przestrzeganie to podstawa leczenia). Będzie mogła też wypożyczyć glukometr. Przez jakiś czas musi bowiem codziennie sprawdzać poziom glukozy we krwi. Za pomocą glukometru robi się to łatwo i niemal bezboleśnie. Jeżeli wyniki są prawidłowe, a z maluszkiem jest wszystko w porządku (co potwierdza badanie USG i KTG), czeka ją jedynie dieta do końca ciąży i regularne konsultacje u diabetologa (co dwa, trzy tygodnie).Jeśli mimo właściwej diety poziom glukozy się nie unormuje, przyszła mama być może będzie musiała przyjmować insulinę w formie zastrzyków podskórnych.

Mamy piszą

Jak wstać z krzesła?

Z powodu rosnącego brzucha przemieścił mi się środek ciężkości. A właściwie przemieszcza się nieustannie i nie może się zdecydować, gdzie się zatrzymać. Mam więc prośbę - środku ciężkości, wybierz miejsce i usiądź tam na swoim szanownym tyłku! Bo teraz wstawanie jest skomplikowaną operacją, w czasie której muszę uważać, żeby grawitacja mnie nie pokonała i żeby nie runąć jak kłoda! www.wylegarnia.blox.pl

Lekarze odpowiadają na pytania o ciążę

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.