Pediatrka zdradza, na co teraz chorują najmłodsi. Lepiej przyjrzyj się oczom dziecka

Niektóre dzieci są bardziej podatne na zapalenie spojówek, inne mniej. Zwykle jednak choroba pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, wymaga wizyty u lekarza i pozostania przez kilka dni w domu.

Więcej na temat zdrowia dzieci na stronie Gazeta.pl

Sezon jesiennych infekcji wśród dzieci trwa w najlepsze. Pediatrzy mają pełne ręce roboty, maluchy z gorączką, katarem i innymi uciążliwymi objawami zostają w domach, a rodzice muszą brać zwolnienia, żeby zapewnić im opiekę. Pracownicy placówek apelują, żeby nie przyprowadzać chorych dzieci, nie wszyscy się jednak do tego stosują, domykając koło wzajemnego zarażania się. Niektórzy rodzice uważają, że młodsze dzieci, u których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony i które są podatne na rozmaite infekcje, w okresach jesienno-zimowych więcej czasu spędzają w domach, niż w swoich placówkach. 

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej edukacji? "Każdy musi iść na korki" [SONDA]

Na co teraz chorują dzieci? Pediatrka odpowiada

Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska jest pediatrką, która na Instagramie prowadzi konto o nazwie mamapediatra_blog. Lekarka często zamieszcza tam nagrania, na których porusza tematy związane ze swoją pracą, czyli zdrowiem dzieci. Niedawno zamieściła informację o tym, na co teraz często chorują dzieci. Okazuje się, że w gabinetach pediatrów pojawia się sporo pacjentów z zapaleniem spojówek. Poza tym: "Dużo kaszlących dzieci. Wszystkie w dobrym stanie".

Lekarka przyznaje, że ma teraz sporo pacjentów z zapaleniem spojówek.Lekarka przyznaje, że ma teraz sporo pacjentów z zapaleniem spojówek. Instagram/mamapediatra_blog

Zapalenie spojówek - kiedy zaraża? Jak się je leczy?

Zapalenie spojówek u dzieci najczęściej ma podłoże bakteryjne, rzadziej wirusowe, ale może też być schorzeniem alergicznym lub grzybicznym. Zapalenie spojówek to choroba zakaźna oczu i powiek, objawia się swędzeniem, pieczeniem, łzawieniem i śluzową lub ropną wydzieliną, która powoduje sklejanie rzęs. Często powoduje ją brak odpowiedniej higieny dłoni i dotykanie przez maluchy twarzy i oczu. Taka infekcja zwykle trwa od 5 do 7 dni i gdy rodzic tylko zauważy jej początki, powinien zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Pediatra przepisze odpowiednie leki, czasem niezbędne okazują się antybiotyki. Zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym i wirusowym jest zaraźliwe, więc gdy dokucza naszemu dziecku, powinno przez kilka dni zostać w domu. 

Zapalenie spojówek a wyjście na dwór. Kiedy jeszcze dziecko nie powinno iść do placówki?

Objawy zapalenia spojówek to objawy, które powinny zatrzymać dziecko w domu. Inne to: gorączka lub stan podgorączkowy, kaszel i katar, ból brzucha, ból ucha, biegunka, wymioty i wysypka. W tym przypadku pozostawienie dziecka w domu to nie tylko kwestia odpowiedzialności (nie zarazi innych dzieci, pań nauczycielek i innych pracowników placówki), ale także empatii - malec może się źle czuć, potrzebuje opieki i poczucia bezpieczeństwa.  

Więcej o: