Jest pierwszy przypadek małpiej ospy u małego dziecka. "Najprawdopodobniej zaraziło się od mamy lub taty"

Przypadki małpiej ospy odnotowano w 96 krajach. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że liczba zachorowań spada, jednak w Belgii odnotowano pierwszy przypadek tej choroby u dziecka - trzyletniej dziewczynki.

Więcej tematów związanych ze zdrowiem dziecka na stronie Gazeta.pl

Małpia ospa jest rzadką chorobą zakaźną. Wywołuje ją wirus z rodzaju Orthopoxvirus, należący do rodziny Poxviridae. Małpią ospą człowiek zaraża się od zwierząt. Najczęściej są to gryzonie, głównie wiewiórki (wbrew nazwie przypadki zarażenia się od małp są bardzo rzadkie). Małpia ospa z reguły ma  łagodny przebieg i po kilku tygodniach nie ma po niej śladu.

25-latka urodziła na parkingu25-latka musiała rodzić na parkingu i myślała, że umrze. "Matka płacze, dziecko płacze"

Małpia ospa - objawy

Zanim na skórze chorego pojawią się charakterystyczne dla ospy pęcherzyki, może się on skarżyć na gorsze samopoczucie - ból głowy, gorączka, brak apetytu, ból mięśni, dreszcze, powiększone węzły chłonne. Od momentu zakażenia małpią ospą do pojawienia się pierwszych objawów choroby upływają zwykle trzy tygodnie. Chory zaraża, dopóki pęcherzyki na jego skórze nie zmienią się w strupki.

Małpia ospa - pierwsze przypadki

Pierwsze zachorowania na małpią ospę stwierdzono na początku maja w Wielkiej Brytanii. Od tej pory choroba rozprzestrzeniła się w niemal 100 krajach na całym świecie (poza Afryką, gdzie małpia ospa występowała endemicznie. W Belgii stwierdzono pierwszy przypadek zachorowania u małego dziecka. To trzyletnia dziewczynka, która najprawdopodobniej zaraziła się od jednego z rodziców. W Belgii odnotowano już w sumie 671 potwierdzonych przypadków tej choroby.  

Zobacz wideo Piosenkarki napisały książkę o emocjach. Wszystko zaczęło się przy obiedzie

Ekspert uspokaja - nie ma się czym martwić

Belgijski wirusolog Steven Van Gucht powiedział telewizji VRT, że nie ma się jeszcze czym martwić. Nie ma ryzyka szybkiego rozprzestrzenienia się małpiej ospy między dziećmi w ich placówkach - przedszkolach i szkołach:

To ryzyko jest bardzo małe. Nie przejmowałbym się tym za bardzo. Jeśli zobaczymy u dziecka ospę, to najprawdopodobniej zaraziło się nią w gospodarstwie domowym, od mamy lub taty.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że liczba potwierdzonych przypadków małpiej ospy spadła w ubiegłym tygodniu o 21 proc. Według organizacji do pory stwierdzono 41 tys. zachorowań w małpią ospą w 96 krajach.

Na zdjęciu: Monika z Marianką i dwie zabawki MeryZ grobu niepełnosprawnej Marianki ktoś ukradł jej ulubioną żyrafę. "Jaką trzeba być mendą"

Więcej o: