Matka mówi o chorobie, która naśladuje objawy ciąży: Byłam pewna, że wrócę do domu i umrę

Jessica Grib dzieli się swoimi doświadczeniami z kardiomiopatią okołoporodową, aby zwiększyć świadomość niewydolności serca, która występuje u kobiet w ciąży. Kiedy urodziła Amelię, jej serce przestało bić. Była pewna, że nigdy więcej nie zobaczy swojej rodziny.

Czym jest kardiomiopatia?

Kiedy Jessica Grib z St. Louis była w około 32. tygodniu ciąży z drugim dzieckiem, jej ciśnienie krwi zaczęło rosnąć. Wtedy 30-latka nie przywiązała do tego wielkiej wagi:

Nie martwiłam się tak naprawdę. Nie sądziłam, że coś się wydarzy.

- mówi teraz 36-letnia Grib.

Jej lekarz przepisał jej leki, ale ciśnienie krwi nie obniżyło się. Nawet leżenie w łóżku niewiele pomagało. Po urodzeniu dziecka Grib doznała zatrzymania akcji serca. Dowiedziała się, że ma kardiomiopatię okołoporodową, rodzaj niewydolności serca lub osłabienia mięśnia sercowego, które występuje pod koniec ciąży lub w ciągu pierwszych pięciu miesięcy po porodzie.

Kiedy leki na ciśnienie krwi i leżenie w łóżku niewiele pomogły, jej lekarka prowadząca zasugerowała poród w 37 tygodniu. Kobieta zgodziła się. W ostatniej chwili dziecko obróciło się, układając się pośladkowo, a lekarze musieli wykonać cesarskie cięcie. Kiedy Jessica leżała w sali pooperacyjnej, zaczęła czuć się coraz gorzej.

"Nie stracimy jej"

Było oczywiste, że jej serce ma problemy z utrzymaniem rytmu. Grib wspomina:

Jeden z pielęgniarzy sam był świeżo upieczonym ojcem, jego mantra brzmiała — Nie stracimy jej.

Lekarze wszczepili pompę serca Impella, a następnie została przeniesiona do innego szpitala, gdzie została pofłączona do ECMO, aparatu podtrzymującego funkcje życiowe, który działa jak zewnętrzne serce i płuca. Oba urządzenia współpracowały ze sobą, aby ją wesprzeć, gdy jej serce wracało do zdrowia.

Przez dwa tygodnie Grib była pod wpływem środków uspokajających i nie mogła zobaczyć swojej córki. Jej mąż dzielił swój czas między dwa szpitale w St. Louis. Kiedy Grib się obudziła, w końcu poznała swoją córkę.

Spotkanie z nią było bardzo emocjonalne.  Mieliśmy fotografa, który przyszedł i uchwycił ten moment. … Naprawdę kocham i nienawidzę tych zdjęć jednocześnie.

"Chcę, by każdy znał objawy"

Lekarka prowadząca kobiety, dr Kathryn Lindley, dyrektor Centrum Zdrowia Kobiet w Vanderbilt Uniwersytet, powiedziała w rozmowie z dziennikiem Today:

Według American Heart Association ta rzadka choroba może być trudna do wykrycia, ponieważ naśladuje objawy ciąży.

Od tamtego wydarzenia, Jessica Grib robi wszystko, by zwiększyć świadomość kobiet. 

Naprawdę chcę, aby ludzie wiedzieli, jak zareagować, znali oznaki i objawy kardiomiopatii okołoporodowej i niewydolności serca.

Jessica wróciła do domu, do dzieci i partnera, trzy tygodnie po porodzie.

Byłam pewna, że wrócę do domu i umrę. Szczerze mówiąc, myślałam, że dostanę udaru lub że wykrwawię się, ponieważ moje ciśnienie krwi wciąż było wysokie. Moje tętno było poza wykresami. Cudem tego nie zrobiłam, żyję.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.