Położna pokazała na TikToku, jak naprawdę wygląda cesarskie cięcie. Internautka: "Nie miałam pojęcia!"

W naszym przekonaniu cięcie cesarskie to zabieg, który pozwala uniknąć bólów porodowych i urodzić dziecko bez wysiłku. Tymczasem to poważna operacja, po której świeżo upieczona mama musi dojść do siebie.

Więcej tematów związanych z ciążą i porodem na stronie Gazeta.pl

Wiele osób wyobraża sobie, że cięcie cesarskie to szybki zabieg, który rodzącej pozwala uniknąć bólu i wysiłku związanego z wydaniem na świat dziecka. Że tak jest łatwiej, bezpieczniej i przyjemniej. Nic bardziej mylnego. Lekarze wciąż przypominają, że cięcie cesarskie to poważna operacja, która podobnie jak inne jest obarczona pewnego rodzaju ryzykiem, a świeżo upieczona mama potrzebuje zwykle więcej czasu na dojście do siebie niż kobieta, która urodziła naturalnie. 

Agata Duda zaprosiła rodzinę z Tylmanowej do Pałacu PrezydenckiegoSześcioraczki z Tylmanowej w Pałacu Prezydenckim. Pozowały z pierwszą damą

Cięcie cesarskie to poważna operacja

Cięcie cesarskie to operacja, która czasem okazuje się niezbędna, gdy np. w trakcie porodu dochodzi do sytuacji, która zagraża bezpieczeństwu matki lub dziecka (lub obojga). Sarah, doświadczona położna, która na TikToku funkcjonuje jako MidwifeMama, prowadzi tam konto, na którym zamieszcza filmiki związane z ciążą i porodem. Kobieta pokazuje, jak wyglądają niektóre procedury m.in nacięcie krocza, badanie ciężarnej etc. Niedawno zamieściła nagranie, na którym pokazała i wyjaśniła, na czym polega cięcie cesarskie. 

Ten film jest dla tych wszystkich, którzy myślą, że cięcie cesarskie to błahe rozcięcie brzucha kobiety, żeby wyciągnąć z niego dziecko. To dużo bardziej skomplikowane

- mówi Sarah i wszystko dokładnie omawia.

Położna pokazuje, jak wygląda cięcie cesarskie

Sarah wyjaśnia kolejne kroki podczas operacji na podstawie prostego modelu wykonanego z kilku warstw materiałów, które imitują kolejno: skórę, warstwę tkanki tłuszczowej, powięź, mięśnie, otrzewna, macica, pęcherz moczowy oraz worek owodniowy. Położna wyjaśnia, w jaki sposób robi się nacięcie na kolejnych warstwach (pęcherz moczowy jest odsuwany"), na niektórych cięcie jest wykonywane w pionie, na innych w poziomie.  

Zobacz wideo Odbieranie noworodka i świeżo upieczonej mamy ze szpitala. Jakie zadania ma tata? Jak ubrać dziecko na podróż?

Pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy internautów. Wśród nich było sporo kobiet, które mają za sobą doświadczenie cięcia cesarskiego, ale nie miały pojęcia, że tak wygląda ta operacja. Pisały:

Miałam cięcie cesarskie, ale nie miałam pojęcia, że tak to wygląda! 
Nie wiedziałam, że moje ciało przeszło przez coś takiego, a mój powrót do formy był bardzo szybki
Moja blizna po cięciu cesarskim boli od patrzenia na to.

nauczycielka dzieci się sposobami na wyciszenie dzieciKrzyczysz na dziecko by posłuchało? Nauczycielka zdradza, co robić

Więcej o: