Rodząca nie musi się zgadzać na golenie krocza i lewatywę. A także inne czynności wykonywane rutynowo przy porodzie

Przygotowując się do porodu, przyszła mama powinna pomyśleć nie tylko o spakowaniu torby do szpitala, ale także o zapoznaniu się ze swoimi prawami. Dzięki temu będzie mogła zareagować, gdy będzie się działo coś niepokojącego. Dotyczy to także przyszłych ojców.

Więcej tematów związanych z ciążą i porodem na stronie Gazeta.pl

Każda kobieta inaczej wspomina swój poród. Niektóre z nich uważają, że był to najpiękniejszy moment w ich życiu, czuły się bezpieczne i zaopiekowane. Niestety, wiele matek ma traumatyczne wspomnienia z porodówki. Nie tylko dlatego, że sam poród był ciężki i bolesny, ale również z powodu tego, jak były traktowane przez personel szpitala. Wydawać by się mogło, że czasy, gdy rodząca nie miała nic do powiedzenia, a położne w skandaliczny sposób naruszały jej prawa, minęły bezpowrotnie, jednak wiele kobiet wciąż się na to skarży. 

Zobacz wideo Jakie zachowania naszego niemowlaka powinny nas zaniepokoić? "Płacz przy piersi może być takim zachowaniem"

Trzeba znać swoje prawa

Rodząca kobieta wymaga szczególnej troski. Często jest przestraszona, zdezorientowana, doświadcza ogromnego bólu, czuje się bezradna i zdana na łaskę personelu medycznego. Wymaga wsparcia, zrozumienia, zapewnienia poczucia bezpieczeństwa i niestety nie zawsze je dostaje. W końcu nie bez powodu powstała fundacja Rodzić po ludzku, która działa na rzecz tego, żeby moment przyjścia na świat dziecka nie miał nic wspólnego z traumą. Zgodnie z informacjami fundacji Rodzić po ludzku, aż 54 proc. rodzących doświadcza przypadków nadużyć lub nawet przemocy w szpitalu, a 18 proc. ocenia swój poród negatywnie, a nawet ma traumatyczne wspomnienia z porodówki. Wiele z nich zapewne nie doświadczyłoby różnych przykrości, gdyby znały swoje prawa. 

Na zdjęciu: Kobieta w porodzie.Na zdjęciu: Kobieta w porodzie. Fot. Olivia Anne Snyder/Unsplash.com

A prawa przyszłych matek określa Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Poza tym w 2012 roku przyjęto w Polsce tzw. Standardy Opieki Okołoporodowej, które regulują wszelkie procedury, których musi przestrzegać personel medyczny zajmujący się ciężarną i kobietą w połogu. 

W wielu placówkach rutynowo przeprowadza się zabiegi, które nie zawsze są konieczne. Zgodnie z informacjami Fundacji Rodzić po ludzku są to: 

 • zabieg amniotomii czyli sztuczne przebicie pęcherza płodowego;
 • stymulacja czynności skurczowej macicy – najczęściej jest to kroplówka z lekiem o nazwie Oxytocyna;
 • podawanie opioidów – zalicza się do nich np. podawany domięśniowo (w pośladek) lub dożylnie lek o nazwie Dolargan;
 • nacięcie krocza;
 • cięcie cesarskie.

"Dowody naukowe pokazują, że rutynowe stosowanie, a często też nadużywanie tych procedur obarczone jest ryzykiem różnych powikłań. Rutynie szpitalnej mówimy NIE" - czytamy na stronie fundacji. Rodzące mają też prawo do tego, żeby samodzielnie zdecydować, czy chcą, aby przed porodem ogolono im krocze lub wykonano lewatywę. 

Warto zgłaszać naruszenia

Niektóre kobiety, które doświadczyły różnego rodzaju nieprawidłowości ze strony personelu, nic z tym nie robią, bo np. nie planują więcej dzieci lub uważają, że nie wrócą do danego szpitala. Tymczasem każdy przypadek naruszenia praw rodzącej powinien być zgłaszany, bo dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo, że coś podobnego nie przytrafi się innym pacjentkom. Pozasądowe kroki prawne, które mogą podjąć to: 

 • skarga do dyrekcji szpitala;
 • skarga do organów kontrolnych (Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowy oraz Wojewódzki Konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa, Krajowy oraz Wojewódzki Konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa i położnictwa, Fundacja Rodzić po Ludzku);
 • skarga do rzecznika odpowiedzialności zawodowej;
 • wojewódzkie Komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.

Jeśli zaistniałe zdarzenie miało bardzo poważne skutki (uszczerbek na zdrowiu rodzącej lub dziecka) należy zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przestępstwa. Może tu mieć zastosowanie jeden z przepisów z części szczególnej Kodeksu karnego:

 • art. 155 – nieumyślne spowodowanie śmierci;
 • art. 156 – ciężki uszczerbek na zdrowiu;
 • art. 157 – inne uszkodzenia ciała;
 • art. 157a – uszkodzenie prenatalne;
 • art. 160 – narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu;
 • art. 271 – poświadczenie nieprawdy w dokumencie przez funkcjonariusza publicznego lub inną osobę uprawnioną do wystawienia dokumentu (jeśli uważasz, że dokumentacja medyczna Twoja lub Twoje dziecka została sfałszowana, możesz zgłosić zawiadomienie do prokuratury).
Więcej o: