Krwawienie po porodzie

Właśnie przygotowuję rzeczy do szpitala. Słyszałam, że po porodzie bardzo mocno się krwawi. Jak się do tego przygotować? Co ze sobą zabrać?

W pierwszych trzech dobach po porodzie krwawienie rzeczywiście jest intensywne. Warto się zaopatrzyć w jak największe i najbardziej chłonne podpaski nocne. Należy wybierać te, które mają delikatną, oddychającą warstwę wierzchnią. Jeśli krwawienie jest bardzo obfite, można używać jednorazowych pieluch (zwykłych prostokątnych, nie pieluchomajtek). Potem krwawienie się zmniejsza, wydzielina zmienia kolor z czerwonego na brązowy, a potem żółto-biały, ale może się utrzymywać przez kilka tygodni. U każdej kobiety jest to sprawa indywidualna, ale kobiety karmiące piersią krwawią na ogół krócej, bo karmienie powoduje szybsze kurczenie się macicy. Wtedy wystarczą zazwyczaj normalne podpaski. Uwaga, po porodzie nie wolno używać tamponów.

Dziś minęły dwa tygodnie od mojego porodu, a ja wciąż krwawię. Krwawienie nie jest bardzo obfite, ale to taka żywa krew jak przy miesiączce. Trochę się niepokoję, czy wszystko jest w porządku.

Krwawienie połogowe może utrzymywać się do sześciu tygodni po porodzie. Powinno się zmniejszać z każdym dniem. Niekiedy jednak może się przejściowo zwiększyć, zwłaszcza po karmieniu dziecka piersią, a także po przegrzaniu i wysiłku. Przez pierwsze tygodnie przypomina ono miesiączkę, potem przeradza się w brązowe lub różowe upławy. Jeśli nagle ilość krwi znacznie się zwiększy lub zacznie ona mieć nieprzyjemny zapach, trzeba skontaktować się z lekarzem.

Więcej o: