Ciąża a komputer

Czytałam, że w ciąży można spędzać przed komputerem maksimum cztery godziny dziennie. Czy płaski monitor ciekłokrystaliczny wydłuża ten czas? Jak to jest z tym promieniowaniem?

Dotąd nie udowodniono, by praca przy komputerze miała niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Ponieważ jednak emituje on fale elektromagnetyczne (urządzenia nowej generacji wytwarzają minimum promieniowania innych rodzajów), lepiej zachować ostrożność. W pracy warto np. zadbać, by monitor koleżanki czy kolegi nie był ustawiony do nas tyłem, który najbardziej promieniuje, lub żeby był oddzielony przegrodą. Nowoczesne monitory o tzw. niskim stopniu radiacji są z pewnością bezpieczniejsze, na tych starszego typu można zamontować dodatkową osłonę.

Niekorzystny wpływ komputera to jednak nie tylko promieniowanie. Zbyt długie siedzenie w jednej pozycji powoduje zastój w naczyniach żylnych, obrzęki, bóle pleców. Za bezpieczne uznaje się cztery godziny pracy przed monitorem dziennie. Co godzinę warto sobie robić kilkuminutową przerwę. Dobrze jest też często wietrzyć pokój, w którym się pracuje, i wyłączać komputer, gdy się go nie używa.

Więcej o:
Copyright © Agora SA