Niech nikt nie nazywa nas "słabą płcią". Te zdjęcia mówią: Spróbujcie urodzić dziecko, zobaczycie naszą siłę

Zdjęcie zrobione w trakcie porodów to dla niektórych kobiet i ich bliskich wspaniałe pamiątki z jednego z ważniejszych wydarzeń w życiu rodziny. Organizowane są nawet konkursy, w których nagradza się dzieła fotografów uwieczniających w kadrze porody.

Więcej tematów związanych z ciążą i porodem na stronie Gazeta.pl

Ciąża to dla wielu kobiet bardzo trudny okres, bo dokuczają im różnego rodzaju dolegliwości typowe dla tego stanu. To jednak nic, w porównaniu z tym, co je czeka. Poród jest ekstremalnym wysiłkiem dla kobiety i ogromnym obciążeniem dla jej organizmu - zarówno ten naturalny, jak i przez cesarskie cięcie. Zdarzają się oczywiście szybkie i bezbolesne porody, jednak one należą do zdecydowanej mniejszości.  

Coraz więcej kobiet chce mieć taką pamiątkę

Dla niektórych kobiet poród jest bardzo intymnym przeżyciem i towarzyszy im wówczas wyłącznie partner lub inna bliska osoba. Inne nie mają problemu z zatrudnieniem fotografa porodowego, który uwieczni ten niezwykły moment, dzięki czemu powstanie niezwykła pamiątka na długie lata. Poniższa fotografia została wykonana przez niemiecką fotografkę Annemarie Lea i zostało nagrodzone pierwszym miejscem w konkursie IAPBP.

Fotograf ma trudne zadanie

Fotografia porodowa jest coraz popularniejsza, coraz więcej kobiet chce mieć lepszą pamiątkę z tego ważnego w ich życiu wydarzenia. Zdjęcie zrobione telefonem, trzęsącą się ręką przez przerażonego lub zmęczonego partnera to dla nich zdecydowanie za mało. Fotograf taki musi być dyskretny, musi też być odporny na stres, który może się pojawić na widok ogromnego cierpienia fotografowanej kobiety. Wszelkie fizjologiczne reakcje organizmu rodzącej też nie powinny robić na nim wrażenia. 

Uważność i świetny refleks mają duże znaczenie

Fotograf specjalizujący się w sesjach porodowych ma bardzo trudne zadanie. Uczestniczy w intymnym wydarzeniu, musi się starać go nie zakłócać, nie przeszkadzać położnym, lekarzom etc. A jednocześnie jego zadaniem jest uchwycenie najpiękniejszych chwil towarzyszących przyjściu dziecka na świat.

Cesarskie cięcie też bywa uwieczniane

Fotografia porodowa, to także kadry wykonane w czasie porodów odbywających się przez cięcie cesarskie. Chodzi oczywiście o cięcia planowane, kiedy wszystko można wcześniej ustalić z personelem szpitala. Amerykańska fotografka Jessica Miles, za poniższe zdjęcie także została nagrodzona w konkursie fotografii porodowej IAPBP.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.