Coraz więcej kobiet decyduje się na pierwsze dziecko dopiero po 30., a nawet 40. roku życia. Chociaż płodność jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników takich jak m.in. stan zdrowia, codzienny tryb życia czy predyspozycje genetyczne. Warto wiedzieć, że wiek nie pozostaje bez wpływu. Może nie tylko utrudniać poczęcie, lecz także sprzyjać potencjalnym powikłaniom. Kiedy jest zatem najlepszy czas na dziecko?
Z biologicznego punktu widzenia optymalnym czasem na dziecko jest przedział wiekowy od 20 do 24 lat. To właśnie wtedy kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę, ale obecnie duża część z nich na dziecko decyduje się dopiero po 30. roku życia. Ma na to wpływ szereg czynników takich jak gotowość na dziecko, sytuacja finansowa itp. Choć z wiekiem rośnie liczba potencjalnych powikłań, warto podkreślić, że przeważająca większość ciąż po 30. roku życia przebiega dobrze i kończy się narodzinami zdrowego dziecka.
A co z ciążami po 35. roku życia? Późniejsze macierzyństwo jest możliwe, ale jest także związane ze zwiększonym ryzykiem urodzenia dzieci z abberacjami chromosomowymi takimi jak m.in. zespół Downa. Jest to związane z ryzykiem występowania wad degeneracyjnych w komórkach jajowych. Obecnie medycyna pozwala na wykrycie wielu z nich już w życiu płodowym. Konieczne jest jednak wykonanie diagnostyki prenatalnej.
Warto wiedzieć, że w Polsce od czerwca 2024 kobiety w ciąży mogą przeprowadzić bezpłatną diagnostykę prenatalną w ramach Programu Badań Prenatalnych. Dzięki nim możliwe jest wykrycie ryzyka wystąpienia wad płodu, a także, o ile to możliwe, podjęcie leczenia jeszcze w okresie płodowym. Dzięki badaniom diagnosta może wykryć m.in.: