Jak rozpoznać skurcze porodowe? Te objawy to znak, że należy jechać do szpitala

Pojawiające się skurcze porodowe to znak, że moment, kiedy nasze dziecko pojawi się na świecie jest coraz bliżej. Jak je rozpoznać i kiedy należy udać się do szpitala?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wyglądają fazy porodu? Kiedy mówimy o porodzie przedwczesnym?

Skurcze porodowe prawidłowo powinny się pojawić między 32. a 42. tygodniem ciąży. Jest to znak, że właśnie rozpoczął się pierwszy etap porodu. Dzięki nim dochodzi do skrócenia i rozwarcia szyjki macicy. Ich pojawienie się nie oznacza od razu konieczności udania się do szpitala. Jak rozpoznać skurcze porodowe i co wówczas zrobić? Podpowiadamy.

Jak powinna wyglądać szyjka macicy w ciąży?Długość szyjki macicy w ciąży - jaka jest prawidłowa?

Skurcze porodowe — co ile występują?

Skurcze porodowe rozpoczynają się w górnej części macicy i kierują się ku dołowi. Ból często promieniuje również do części lędźwiowo-krzyżowej oraz pachwin. Skurcze porodowe można rozpoznać po tym, że są:

  • regularne,
  • coraz dłuższe, 
  • coraz częstsze. 

Początkowo pojawiają się co około 10-30 minut i trwają po 40 sekund. Po kilku godzinach wydłużają się one do 90 sekund i powtarzają mniej więcej co 5-7 minut. W ostatniej fazie pierwszego etapu porodu, czyli momentu osiągnięcia 10-centymetrowego rozwarcia, skurcze zaczynają się pojawiać co 2 minuty. 

Rozpoczęły się skurcze porodowe. Kiedy jechać do szpitala?

Podczas rozpoczęcia się skurczy porodowych nie trzeba od razu udawać się do szpitala. Należy przede wszystkim powiadomić swoją położną, a następnie rozpocząć liczenie. Można w tym celu wspomóc się stoperem. Poza przerwami w skurczach trzeba również liczyć długość ich trwania — od momentu pojawienia się bólu w górnej części macicy aż do ustąpienia. Do szpitala należy zgłosić się, kiedy skurcze zaczynają się pojawiać co 5-7 minut. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy: 

  • pojawi się krwawienie,
  • dojdzie do wycieku płynu owodniowego,
  • płyn owodniowy ma zielony kolor.

Wówczas należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala. 

Znieczulenie zewnątrzoponowe stosowane jest podczas porodu naturalnego - przy cesarskim cięciu wykonuje się znieczulenie podpajęczynówkoweZnieczulenie zewnątrzoponowe - wskazania, przeciwwskazania, ZZO do porodu

Skurcze porodowe, a przepowiadające. Jak je rozróżnić?

Zdarza się, że skurcze porodowe są mylone ze skurczami przepowiadającymi, czyli tzw. Braxtona Hicksa. Najczęściej pojawiają się one w III trymestrze ciąży. Są to dość silne napięcia mięśni macicy, ale nie rozpoczynają one porodu. Od skurczy porodowych różnią się przede wszystkim tym, że są nieregularne, nie nasilają się, a po zmianie pozycji zazwyczaj ustępują. W złagodzeniu skurczy przepowiadających pomocna może być również ciepła kąpiel i masaż dolnej części kręgosłupa. 

Więcej o: