Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne? Dowiedz się, czy zażywanie kąpieli słonecznych może być ryzykowne

Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne? To pytanie zadają sobie przyszłe mamy, które chciałyby skorzystać z uroków lata i zażyć kąpieli słonecznej, ale jednocześnie zastanawiają się, czy jest to dobre i bezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Dowiedz się, czy opalanie w ciąży jest bezpieczne oraz czego należy się wystrzegać.

Opalanie w ciąży i nie tylko — zasady bezpiecznego opalania

Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne? To pytanie, które pojawia się często, zwłaszcza w środku lata, kiedy wiele pań pragnie nieco zmienić swoją karnację na ciemniejszą. Uwielbiasz opalanie? W ciąży musisz zachować większą ostrożność w różnych aspektach, które dotychczas być może nie stanowiły przedmiotu Twoich wątpliwości. Jak jest z opalaniem w ciąży? Zażywanie kąpieli słonecznych, nie tylko w ciąży, wymaga przestrzegania pewnych zasad, dzięki którym skóra będzie zabezpieczona przed negatywnym działaniem słońca. Długie godziny przebywania na słońcu mogą się negatywnie odbić na stanie skóry, dlatego istotne jest jej odpowiednie przygotowanie na kontakt ze słońcem. Przede wszystkim, należy zadbać o warstwę ochronną, dzięki której unikniemy ryzyka poparzenia słonecznego. W tym celu konieczne jest użycie kremu z filtrem UV. Na pierwszy kontakt ze słońcem, najlepiej używać kremu 50 SPF, natomiast gdy po pewnym czasie skóra nieco już przywyknie do słońca i zbrązowieje, można zastosować krem z mniejszym filtrem. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że skóra opali się zbyt gwałtownie, warto użyć preparatu chłodzącego na bazie D-pantenolu, np. w formie pianki lub żelu. Są to "złote zasady" opalania. A jak jest z zażywaniem kąpieli słonecznych w czasie ciąży?  

Czy w ciąży można się opalać? Lepiej odłożyć to na inny czas

Za oknem piękne słońce a Ty oczekujesz na malucha i zastanawiasz się, czy w ciąży można się opalać? Skóra muśnięta słońcem, atrakcyjnie prezentująca się w letnich, zwiewnych stylizacjach, to symbol lata i marzenie każdej kobiety wracającej z wakacyjnej podróży. Okres ciąży niesie jednak za sobą pewne ograniczenia, których należy przestrzegać. Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne? Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i malucha w trakcie opalania? Kluczowe jest zachowanie zdrowego rozsądku i korzystanie z uroków lata z umiarem. Najbezpieczniejsze będzie opalanie w cieniu, bez bezpośredniego działania słońca. Unikaj przebywania na słońcu w godzinach okołopołudniowych, ponieważ słońce grzeje wówczas z największą intensywnością. Nie zapominaj oczywiście o grubej warstwie kremu ochronnego, który aplikuj na skórę co kilka godzin. 

Opalanie brzucha w ciąży — lepiej tego unikać

Opalanie brzucha w ciąży jest niewskazane. Kobiety w ciąży podczas opalania powinny zasłonić brzuch i nie poddawać go bezpośredniemu działaniu promieni słonecznych. Słońce może się przyczynić do podniesienia temperatury ciała matki, a co za tym idzie — także dziecka. Jest to ryzykowne i zaleca się unikania takich sytuacji. W czasie ciąży wskazany jest odpowiedni strój do opalania. Najlepszym rozwiązaniem będzie strój jednoczęściowy, dzięki któremu można osłonić brzuch. Istotne jest także nakrycie głowy. Do opalania warto założyć kapelusz z dużym rondem, które stworzy cień i dzięki temu zapewni dodatkową ochronę. 

Zobacz wideo Pokazujemy wam, jak ćwiczyć w drugim tygodniu po porodzie

Opalanie w ciąży: 2 trymestr. Jak opalanie w ciąży może wpłynąć na organizm?

Jak opalanie w ciąży w 2 trymestrze może wpłynąć na organizm? Okres ciąży to ogromne zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Skóra poddana działaniu promieni słonecznych, jest bardziej narażona na przebarwienia, a niektóre zmiany pigmentacyjne mogą się okazać trwałe. Narażenie na przebarwienia dotyczy całego okresu ciąży, dlatego przez cały ten czas należy być wyczulonym i stosować się do zasad bezpieczeństwa. Oprócz kremu z filtrem nakładanego na twarz co mniej więcej 2 godziny warto zainwestować także w dobry krem rozjaśniający skórę. Nie zagwarantuje to całkowitego zabezpieczenia przed powstaniem niechcianych zmian pigmentacyjnych, ale na pewno zmniejszy ryzyko ich wystąpienia. 

Opalanie w 3 trymestrze ciąży. Na co zwrócić uwagę? 

Czy opalanie w 3 trymestrze ciąży jest zakazane? Końcówka ciąży jest okresem szczególnym. Organizm powoli przygotowuje się do porodu i mogą pojawić się pierwsze niedogodności związane z okresem ciąży, np. obrzęk stóp. Należy pamiętać, że długie przebywanie na słońcu może pogłębić ten problem. Niezwykle ważne jest picie dużej ilości wody. Odwodnienie organizmu jest niebezpieczne dla dziecka i absolutnie nie można doprowadzić do takiego stanu. Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, decydując się na opalanie w 3 trymestrze ciąży i wcześniej, jest fakt, że przebywanie na słońcu może doprowadzić do podniesienia parametrów ciśnienia tętniczego krwi, co jest niewskazane w czasie ciąży i może być niebezpieczne dla matki i dziecka. Dlatego też zaleca się zaniechanie opalania i przeniesienie go na czas po rozwiązaniu.

Zobacz też: Ciężarna żona poszła z mężem nad morze. Nagle plażowicz zobaczył gest męża i zaczął nagrywać. "Cudne"

Więcej o: