Starsze dzieci podczas porodów. Kontrowersja, czy piękne wspomnienie? Te zdjęcia pomagają to zrozumieć

Poród rodzinny to wyjątkowe przeżycie zarówno dla rodzącej, jak i również osób, które jej towarzyszą. Ciężarne zazwyczaj wspiera partner lub inna bliska osoba, jednak w USA coraz częściej w porodzie rodzinnym biorą udział także starsze dzieci pary, co budzi kontrowersje. Czy towarzystwo starszego rodzeństwa w porodzie to dobry pomysł? Zdjęcia, które chcemy wam pokazać, pomogą to zrozumieć.

Poród rodzinny to bez wątpienia wyjątkowe przeżycie. W USA w tego typu porodach, a także porodach domowych uczestniczą również dzieci, co wśród niektórych budzi kontrowersje. Czy starsze rodzeństwo podczas narodzin to dobry pomysł, czy może narażanie maluchów na traumatyczne wspomnienia? 

Położna pokazała niezwykłe nagranie, na którym gołym okiem widać ruchy dziecka w brzuchu mamy.Położna pokazała nagranie z ruchami dziecka w brzuchu. "Przerażające"

Bianca, fotografka, na swoim instagramowym koncie andieandolliephotography uwiecznia porody. Jej praca dotyczy również fotografowania porodów rodzinnych, podczas których obecne są starsze dzieci pary. Jak to wygląda?

Zdjęcia artystki z pewnością są przepełnione wyjątkowym klimatem, a obecność starszych dzieci tylko tę wyjątkowość podkreśla. Jednak takie doświadczenie może być dla maluchów trudne - widok cierpienia i krwi dla nikogo nie jest przyjemny, szczególnie dla dzieci, które odbierają świat dużo bardziej jednoznacznie. Z drugiej strony towarzyszenie rodzicom podczas porodu może pomóc w zbudowaniu niesamowitej więzi z rodzącym się dzieckiem, a także przekazać pozytywne wzorce, dziewczynki zrozumieją, że poród to głębokie, ale piękne przeżycie, a chłopcy dostrzegą, jak ważna jest rola mężczyzny we wspieraniu kobiety. 

Poród rodzinnyPoród rodzinny andieandolliephotography /Instagram

Jednak mimo wyjątkowości porodu ze starszymi dziećmi, trzeba liczyć się z tym, że może to być dla nich bardzo stresujące przeżycie. Kiedy ktoś zdecyduje się na taki rodzaj porodu, warto odpowiednio przygotować do tego maluchy i obrazowo wytłumaczyć, co będzie się działo. Innym rozwiązaniem jest zabranie starszaka na salę, kiedy akcja porodowa dopiero się rozpoczyna, a na moment kulminacyjny zabranie dziecka za drzwi. Wówczas nie będzie narażone na wszystkie "typowe" widoki i dźwięki. Kiedy noworodek jest już na świecie, starszy brat lub siostra może wrócić i wspólnie z rodzicami celebrować cud narodzin.

Więcej o: