Na Instagramie @samus.med opublikowano nagranie, na którym pokazano, jak wyglądają zdjęcia rezonansu magnetycznego płodów. Na początku widzimy pytanie "Pani doktor, a dlaczego zazwyczaj jest robione USG płodu zamiast rezonansu magnetycznego?". Odpowiedzią były właśnie fotografie, które pojawiły się chwilę później. Twarze maluchów i ich części ciała, wydawały się przerażające. Wytrzeszczone oczy, dziwna mimika i kształty, w niektórych przypadkach całkowicie nie przypominały człowieka. Zupełnie inaczej niż te urocze, które można oglądać na ekranie czy wydrukach z badań USG.
Pod nagraniem pojawiło się mnóstwo komentarzy. Niektórzy przyznali, że ten widok ich przeraził.
Można ze strachu urodzić
- napisała jedna z internautek. "O matko, straszne", "To mi się będzie teraz śniło po nocach", "Oglądam to o 4:20 i już wiem, że dziś nie zasnę…", "Teraz będzie mi się to śniło" - dodali też inni. Część osób żartowało i pisało, co lub kogo przypominają im nienarodzone dzieci ze zdjęć z rezonansu. "Trochę jak Marsjanie z 'Marsjanie atakują'", "Pokaże synu/córce jak będą mieli bunt nastoletni i stwierdzą, że są brzydcy" - pisali rozbawieni.
Badanie USG jest ważne, ponieważ dzięki niemu można się upewnić, że ciąża rozwija się prawidłowo. Do 12. tygodnia wykonuje się zazwyczaj USG dopochwowe. Ponieważ zarodek jest bardzo mały. Wówczas niewielką sondę wprowadza się do pochwy (na kilka centymetrów). Wtedy lekarz może także ocenić szyjkę macicy.
Bardzo ważne jest, by wybrać się na USG do dobrego specjalisty, który dysponuje odpowiednim sprzętem. Dotyczy to zwłaszcza badań wykonywanych w 12. i 20. tygodniu. USG jest badaniem subiektywnym. Jego jakość zależy od wiedzy lekarza, jego skupienia i spostrzegawczości, a także od klasy sprzętu, którym się posługuje.
- informowała na eDziecko.pl lek. Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalistka ginekologii i położnictwa. Wielu ginekologów ma w gabinecie aparat USG i wykonuje badanie przy każdej wizycie. Może wtedy potwierdzić, że wszystko jest w porządku. Ale nie każdy jest ekspertem od wykrywania wad płodu. Warto o tym pamiętać i chociaż raz w czasie ciąży przebadać się u specjalisty. Nawet, jeśli będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami. Cały artykuł przeczytasz tutaj: USG, czyli podglądanie na ekranie
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników każda ciężarna powinna wykonać badanie USG minimum trzy razy (po jednym razie na każdy trymestr ciąży). Czwarte jest zaś zalecane, jeśli nie doszło do rozwiązania po 40. tygodniu. Większość ginekologów wykonuje jednak badanie USG przy każdej wizycie kontrolnej.