Poród - przedwczesny

Moja pierwsza ciąża była zagrożona przedwczesnym porodem, od 26. tygodnia pojawiły się mocne skurcze i rozwarcie, które postępowało. Czy w następnej ciąży będzie tak samo, a może gorzej?

Często tryb życia przyszłej mamy ma wpływ na wystąpienie przedwczesnej czynności skurczowej macicy. Intensywny wysiłek fizyczny, stres lub ogólne zakażenia mogą być przyczyną zagrożenia porodem przedwczesnym. W wielu przypadkach jednak nie wiemy, dlaczego skurcze i rozwarcie pojawiają się nie w porę. Czasem skurcze są bezbolesne i bez żadnych objawów prowadzą do otwierania się szyjki macicy. Konieczne jest wtedy hamowanie czynności skurczowej lekami, leżenie, czasem nawet długi pobyt w szpitalu.

Nie ma pewności, jak potoczy się kolejna Pani ciąża. Zapewne jednak ze względu na poprzednie problemy będzie ona pod bacznym nadzorem. Prawdopodobnie lekarz zaleci wtedy bardziej spokojny tryb życia, częstsze badanie szyjki macicy. Możliwe jest również w kolejnej ciąży zapobiegawcze założenie szwu lub krążka zamykającego szyjkę macicy.

Więcej o: