Koktajl położnej. Czym jest? Czy jest bezpieczny? To warto o nim wiedzieć

Czym jest koktajl położnej? Skąd wzięła się jego popularność i kontrowesje wokół niego? Napój jest na liście popularnych domowych sposobów na przyspieszenie porodu. Warto jednak wiedzieć, że jego stosowanie może być niebezpieczne dla ciężarnej.

Koktajl położnej: czym jest?

Koktajl położnej to napój, z którym wiąże się wiele kontrowersyjnych opinii. W jego skład wchodzi olej rycynowy, który ma silne działanie przeczyszczające. W zależności od przepisu podaje się, że dodawany jest również sok morelowy lub masło orzechowe. Czasem mówi się też o soku pomarańczowym wymieszanym z olejkiem rycynowym. Specyfik ten działa przeczyszczająco, a więc pobudza pracę jelit, które z kolei wypływają na macicę, co ma przyspieszyć poród. Zadaniem tego napoju jest bowiem także sprawienie, by doszło do rozwiązania, gdy dotychczas wyznaczony termin porodu, minął. Stosowanie takich mikstur z pewnością nie jest jednak dobrym i bezpiecznym pomysłem.

Koktajl położnej — przepis na sukces? Niestety niekoniecznie

W sieci na forach parentingowych można znaleźć wiele informacji na temat takiej mikstury jak koktajl położnej. Przepis na niego też jest podawany w wielu wariantach. Jednakże prawda jest taka, że samodzielne wpływanie na przyspieszenie porodu może być bardzo złym pomysłem, który może mieć bardzo negatywne skutki. Zamiast bowiem pożądanego efektu może się okazać, że jedyne co się wydarzy, to bóle brzucha, ostra biegunka i wymioty, co w przypadku ciężarnych, jest koszmarnym zestawem dolegliwości. Może też dojść do odwodnienia, co absolutnie nie jest dobre ani dla mamy, ani dla dziecka. Często też w składzie takich mieszanek pojawia się alkohol, którego ciężarnym nie wolno zażywać. Nie ma również żadnej gwarancji, że faktycznie rozpocznie się akcja porodowa.

Koktajl położnej — jak zrobić go bezpiecznie?

Ciągle wiele kobiet, zwłaszcza przygotowujących się do pierwszego porodu poszukuje informacji na temat koktajlu położnej. Jak zrobić napój? Lepiej jednak nie sprawdzać tego na własnym organizmie. Spożycie go niesie zbyt wielkie ryzyko innych szkód — przede wszystkim zdrowotnych. W okresie ciąży matka powinna przede wszystkim dbać o siebie i dziecko. To wyjątkowy i niewątpliwie trudny czas, zwłaszcza na początku i pod koniec ciąży. Tym bardziej więc eksperymentowanie z własnym zdrowiem nie jest dobrym pomysłem.

Zobacz wideo Jak wygląda proces rekonwalescencji po cesarskim cięciu?

Koktajl na wywołanie porodu? Czy coś takiego istnieje?

Przede wszystkim należy pamiętać, że termin przyjścia na świat dziecka jest wyliczany na podstawie ostatniej miesiączki. Nie zawsze jest to termin trafiony. Czasem bowiem zdarza się, że kobiety mają na początku plamienia, które wyglądają jak miesiączka. Może też przesunąć się sama owulacja. Te okoliczności mogą więc wpłynąć na określenie daty rozwiązania. Dlatego nie ma powodu, aby samodzielnie aplikować jakikolwiek koktajl na wywołanie porodu. Jeśli będzie taka konieczność, są odpowiednie środki, które mogą być podane w szpitalu, przez wykwalifikowany personel medyczny. Wszystko powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

Jakie są inne domowe sposoby na wywołanie porodu?

Są jeszcze inne domowe sposoby na wywołanie porodu poza wspomnianym już napojem zwanym koktajlem położnej. Jest nim np. napar z liści malin, jednak i on nie zawsze wywołuje ten efekt. Innym sposobem jest stosunek płciowy, który jest absolutnie niewskazany u kobiet mających problem z donoszeniem ciąży. Podobnie może być pomocna aktywność fizyczna, jednakże i ona czasem nie jest wskazana. Rozluźniająco może też podziałać ciepła kąpiel. Każdorazowo jednak stosowanie takich metod powinno odbyć się po konsultacji z lekarzem.  

Jak wywołać poród? Czy są inne metody?

Jeśli istnieje taka konieczność, to jak wywołać poród, będzie decydował lekarz. On też ma dostęp do środków medycznych, przy pomocy których akcja porodowa może zostać przyspieszona. Wśród nich wymienić można:

  • oksytocynę — podawaną dożylnie, jeśli jej naturalne wydzielanie nie przynosi rezultatu. Odpowiada m.in. za wystąpienie skurczów
  • prostaglandyny podawane w żelu bezpośrednio do pochwy na szyjkę macicy
  • cewnik Foleya, który po napełnieniu solą fizjologiczną, pomaga w rozwarciu szyjki macicy.

Wszystkie te metody są jednak stosowane wyłącznie z określonych przyczyn medycznych.

Zobacz też: Oksytocyna, czyli hormon pełniący niezwykle ważną rolę w porodzie. Co musisz o niej wiedzieć?

Więcej o: