Ginekolog powiedział, w jaki jedyny porodowy przesąd wierzy: Kilkanaście przypadków to poświadcza

Wokół ciąży i porodu narosło wiele przesądów. Większośc można oczywiście włożyć między bajki, jednak - jak przekonuje sam Wojciech Falęcki, znany w sieci ginekolog - w jednym z nich można doszukać się ziarnka prawdy.

Słyszeliście o tym, że w ciąży nie można nosić korali, bo "dziecko owinie się pępowiną"? Albo o tym, że "nie wolno siadać po turecku, bo noworodek będzie miał krzywe nogi?" Podobnych ludowych "mądrości" na pewno każda z przyszłych mam słyszała dziesiątki. Większość tego typu przesądu powstało w czasach, gdy o medycznej stronie ciąży i porodu wiedziano niewiele. Okazuje się, że nadal czasem zdarzają się niesamowite przypadki, które ciężko wytłumaczyć lekarzom. O jednym z nich napisał znany z mediów społecznościowych - ginekolog-położnik - dr Wojciech Falęcki. 

Po więcej ciekawych wiadomości zajrzyj na Gazeta.pl >>>

Na swoim Instagramie dr Falęcki opublikował post z jednego ze swoich wieczornych dyżurów na oddziale położniczym. Lekarz przyznał w nim, że jest jeden ciążowy przesąd, w który wierzy: mianowicie w porody podczas pełni księżyca. Wówczas więcej kobiet ma rodzić. Podczas pełni, zawsze w szpitalu położniczym robi się tłoczno. Potwierdzają to także jego zawodowe doświadczenia. 

Powiem Wam tak: pełnia księżyca to jedyny przesąd, w który wierzę. Te kilkanaście porodów to poświadcza. Same pacjentki też chyba znają tę zasadę.

- czytamy w poście lekarza. 

Pod postem wypowiedziało się masę internautek, które także swoje dzieci urodziły, gdy księżyc był w pełni:

Moja Amelka też urodziła się przy pełni księżyca i to w piątek 13go
Byłam zaskoczona, gdy medycy mówili o pełni, ale... mój trzeci poród przypadł w pełnię. Co się wtedy działo!



W pełnię, która wywołuje porody wierzy także fotografka porodowa Anna Wibig, czyli autorka strony "Obiektywnie najpiękniejsze"

Gdy czekam na narodziny i zbliża się pełnia, to często właśnie wtedy dostaje telefon, że to już i mam przyjechać

- napisała na Instramie. 

Zobacz wideo Paweł Trybała wspomina poród drugiej córki. "Biegłem jak chirurg na bardzo ważną operację"

Pełnia ma znaczenie?


Nie ma naukowych dowodów, które mogłyby poświadczyć faktyczny wpływ pełni na liczbę porodów, jednak według obiegowej opinii dzieci ma rodzić się wówczas więcej. Ukuło się wśród położnych powiedzenie "wody płyną, księżyc w pełni". W książce "3550 cudów narodzin", Jeanette Kalyta pisze:

Księżyc w pełni często oznacza dla położnych pracowitą noc (...) To on (księżyc) kieruje ruchem płynów w organizmie człowieka, to jego potężna siła jest w stanie poruszyć oceany w czasie przypływu i odpływu.

Więcej o wpływie księżyca na nasze zdrowie przeczytasz tutaj:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.