Umieścili kamerę w brzuchu ciężarnej. Lekarz pokazał, jak wyglądają od środka kopniaki płodu

Pediatra zaprezentowała krótkie nagranie, na którym widać dokładnie, co dzieci robią w brzuchu mamy. I nie było to badanie USG. "Technologia jest niezwykła. To wspaniałe, że możemy w ogóle to zobaczyć" - napisał jeden z internautów.

Więcej tematów związanych z ciążą i samym porodem na stronie Gazeta.pl

Kiedy ciężarna kobieta poczuje pierwsze ruchy dziecka noszonego pod sercem, wie, że od tego czasu będzie je czuła już regularnie. Z czasem przestaną przypominać łaskotanie, "motyle w brzuchu", czy "pękające bąbelki", staną się wyraźniejsze, czasem wręcz bolesne. W zaawansowanej ciąży ruchy niektórych dzieci można nawet zobaczyć przez wybrzuszenia na brzuchu mamy. W takich chwilach często wyobrażamy sobie, jak "to wszystko" wygląda od środka. 

Zobacz wideo Jak prawidłowo udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Lekarz udostępnił niezwykłe nagranie

Dr Michael Nervey, który na TikToku funkcjonuje jako nicu_musings, pokazał nagranie, które powstało w brzuchu kobiety spodziewającej się bliźniąt. Lekarz skomentował je: "Jeśli kiedykolwiek byłaś w ciąży, czułaś kopnięcia dziecka. Ale czy kiedykolwiek się zastanawiałaś, jak to wszystko wygląda od środka?".  Na krótkim filmiku widać nóżki dzieci niestrudzenie kopiące wszystko wokół. 

gigantyczny noworodek przyszedł na świat w 1983 roku (zdjęcie ilustracyjne) O gigantycznym dziecku świat usłyszał w 1983 roku. Dzisiaj również szokuje

Jak się można dostać do środka?

- spytała jedna z użytkowniczek TikToka.

Za pomocą specjalnego urządzenia zwanego fetoskopem. Jest wprowadzany do worka owodniowego przez małe nacięcie w brzuchu

- wyjaśnił dr Michael Narvey. Służy do pobierania tkanek w czasie badania płodu, jednak można je wykorzystać także do "podejrzenia" maluszka od środka. "To widok bliźniąt i ich aktywności, dokładniej ruchów stóp. Kiedy patrzymy na siłę niektórych kopnięć, nic dziwnego, że mama je czuje, a czasem nawet widać je z zewnątrz" - powiedział lekarz.

Nie wszystkim się podobało

Pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy zaskoczonych internautów. Pisali:

Niesamowity widok
Technologia jest niezwykła. To wspaniałe, że możemy w ogóle to zobaczyć.

Nie wszystkim jednak spodobało się nagranie:

Czy tylko mi to się wydaje przerażające? 
Straszne
Dlatego nie chcę mieć dzieci

- stwierdziło kilka osób. 

Kobieta w ciąży u lekarzaKobieta w ciąży u lekarza Shutterstock/Gorodenkoff

Paragon grozy za paprykę Dziecko miało ochotę na paprykę. Oburzony tata pokazał paragon

Więcej o: