Pierwszy miesiąc ciąży

Początek ciąży to czas tajemnicy, gdy nikt jeszcze, nawet ty sama, nie domyśla się istnienia nowego życia. A tymczasem w bezpiecznym ukryciu trwa już fascynujący proces, który za kilka miesięcy doprowadzi do narodzin.
Zobacz wideo

Najbardziej czytelnym sygnałem nasuwającym myśl o ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Przyczyną są zmiany hormonalne spowodowane zagnieżdżeniem się jaja płodowego w macicy. Ten objaw nie jest jednak wcale jednoznaczny, dość często ma bowiem inne, bardziej prozaiczne przyczyny - może go wywołać np. stres, dieta odchudzająca czy zaburzenia hormonalne. I odwrotnie, niektóre kobiety mają jeszcze lekkie krwawienie przez pierwsze dwa, trzy miesiące ciąży (w terminie miesiączki lub owulacji). Dlatego trzeba zrobić test ciążowy , który wykrywa w moczu gonadotropinę kosmówkową (HCG) - hormon charakterystyczny dla ciąży. Testy te można kupić w aptece bez recepty.

Zatrzymanie miesiączki i dodatni wynik testu ciążowego pozwalają podejrzewać ciążę, jednak ostatecznie potwierdzić ją może jedynie lekarz, najlepiej za pomocą USG . To badanie jest jednak użyteczne dopiero na początku drugiego miesiąca ciąży. Wcześniej zarodek jest zbyt mały, by można go było dojrzeć, nawet za pomocą ultrasonografu.

Pierwsze tygodnie ciąży: Twoje samopoczucie

Niektóre kobiety czują się w tym czasie lepiej niż zwykle, większość jednak ma rozmaite dolegliwości . Do najczęstszych należą: uczucie zmęczenia, senności i rozdrażnienia; wrażliwość i bolesność piersi; częstsze oddawanie moczu; zaparcia i wzdęcia. Pojawia się dziwny metaliczny smak w ustach, nadmierne wydzielanie śliny, niechęć do pewnych zapachów i potraw - aż do mdłości i wymiotów. Może dojść do zasłabnięcia lub omdlenia, zwłaszcza w dusznych pomieszczeniach. Skóra i włosy niekiedy zaczynają się przetłuszczać.

Wszystkie te niedogodności są spowodowane rewolucją hormonalną, jaka zachodzi w organizmie na początku ciąży. Nie są one jednak szkodliwe dla rozwijającego się dziecka, lecz przeciwnie - świadczą o tym, że w macicy panują odpowiednie dla niego warunki.

Ten pierwszy okres może być za to niezwykle stresujący dla kobiety, nie tylko z powodu opisanych dolegliwości. Przyzwyczajenie się do myśli o mającym się narodzić dziecku zawsze wymaga trochę czasu, nawet jeśli było ono planowane i oczekiwane. Będzie ci z pewnością lżej, jeżeli dasz sobie samej prawo do szczególnego traktowania - dłuższego snu, częstszego odpoczynku, lekkostrawnej diety. Nie krępuj się też prosić o otwarcie okna, jeśli tylko robi ci się słabo.

Ty i twój mężczyzna

Czas oczekiwania może was jeszcze bardziej do siebie zbliżyć. Na pewno wybiegacie myślą w przyszłość, snujecie plany i marzenia.

Chwilami mogą was ogarniać wątpliwości, czy sobie poradzicie, zwłaszcza gdy macie zostać rodzicami po raz pierwszy.

Zazwyczaj ciąża stanowi dla mężczyzny powód do dumy, równocześnie jednak trudno mu zaakceptować tę nagłą zmianę. Czasem zwyczajnie boi się ojcostwa - utraty swobody, nowych obowiązków, a przede wszystkim ogromnej odpowiedzialności. No i tego, że bezradne, ale zaborcze maleństwo zepchnie go na drugi plan. A że mężczyźni nie są skłonni do drążenia własnych uczuć, takie nie do końca uświadomione rozterki mogą się przejawiać na przykład... bólem zęba.

Sprawy łóżkowe też się nie układają w tym czasie najlepiej. Ciągła senność i poranne mdłości kobiety nie sprzyjają erotycznym uniesieniom. To wszystko najlepiej sobie wyjaśnić w szczerej rozmowie. Powiedz mężowi, jak się czujesz i czego od niego oczekujesz. Spróbuj zrozumieć także jego obawy i uczucia.

Zobacz wideo

Początek ciąży: tego unikaj

Dobrze, żebyś pamiętała, co nie sprzyja twojemu dziecku.

Papierosy.

Alkohol - najlepiej całkowicie z niego zrezygnuj.

Leki - jeśli stale bierzesz jakieś środki przepisane przez lekarza, porozum się z nim, gdy tylko okaże się, że jesteś w ciąży. W razie przeziębienia też nie lecz się sama. Na początku ciąży najlepiej nie przyjmuj żadnych leków (nawet witamin). Wyjątek stanowi kwas foliowy.

Infekcje wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze - zwłaszcza różyczka , grypa i toksoplazmoza . Unikaj miejsc, gdzie mogłabyś się zarazić grypą. Sprawdź, czy chorowałaś lub byłaś szczepiona na różyczkę. Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą, nie jedz więc surowego mięsa i nie opróżniaj kociej kuwety. Pasożytami może być skażona ziemia, dlatego starannie płucz warzywa i myj ubrudzone ziemią ręce.

Wysoka temperatura - unikaj sauny i gorących kąpieli, w czasie choroby staraj się nie dopuścić do wysokiej gorączki (pij napar z lipy i herbatkę z malin, a jeśli to nie wystarczy, weź paracetamol w dawce przewidzianej na opakowaniu).

Promieniowanie rentgenowskie - jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, nie poddawaj się żadnym prześwietleniom, zwłaszcza jamy brzusznej.

Chemikalia, takie jak lakiery, pestycydy i inne środki ochrony roślin - jeśli twoja praca wiąże się z kontaktem ze szkodliwymi środkami chemicznymi, poproś o przeniesienie na inne stanowisko.

Nadmiar kofeiny - zrezygnuj z kawy i coli; pij herbatki owocowe i soki.

Jak długo trwa ciąża?

Od momentu zapłodnienia do przyjścia na świat donoszonego noworodka mija przeciętnie 38 tygodni (naturalne odstępstwa od średniej wynoszą dwa tygodnie).

Ponieważ jednak zazwyczaj nie wiemy, kiedy dokładnie doszło do owulacji i zapłodnienia, albo możemy się w tej sprawie mylić, lekarze przyjmują za punkt wyjścia jedyną pewną datę - pierwszy dzień ostatniej miesiączki. A że przeciętnie poprzedza on owulację o dwa tygodnie, tak obliczony czas trwania ciąży wydłuża się do 40 tygodni. A rzeczywisty czas trwania życia dziecka w łonie matki jest o blisko dwa tygodnie krótszy niż "wiek ciąży".

Przewidywaną datę porodu można obliczyć, dodając do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki siedem dni i odejmując trzy miesiące.

Ta reguła ma zastosowanie przy 28-dniowym cyklu. W praktyce jednak uznaje się za urodzone w terminie dzieci, które przychodzą na świat do dwóch tygodni przed tą datą lub do dwóch tygodni po niej.

Najpopularniejsze pytania przyszłych mam i odpowiedzi lekarzy:

Chcesz wiedzieć więcej o objawach ciąży? Lekarze odpowiadają

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

W którym trymestrze ciąży najwięcej przybiera się na wadze?

Czy w ciąży może pojawić się trądzik?

Kiedy w ciąży czuć pierwsze ruchy dziecka?

Jak rozpoznam pierwsze ruchy dziecka?

Kiedy w ciąży wykonuje się badania glukozy?

Kiedy w ciąży można poznać płeć dziecka?

Do kiedy w ciąży można prowadzić samochód?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.