• Link został skopiowany

Naukowcy określili najlepszy wiek na ciążę. Wyniki badań nie wszystkich ucieszą

Okazuje się, że wiek, w którym kobieta decyduje się na pierwsze dziecko, może mieć bardzo duży wpływ na jej późniejszy stan zdrowia. Naukowcy z Korei Południowej określili, kiedy powinna zdecydować się na ciążę, żeby jak najdłużej żyć.
ciąża, zdjęcie ilustracyjne
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Więcej tematów związanych z ciążą i macierzyństwem na stronie Gazeta.pl

Kobiety decydują się na dzieci w coraz późniejszym wieku. Nasze mamy rodziły swoją pierwszą pociechę w wieku dwudziestu kilku lat, my opóźniamy moment powiększenia rodziny i zostajemy mamami po trzydziestce. Dzieje się tak z kilku powodów m.in. kobiety nie chcą przerywać kariery zawodowej, chcą najpierw zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo. Postępy medycyny pozwalają na późniejsze macierzyństwo, jednak najnowsze badania wskazują, że nie warto zbyt długo czekać.

Naukowcy określili najlepszy wiek na pierwszą ciążę

Naukowcy z Korei Południowej postanowili sprawdzić, w jakim wieku kobiety powinny rodzić swoje pierwsze dziecko, żeby było to jak najkorzystniejsze z punktu widzenia ich zdrowia. Badacze skoncentrowali się na zależności między wiekiem kobiet zostających pierwszy raz matkami, a ich umieralnością. Z badań, które opublikowali w piśmie "Maturitas" wynika, że kobiety, które zostają matkami w okolicach swoich 24 i 25 urodzin, żyją dłużej niż te, które rodzą pierwsze dziecko w późniejszym wieku. 

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Starszym matkom jest trudniej

Naukowcy przeanalizowali dane ponad czterech tysięcy Koreanek. Porównali stan zdrowia 1498 kobiet, które pierwszy raz zostały mamami w wieku od 20 do 23 lat, 1033, które rodziły pierwsze dziecko w wieku 24-25 lat, oraz 1 513 kobiet, zostały mamami w wieku od 26 do 36 lat. Koreańscy badacze wykorzystali w swoim badaniu także rządowe rejestry zdrowia, bo interesowało ich to, co dzieje się z kobietami 18 lat po urodzeniu pierwszego dziecka. 

Starszym matkom trudniej wrócić do formy po ciąży i porodzie niż młodszym, ich mięśnie mogą nie funkcjonować tak jak wcześniej

— czytamy wypowiedź profesora Sangshin Parka z Uniwersytetu w Seulu na łamach "Daily Mail". 

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o: