• Link został skopiowany

Tak wygląda szpital położniczy w Ugandzie. "Mamy tak wiele, a tak często tego nie doceniamy"

Na tej porodówce nie ma luksusów. Próżno wypatrywać wanny do porodu, piłek, czy drabinek. Nie ma nawet prawdziwej toalety. Jest tylko zdezelowane łóżko przykryte folią i drewniany stopień, po którym ma się na nie wdrapać rodząca.
Studentka położnictwa pokazała porodówkę w Ugandzie.
TikTok/wikibanan/screen

Wiki jest studentką położnictwa i jakiś czas temu odbywała praktyki w szpitalu w Ugandzie. Jest też aktywną użytkowniczką mediów społecznościowych i na TikToku, gdzie zamieszcza relacje ze swoich doświadczeń zawodowych. W jednym z opublikowanych przez siebie nagrań pokazała, jak wyglądała afrykańska porodówka, na której zdobywa doświadczenie. 

Łóżko przykryte folią

Na filmiku widzimy niewielki budynek, a w środku kolejno: salę dla kobiet po cięciu cesarskim, izolatkę i pomieszczenie z łóżkiem porodowym. W szpitalu są takie cztery, są przykryte folią, która pełni funkcję prześcieradła. - Dwie godziny po porodzie trzeba po sobie posprzątać, czyli umyć tę folię i łóżko - wyjaśniła autorka nagrania. Obok łóżka stoi wiadro na stelażu, które służy jako toaleta i odrapany, zardzewiały stolik na przyrządy położnej. 

Widzowie studentki widzą również na nagraniu brudne ściany, zdezelowane sprzęty i meble, wiadro, do którego zbierana jest krew i płyny porodowe. Wiki się nie skarży, uśmiech nie schodzi jej z twarzy. "Widać, że kochasz to, co robisz" - stwierdził jeden z użytkowników TikToka. 

"Doceniajmy to, co mamy"

Pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy internautek zszokowanych warunkami, w jakich rodzą tamtejsze kobiety. Pisały: "Mamy tak wiele, a tak często tego nie doceniamy"; "Nie mogę sobie poradzić z tym, co zobaczyłam. Naprawdę musimy doceniać to, co mamy"; "Współczuje tym rodzącym"; "Płakać mi się chce, jak zobaczyłam te standardy". 

Uganda kryzys medyczny

Uganda jest wschodnioafrykańskim krajem o niskim dochodzie, sektor zdrowia i edukacji są tam w kiepskiej sytuacji ze względu na brak inwestycji. Sprawy nie poprawiają powszechna korupcja i słabo rozwinięta infrastruktura energetyczna. Mieszkańcy Ugandy mają także problem z dostępem do czystej wody. 

A ty? Co sądzisz o standardzie polskich szpitali położniczych? Zachęcamy do komentowania i wzięcia udziału w sondażu. 

Więcej o: