Jakie imiona polskie gwiazdy nadają dzieciom?

Wybór imienia dla dziecka zawsze jest kłopotliwy. Trzeba uwzględnić mnóstwo czynników, łącznie z tym, co na to powie wujek i babcia. A co, jeśli patrzą ci na ręce - a raczej twojemu dziecku na metrykę - miliony ludzi? Polskie gwiazdy przy nadawaniu imion potomstwu mają nie lada zgryz.

Być ikoną mody w wieku kilku lat? Czytaj na lula.pl U sławnych ludzi jest jak u zwykłych śmiertelników: wybierają dla swoich dzieci najróżniejsze imiona, kierując się upodobaniami, tradycją albo modą. Jedyna różnica polega na tym, że gwiazdy nie znają imion naszych dzieci, natomiast my ich - tak. I pozwalamy sobie wyrazić na ten temat niejedną opinię.

Gustaw w stylu retro

Niepowtarzalny urok imion ''retro''? Wypowiedz się! Podobnie jak w kręgach osób niemających wiele wspólnego z mediami, ale chcących wyróżniać się z "pretensjonalnej tłuszczy", wśród gwiazd popularne są imiona najzwyklejsze, takie, jakie nadawano naszym dziadkom i babciom pomiędzy dojeniem krów a skubaniem grochu. I tak Anna Maria Jopek ma Franka i Stasia, Natalia Kukulska Jasia i Anię, Monika Richardson Zofię i Tomasza, a Małgorzata Ostrowska - Królikowska Antoniego, Janka, Julię, Marcelinę oraz Ksawerego.

Często zdarzają się też imiona retro, ale bardziej wysublimowane - przywodzące na myśl raczej nie wiejską zagrodę, a cichy salonik warszawskiego międzywojnia: Jerzy Renaty Dancewicz , Gustaw Moniki Jaruzelskiej, Aniela Jolanty Fraszyńskiej, Leon Justyny Steczkowskiej, Wanda Magdaleny Różczki czy Roch Kayah .

Zwyczajny Wiktor

Wiele gwiazd decyduje się mimo wszystko na imiona "zwyczajne", czyli takie, które nadawane są naprawdę wielu dzieciom w Polsce. Taką awangardę stanowi Artur Żmijewski czy Edyta Jungowska, którzy swoim synom nadali imię Wiktor, Małgorzata Foremniak i Kasia Kowalska z córkami o imieniu Ola, Katarzyna Dowbor z dorosłym już synem Maciejem.

Inne gwiazdy nie zawsze umieją obronić się przed pretensjonalnością przy wyborze imienia dla dzieci. Świadczą o tym Angelika Anny Samusionek czy Fryderyk Kasi Stankiewicz, które to imię nabiera szczególnego znaczenia w kontekście życiorysu mamy. Może po to, żeby uniknąć takich omsknięć, czasem celebryci, jak Kamil Durczok, decydują się na nazwanie dziecka swoim własnym imieniem. Na szczęście zazwyczaj wtedy, gdy jest tej samej płci.

Wymarzona Marylou

Jednak pierwsze, co się nasuwa, gdy zaczniemy się zastanawiać nad imieniem, które gwiazda mogłaby nadać swojemu dziecku, to oryginalność. Zakładamy, że osoba skupiona na artystycznej ekspresji, potraktuje jako wyzwanie twórcze również wyszukiwanie imienia dla dziecka.

Oczywiście hitem imiennictwa polskiego jest liczna już rodzina Michała Wiśniewskiego. Jego kolejne dzieci zowią się Fabienne, Xavier, Etiennette oraz Vivienne. Ta ostatnia miała być Falco Christianem. - Hurra! znowu nasz ubogi polski język poszerzy się o kolejne zagraniczne imię! - zgryźliwie komentuje tę wiadomość syriana na forum.gazeta.pl. A dorcia72 dodaje - Imię Falco niespecjalnie mi się podoba, sorry, ale dzieciaki w szkole mogą wołać na niego fallus. Jakie imię powinni nadać swojemu dziecku Polka i Niemiec? Dyskutuj

Są imiona dzieci gwiazd, przy których Vesna Roberta Leszczyńskiego, Jeremiasz Pawła Małaszyńskiego, Nikola Przemysława Salety, Teodor Roberta Gonery czy Allan Edyty Górniak to najzwyklejsze zawołania w kraju. Kasia Figura swoje niedawno urodzone córki nazwała: Koko Claire i Kaszmir Amber. Każde z tych imion ma głęboką genezę, sięgającą indiańskich przodków ojca. I pewnie właśnie ci indiańscy przodkowie byli argumentem dla urzędniczek USC, dzięki któremu pomysł został oficjalnie zaakceptowany. Z kolei Dorota Gawryluk nazywając swojego syna Nikon, na cześć prawosławnego świętego, nie przejmowała się konsumpcyjnymi skojarzeniami. Podobno słysząc głosy niedowierzania, żartem odpowiadała, że córkę nazwie "Minolta". Ciekawym przypadkiem jest Robert "Litza" Friedrich, założyciel Arki Noego, ojciec siedmiorga dzieci. Imiona większości z nich - Maria, Wiktoria, Róża, Franciszka, Bruno, Henryk - niespecjalnie szokują. Jednak początki tego imiennictwa nie były takie oczywiste.

- Gust mu się zmieniał - pisze o Litzy troubleska na forum.gazeta.pl. - Pierwszą córkę chciał nazwać Marylou. Wskutek oporu urzędniczego zarejestrowana została Maria Luiza, ale i tak w pierwszych latach życia na małą wołano Marylou. Byłam młodocianą fanką Acid Drinkers, więc pamiętam tę historię.Natomiast całkiem świeży, najmłodszy synek Friedricha, został ochrzczony Urbanem. Imię to, budzące skojarzenia z osobą po ciemnej stronie mocy, nosił także niegdyś jeden z papieży.

Pola popularna czy patriotyczna?

Imiona dzieci gwiazd i gwiazdek. Czy je znasz? Napisz! Dla kogóż jak nie dla gwiazd ważna jest oryginalność? A jednak i wśród nich panują środowiskowe mody. Zjawiskiem jest imię "Pola", które celebryci i celebrytki nadają swoim córkom z wyjątkowym upodobaniem. Polę mają: Kinga Rusin, Paweł Kukiz, Anita Lipnicka, Manuela Gretkowska, Marek Kamiński. Nic dziwnego, w końcu imię jest niecodzienne, a zarazem proste i ładnie brzmiące, ale może decyzja o jego nadaniu wynika także z innych pobudek? W końcu zwracając się do małej Poli w formie zdrobniałej, oddajemy swego rodzaju hołd ojczyźnie, a zwłaszcza jej obywatelkom.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.