Pierwsze objawy ciąży często są mylone z chwilowym osłabieniem organizmu. Jak je odróżnić?

Pierwsze objawy ciąży nie zawsze są właściwie interpretowane, zwłaszcza w sytuacji, gdy ciąża jest nieplanowana. Kobiety bardzo często mylą pierwsze objawy ciąży ze zmęczeniem i chwilowym osłabieniem organizmu i dopiero po jakimś czasie okazuje się, że prawda jest jednak inna. Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Kiedy poczułyście pierwsze objawy ciąży? 

Pierwsze objawy ciąży i moment, w którym kobieta orientuje się, że coś jest "nie tak" są kwestią niezwykle indywidualną. "Kiedy poczułyście pierwsze objawy ciąży?" - to pytanie często pada w kierunku przyjaciółek i najbliższych koleżanek w sytuacji, gdy kobieta dowiaduje się, że za niedługi czas zostanie mamą. Kobiety, które planują macierzyństwo, często czekają na pierwsze objawy ciąży z niecierpliwością, ponieważ chciałyby już poczuć, że w ich ciele rozwija się nowe życie. Z kolei w sytuacji, gdy ciąża jest niespodzianką, kobiety często nie przywiązują szczególnej uwagi do pojawiających się w organizmie pierwszych objawów ciąży i zrzucają odczuwane charakterystycznych dolegliwości na zmęczenie wynikające z natłoku pracy i obowiązków. Kiedy właściwie można poczuć pierwsze objawy ciąży i jak je rozpoznać?

Pierwsze objawy ciąży: kiedy występują? 

Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży? Kiedy się one nasilają? Pierwsze objawy ciąży nie zawsze są typowe i charakterystyczne, dlatego kobiety mogą mieć problem z ich zauważeniem i właściwą interpretacją. Niekiedy zdarza się tak, że pojawiające się znienacka nudności czy wymioty, są odczytywane raczej jako konsekwencja problemów żołądkowych po ciężkostrawnym posiłku niż potencjalna ciąża. Zmiany nastrojów z kolei łączone są bardzo często ze stresem związanym z problemami w pracy. Dopiero w sytuacji, gdy dolegliwości przedłużają się i towarzyszą kobiecie coraz częściej, w głowie zaczyna się pojawiać myśl, czy powyższe symptomy mogą być pierwszymi objawami ciąży. Choć kwestia ta ma charakter indywidualny, to pierwsze objawy ciąży zazwyczaj przybierają na sile po upływie ok. 4-5 tygodni od zapłodnienia. 

Zobacz wideo Pokazujemy wam, jak ćwiczyć w drugim tygodniu po porodzie

Ciąża — pierwsze objawy w organizmie kobiety

Jak najczęściej objawia się u kobiet ciąża? Pierwsze objawy, to wspomniane już wyżej wymioty i nudności, które pojawiają się zwłaszcza o poranku (tzw. poranne mdłości). Nudności i wymioty dokuczają zazwyczaj w pierwszym trymestrze i ustają wraz z rozpoczęciem drugiego, ale u niektórych kobiet czas ich trwania może się wydłużyć. Zmianie ulega także kwestia związana z apetytem. U niektórych kobiet można zaobserwować wstręt do jedzenia i brak łaknienia, co może mieć związek z dokuczliwymi dolegliwościami żołądkowymi, inne kobiety z kolei mają wzmożonych apetyt, który przejawia się różnymi zachciankami kulinarnymi. 

Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu. Jak zmienia się ciało kobiety? 

Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu mogą być związane ze zmianami fizjologicznymi w organizmie kobiety. Pierwszym symptomem, który powinien zwrócić uwagę, to brak miesiączki w spodziewanym terminie. Charakterystyczne zmiany pojawiają się także w wyglądzie kobiety. Piersi zaczynają być bardziej tkliwe i dochodzi do znacznego uwidocznienia na nich naczyń krwionośnych. Pierwszym objawem ciąży może być również utrzymująca się przez dłuższy czas podwyższona temperatura ciała (do 37°C). Pojawia się również potrzeba częstszego oddawania moczu, a często pierwszym objawem ciąży są także zaparcia.  

Pierwsze objawy ciąży: śluz, zmiany w wyglądzie narządów płciowych i w zachowaniu

Jak jeszcze wyglądają pierwsze objawy ciąży? Śluz i wzmożona wydzielina mogą wskazywać na to, że w organizmie kobiety doszło do zapłodnienia. Dzieje się tak na skutek zmian hormonalnych związanych z ciążą. Różnicę można dostrzec także w wyglądzie narządów płciowych. Może się to objawiać zasinieniem ścian i przedsionka pochwy oraz jej rozpulchnieniem. Pierwsze objawy ciąży to także zmiany w zachowaniu kobiety. Często objawiają się one rozdrażnieniem i częstymi zmianami nastroju, wynikającymi z huśtawki hormonalnej. 

Pierwsze objawy ciąży: forum wymiany doświadczeń. 

Jeżeli interesuje Cię, jak u innych kobiet wyglądają bądź wyglądały pierwsze objawy ciąży, forum internetowe to źródło wielu informacji na ten temat. Okazuje się, że choć pierwsze objawy ciąży są do siebie zbliżone, to u każdej kobiety mogą przebiegać zgoła inaczej lub z różnym stopniem nasilenia. Weźmy pod uwagę np. zachcianki kulinarne kobiet w ciąży, które zdążyły już obrosnąć mitem. Kto jak nie kobieta w ciąży potrafi zjeść za jednym zamachem ogórka kiszonego, śledzie i lody waniliowe? Jeżeli obserwujesz u siebie opisane wyżej objawy, a do tego masz niepohamowaną wyobraźnię co do najbardziej wyszukanych połączeń smakowych, to może warto zrobić test ciążowy? 

Zobacz też: Ciąża zaśniadowa. To wczesne powikłanie ciąży zwykle kończy się poronieniem

Więcej o:
Copyright © Agora SA