Wszystko o seksie w ciąży: co wolno w każdym trymestrze?

Oczekujecie dziecka? Sprawdź, jak wasze życie intymne może się zmieniać w kolejnych miesiącach ciąży. Wszystko, co powinnaś wiedzieć o seksie w ciąży, z podziałem na poszczególne trymestry.

Seks to jeden z ważnych elementów relacji partnerskiej. Gdy para zachodzi w ciążę (właśnie para, a nie kobieta, bo ciąża jest sprawą obojga), jakość życia seksualnego będzie zależeć od nastawienia do rodzicielstwa. Jeśli ciąża jest planowana, oboje rodzice są do niej przygotowani i pragną dziecka, a także wtedy, gdy zdarzyła się przypadkiem, ale partnerzy się kochają i chcą ze sobą być - ich pożycie najczęściej będzie nadal udane.

Będziemy mieli dziecko!

Kiedy w teście ciążowym pojawiają się dwa paseczki, każda para przeżywa moment stresu. Dlatego zdarza się, że przez kilka dni po stwierdzeniu ciąży życie seksualne zamiera. Jeśli kobieta odczuwa senność, ma mdłości, wymioty, zawroty głowy, seks zejdzie na daleki plan, a łóżko może jej się kojarzyć wyłącznie ze snem. Jeśli natomiast fizycznie czuje się dobrze, u wielu par rośnie apetyt na kochanie się i satysfakcja z pożycia. Znika lęk przed nieplanowanym poczęciem, który mógł blokować partnerów, a wywołane zmianami hormonalnymi przekrwienie i wrażliwość pochwy oraz zwiększona wrażliwość piersi sprawiają, że niektóre kobiety częściej i szybciej osiągają orgazm.

Zobacz wideo

Jeśli partnerów łączy namiętna relacja, jeżeli uprawiają seks często, jeśli nawet cenią sobie pieszczoty drapieżne, nie ma powodu, by rezygnować z dotychczasowych form uprawiania miłości fizycznej (ani autoerotycznych pieszczot). Może tylko łagodniej pieścić nadwrażliwe piersi, a podczas stosunku zmienić pozycję na taką, która je chroni (np. pozycja jeźdźca, kolankowo-łokciowa, tylna boczna).

Bez lęku: seks w pierwszym trymestrze

W pierwszym trymestrze ciąży często pojawia się lęk przed poronieniem. Autorytet w tej dziedzinie Sheila Kitzinger dowodzi w książce Woman's Experience of Sex , że nie istnieją badania, które wykazałyby, że unikanie stosunków we wczesnej ciąży zapobiega poronieniu. Jeśli partnerzy bardzo się tego boją, mogą porozmawiać z lekarzem prowadzącym, nie powinni jednak rezygnować z seksu w ogóle. Mogą przecież doprowadzać się do orgazmu, pieszcząc się albo wybrać pozycję, w której kobieta może decydować o głębokości penetracji.

Czasami partnerzy obawiają się, że zrobią dziecku krzywdę, a przecież malucha chronią mięśnie macicy, błony płodowe i płyn owodniowy. Może odczuwać jedynie przyjemne kołysanie, gdy macica kurczy się podczas orgazmu. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, takie skurcze na pewno nie wywołają poronienia.

Niektórym kobietom w pierwszych miesiącach ciąży dokucza suchość pochwy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć wtedy po żel nawilżający, który działa tylko powierzchownie, a więc nie przenika do krwi i nie może zaszkodzić dziecku. Natomiast trzeba zdecydowanie odstawić wszelkie chemiczne środki pobudzające doznania erotyczne.

Wspaniały drugi trymestr: apetyt na seks

Wiele przyszłych mam w drugim trymestrze pozostaje w stanie ciągłej gotowości do seksu, który teraz jest jeszcze przyjemniejszy. Znikają męczące dolegliwości, minęło dość czasu, by oswoić się z nowym stanem, kobieta rozkwita, jej kształty się zaokrąglają, ale brzuch jeszcze nie przeszkadza. Tkanki pochwy "dojrzały" - są lekko obrzmiałe. Narasta temperatura uczuć, zwiększa się poczucie bezpieczeństwa, partnerzy są sobie jeszcze bliżsi.

Dla mężczyzny zaokrąglający się brzuch żony to powód do dumy, widomy dowód jego sprawności. Często ma ochotę rozpieszczać partnerkę (także seksualnie), a ona powinna na to pozwolić, nawet jeśli do tej pory była bardzo samodzielna. Mężczyzna czuje się wtedy potrzebny, dopuszczony do intymnego świata matki i jej rozwijającego się dziecka. Jeśli zostanie odsunięty, może czuć zazdrość o dziecko, a to prowadzi niekiedy do unikania seksu. Czasem uwielbienie mężczyzny dla przyszłej matki jego dziecka przeszkadza mu w postrzeganiu jej jako partnerki seksualnej. Pomóc może wtedy wspólna wizyta u ginekologa, który rozwieje męskie wątpliwości.

W drugim trymestrze czas już na pewne zmiany zachowań seksualnych. Należy unikać pozycji gniotących brzuch - zamiast pozycji klasycznej, wybrać pozycje na boku lub pozycję jeźdźca.

Trudniej na finiszu: trzeci trymestr to mniej seksu?

W ostatnim trymestrze apetyt na seks słabnie - kobieta czuje się ociężała i mało atrakcyjna, trudno jej oddychać, męczy ją zgaga i parcie na mocz, pojawia się lęk przed wywołaniem przedwczesnego porodu.

Obawy związane z wyglądem są nieuzasadnione - dla zakochanego mężczyzny kobieta, która nosi jego dziecko, jest coraz piękniejsza. Zmienił się też społeczny odbiór ciąży - dawniej była stanem wstydliwym (sukienki ciążowe naszych matek przypominały bezkształtne balony), dziś duży brzuch się eksponuje (krótkie bluzki, obcisłe ubrania).

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, seks nie wywoła przedwczesnego porodu. Jeśli jednak lęk przed wywołaniem porodu jest bardzo silny, można zastąpić stosunek pieszczotami, aby rozładować napięcie seksualne, rozluźnić się i być bliżej siebie. W ciąży bardzo ważne jest okazywania sobie uczucia, a jeden ze sposobów to przecież seks. Dlatego - jeśli tylko nie ma medycznych wskazań - nie należy z niego rezygnować.

To prawda, że zawarte w spermie prostaglandyny mogą zmiękczyć szyjkę macicy, a przez to zainicjować akcję porodową. Ale dopiero wtedy, gdy w organizmie kobiety dokonują się już inne zmiany hormonalne. Dlatego jeśli ciąża jest przenoszona, stosunek może istotnie przyspieszyć pojawienie się dziecka. I jest to na pewno lepszy sposób niż szpitalna kroplówka z oksytocyną.

U niektórych par życie seksualne w ciąży zamiera, choć nie ma po temu żadnych medycznych przesłanek. Przyczyny mogą być różne, ale jedno jest pewne - kłopoty same się nie rozwiążą. Zachęcamy do rozmów z partnerem, a może potrzebna będzie pomoc specjalisty. Nie warto odkładać tego na czas po narodzinach dziecka. Wtedy naprawdę będzie mnóstwo innych spraw.

Kiedy trzeba uważać?

Jeśli ciąża NIE przebiega prawidłowo , ginekolodzy zalecają unikanie wysiłku, a stosunek seksualny to zawsze spory wydatek energii (w niektórych przypadkach niebezpieczne mogą być także skurcze wywołane orgazmem). Warto wówczas zapytać lekarza prowadzącego, jak długo trzeba będzie się powstrzymywać od współżycia (nie zawsze musi to trwać aż do porodu) oraz czy kobieta może przeżyć orgazm wywołany pieszczotami piersi lub pettingiem.

Jeśli ciąża przebiegała prawidłowo, ale po stosunku kobieta zaczęła krwawić, plamić lub czuje ból w dole brzucha, natychmiast powinna skontaktować się z lekarzem. Głęboka penetracja może bowiem niekiedy spowodować krwawienie. Dlatego dobrze jest (szczególnie w późniejszych miesiącach ciąży) wybierać taką pozycję, by tego uniknąć. Na ogół jednak krwawienie ma inne przyczyny - niedostatek hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży, niewyleczona nadżerka, a czasem po prostu przekrwienie szyjki macicy.

Gdy grozi poronienie, poród przedwczesny lub łożysko jest położone przodująco, kobieta będzie musiała zrezygnować z seksu na wiele miesięcy. Niektóre kobiety będą być może chciały pieścić partnera, by nie odbierać mu szansy na orgazm. W innych przypadkach mężczyzna może powstrzyma się od seksu, by wspólnie z partnerką znosić niedogodności zagrożonej ciąży. Taka dobrowolna rezygnacja może umocnić ich więź.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: