Ruchy dziecka w ciąży

Jestem w 21. tygodniu ciąży i jeszcze nie czuję ruchów malucha w brzuchu. Wiem, że wszystko jest w porządku, sprawdzam regularnie tętno płodu. Łożysko mam na przedniej ścianie, do chudziutkich nie należę. Czy to może mieć znaczenie?

Zazwyczaj pierwsze ruchy dziecka odczuwa się około 20. tygodnia w pierwszej ciąży, w kolejnych zaś ciążach nieco wcześniej - około 18., a nawet 16. tygodnia. Wcześniej i wyraźniej czują ruchy dziecka szczupłe kobiety. Pierwsze ruchy nie są odczuwane jako kopnięcia, raczej jako przelewanie, bulgotanie, delikatne muśnięcia. Umiejscowienie łożyska na przedniej ścianie macicy może powodować słabsze odczuwanie ruchów. Reasumując - nie ma absolutnie powodów do zmartwienia, zwłaszcza jeśli tętno dziecka jest prawidłowe. Na pewno lada chwila poczuje Pani pierwsze ruchy. Jeśli koniecznie chce Pani się uspokoić - można potwierdzić dobry stan dziecka i jego ruchliwość w badaniu USG.

Jestem w 36. tygodniu ciąży. W czasie ostatniej wizyty lekarz powiedział mi, że powinnam codziennie liczyć ruchy dziecka i jeśli coś jest nie tak, jechać do szpitala. Nie bardzo jednak zrozumiałam, na czym ma to liczenie polegać. Czy jest jakieś minimum?

Nie ma ścisłych parametrów dotyczących liczby ruchów dziecka. Dzieci - tak jak dorośli - mają różne temperamenty, jedne są spokojniejsze, a inne bardziej ruchliwe. Każda matka jest najlepszą specjalistką w dziedzinie ruchów swojego dziecka. Ona zna jego rytm snu i czuwania, wie, kiedy powinno się ruszać i jak mocno.

W miarę upływu ciąży ruchy dziecka stają się coraz łagodniejsze, ponieważ ma ono coraz mniej miejsca. Dziecko ma również dwu-, trzygodzinne okresy snu, kiedy nie rusza się wcale. Jeśli jednak mama czuje, że liczba ruchów znacznie się zmniejszyła z dnia na dzień, konieczna jest kontrola zapisu czynności serca dziecka i ewentualnie USG. Zwykle ruchy dziecka odczuwa się kilkadziesiąt razy dziennie. Przyjmuje się, że nawet pod koniec ciąży, kiedy dziecku jest już bardzo ciasno, powinno ich być co najmniej kilkanaście na dobę powinno ich być co najmniej kilkanaście na dobę.

Więcej o: