Ciężarne pytają o to w czasie USG. Lekarz jest zszokowany: "Ktoś kiedyś był oburzony"

Przyszłe mamy w czasie badania USG potrafią zadawać lekarzowi wiele pytań. Niektóre chcą wiedzieć po prostu, czy wszystko jest w porządku, inne są bardzo dociekliwe i interesują się czasem zaskakującymi szczegółami.

Więcej tematów związanych z rodzicielstwem na Gazeta.pl

Kiedy przyszła mama wybiera się na badanie USG w ciąży, ekscytacji często towarzyszy niepokój. Kobieta zastanawia się, czy z dzieckiem wszystko jest w porządku, czy prawidłowo się rozwija. Z wielką uwagą wpatruje się w twarz specjalisty wykonującego badanie i stara się wyczytać z niej informacje, zanim ten jeszcze się odezwie, żeby je przekazać. Zadają też pytania. Niektóre zaskakują lekarzy.

Używa ubranek dziecka zamiast papieru toaletowegoUżywa brudnych ubranek dziecka zamiast papieru toaletowego. Mamy się zachwycają. "To genialne"

O co kobiety pytają w czasie badania USG?

Michał Lipa, ginekolog, ultrasonografista z Warszawy na swoim koncie na Instagramie często zamieszcza ważne informacje dotyczące ciąży i porodu. Tym razem podzielił się swoim spostrzeżeniem dotyczącym pytań, jakie ciężarne zadają w trakcie badania. 

Jakie są najczęstsze pytania świeżo upieczonych matek? Najczęściej słyszymy: "czy wszystko w porządku?" lub "czy dziecko jest zdrowe?". Natomiast z moich obserwacji wynika, że równie często nasze pacjentki jako pierwsze pytają o płeć no i tajemnicze rączki/ nóżki

- napisał. 

"Równie ważne są serce, czy mózg"

Dr Lipa Do dzisiaj zastanawiam się, dlaczego przyszłe mamy tak często pytają o to, czy ich nienarodzone jeszcze dziecko ma wszystkie paluszki u rąk i nóg. Zamieszcza jednocześnie nagranie z badania USG mnogiej ciąży

Skąd te pytania o wszystkie palce u rąk i nóg? Przecież równie ważne są serce czy mózg, ale o to raczej nikt się nie martwi. Przegapienie braku całej kończyny w badaniach prenatalnych nie powinno mieć miejsca, ale wbrew pozorom niezauważenie jednego palca albo nietypowej budowy samej dłoni wcale nie jest takie trudne

- uważa lekarz. Dodaje, że rekomendacje dotyczące badań ultrasonograficznych w ciąży jednoznacznie stanowią, że nie należy liczyć palców w trakcie USG! Wystarczy sprawdzić, czy kończyna składa się z trzech segmentów: części górnej, dolnej i dłoni/ stopy.

Dziwne? Na pozór tak, ale wynika to z tego jak podchwytliwa bywa ocena kończyn. Ktoś kiedyś był oburzony, że nie postawiono diagnozy zrośnięcia trzech palców prenatalnie. Owszem, teoretycznie jest możliwe do zdiagnozowania, ale baaardzo trudne

- dodaje.

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka
Po co o tym wszystkim Wam mówię? Na prezentowanym filmie możecie zobaczyć jak podchwytliwa bywa ocena kończyn w ciążach mnogich. Które stopy są którego dziecka? I tutaj zwracam się do Was z najistotniejszymi pytaniem i - ile płodów widzimy na filmie i o co Wy zapytaliście po porodzie?

- zwraca się z pytaniem do internautów.

Joanna Koroniewska pokazała zabawne nagranie. Udręka każdej matki. Fanka: 'Z życia rodzica'Koroniewska pokazała zabawne nagranie. Udręka każdej matki. Fanka: "Życie rodzica"

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o: