Twarz kobiet drastycznie się zmienia. Czy syndrom ciążowego nosa istnieje?

W sieci można znaleźć wiele informacji na temat "ciążowego nosa". - Moja twarz spuchła, przede wszystkim nos - żalą się kobiety na TikToku. Czy faktycznie w pewnym momencie ciąży twarz kobiety się zmienia?

Na TikToku ponad 42 miliony wyświetleń zdobyły filmy, na których oznaczono "ciążowy nos". Nasuwa się pytanie: dlaczego niektóre nosy powiększają się w czasie ciąży? I czy jest się czym martwić?

Co powoduje "ciążowy nos"?

Ciążowy nos nie jest żadną chorobą, schorzeniem. Jest jednak kilka powodów, które wywołują zmiany w twarzy kobiety.

Podczas ciąży poziom hormonów, estrogenu i progesteronu wzrasta, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i zatrzymywanie płynów w tkankach

– wyjaśnia dermatolog Nava Greenfield.

Może to spowodować stan znany jako "ciążowy nieżyt nosa" lub zapalenie jamy nosowej

- dodaje.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie "Advances in Experimental Medicine and Biology" jest to dość powszechny stan. "Może rozpocząć się w prawie każdym tygodniu ciąży i ustąpić zaraz po porodzie. Głównymi objawami są kichanie, przekrwienie błony śluzowej nosa lub katar", czytamy. W przytoczonych analizach dziennik wykazuje, że wśród 117 ciężarnych uczestniczek badania 39 procent doświadczyło właśnie ciążowego nieżytu nosa.

Wspomniane hormony prowadzą również do zwiększenia przepływu krwi w całym ciele

- wyjaśnia położna Mary L. Rosser.

Ten przepływ krwi może powodować obrzęki. Najczęściej dłoni i stóp, ale także jak się okazuje także twarzy i nosa. I to właśnie tajemnica ciążowego nosa, który tak często pojawia się na TikToku.

Warto również zauważyć, że ogólny przyrost masy ciała prawie zawsze występuje w czasie ciąży, co może spowodować powiększenie twarzy i potencjalnie zmianę proporcji nosa

- dodaje jeszcze dr Greenfield.

Zobacz wideo Fagata o ciąży Wersow. Też chciałaby być młodą mamą!

Czy nos w ciąży jest powodem do niepokoju?

W większości przypadków lekki obrzęk nosa nie jest powodem do zmartwień. Jednak warto zawsze skonsultować się z lekarzem. W rzadkich przypadkach może być to efekt uboczny większego problemu, takiego jak stan przedrzucawkowy, wysokie ciśnienie krwi.

Jeśli masz bóle głowy, gorzej widzisz, pojawia się zgaga i do tego obrzęk nosa, może to oznaczać, że twoje ciśnienie krwi wzrasta i dobrze jest skonsultować się z lekarzem

- czytamy na allure.com.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.