Nieprawidłowości w badaniu USG

Jestem w 22. tygodniu ciąży i miałam dziś robione USG z Dopplerem. Lekarka powiedziała, że są słabe przepływy w obydwu tętnicach doprowadzających krew do łożyska.

Nic więcej się nie dowiedziałam oprócz tego, że może to spowodować opóźnienie we wzroście dziecka. Bardzo mnie to zaniepokoiło. (Magda)

Przepływy krwi w tętnicach pępowinowych świadczą o wydolności łożyska, które decyduje o tym, ile substancji odżywczych i tlenu dopływa do dziecka. Przewlekłe zaburzenia przepływu krwi między dzieckiem a matką mogą doprowadzić do tak zwanej hypotrofii, czyli zbyt małego przyrostu masy ciała dziecka. Zaburzenia przepływów mogą być związane między innymi z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, nieprawidłową budową łożyska, jego przedwczesnym starzeniem. Z drugiej jednak strony jednorazowy nieprawidłowy wynik badania USG nie przesądza jeszcze sprawy. Może się okazać, że kolejne pomiary są prawidłowe. Warto powtarzać badanie USG co dwa-trzy tygodnie, kontrolując przyrost masy ciała dziecka i wartości przepływów naczyniowych. W przypadku potwierdzenia hypotrofii może być konieczna obserwacja w szpitalu pod koniec ciąży, a nawet wcześniejsze wywoływanie porodu.

Więcej o: