18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Seks w ciąży - czy można go uprawiać? O czym warto pamiętać i na co zwracać uwagę?

Seks w ciąży to temat, który nie daje spokoju wielu kobietom. Czy na pewno można współżyć z partnerem w momencie, gdy spodziewacie się dziecka? Czy istnieją bezpieczne pozycje, które pozwolą Wam rozwijać życie intymne w trakcie ciąży? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć na ten temat, by spać spokojnie, bez obaw i niepotrzebnego stresu.

Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?

Czy można uprawiać stosunek w ciąży? Seks w ciąży, o ile tylko przebiega ona prawidłowo, nie stanowi żadnego zagrożenia. Oznacza to, że nie musisz wcale rezygnować z dotychczasowej aktywności seksualnej. Zarówno Ty, jak i Twoje dziecko będziecie bezpieczni podczas stosunku dopochwowego. Ochronę dla dziecka stanowi mięsień macicy oraz wody płodowe. Nie musisz się więc martwić, że odczuje ono jakiekolwiek uderzenia w trakcie seksu. Rozwój infekcji także okazuje się mało prawdopodobny, ponieważ przedostawaniu się bakterii z pochwy do jamy macicy zapobiega gęsty śluz (mimo to, wskazana jest szczególna dbałość o higienę intymną Was obojga). Gdyby jednak po stosunku doszło do krwawienia bądź gdybyś zaczęła odczuwać bardzo silny ból, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Uprawianie seksu w ciąży jest szczególnie ważne wówczas, gdy chętnie uprawiacie go z partnerem i stanowi ważny element łączącej Was relacji. Uważajcie jednak na pieszczoty bardziej wrażliwych miejsc, takich jak okolice piersi, które stają się w trakcie ciąży znacznie delikatniejsze.

Seks analny w ciąży – czy jest bezpieczny?

Seks analny w ciąży budzi wiele kontrowersji, a co za tym idzie, nie zawsze uchodzi za bezpieczny. Dzieje się tak, ponieważ podczas takiego stosunku zachodzi duże ryzyko przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy. Co więcej, w ciąży kobiety często cierpią na hemoroidy lub odczuwają skutki tej nasilającej się dolegliwości. Stosunek analny może zwiększyć ich dyskomfort, a nawet spowodować krwawienie.

Seks oralny w ciąży – czy jest bezpieczny?

Seks oralny w ciąży jest całkowicie bezpieczny. Partner nie powinien jednak wdmuchiwać powietrza do Twojej pochwy, ponieważ tą drogą również mogą się przenosić bakterie.

Zobacz wideo Seks jest zdrowy. Mamy na to co najmniej 7 dowodów

Seks w ciąży: pozycje, które są polecane

Wiele par decyduje się uprawiać seks w ciąży. Pozycje, które są polecane w takiej sytuacji, są różne. W pierwszym trymestrze można spokojnie korzystać z pozycji misjonarskiej (jeśli do tej pory to właśnie ją preferowaliście), z czasem jednak należy przejść do tych bezpieczniejszych i bardziej komfortowych dla Ciebie: pozycji na jeźdźca, stojącej, pozycji tylnych (jak na przykład siedząca tylna) czy na boku.

Seks w pierwszych tygodniach ciąży – o czym pamiętać?

Seks w pierwszych tygodniach ciąży nie musi zwykle bardzo odbiegać od tego, który uprawialiście do tej pory. Możliwe, że ze względu na zmiany, które zachodzą stopniowo w Twoim organizmie, poczujesz się bardziej atrakcyjna, a tym samym będziesz miała większą ochotę na seks. Jedyne, na co powinnaś uważać, to suchość pochwy, co może uczynić stosunek mało przyjemnym. Możesz jednak spokojnie używać żelów nawilżających, ponieważ substancje tego rodzaju działają powierzchownie, a co za tym idzie, na pewno nie przedostaną się do macicy i nie zaszkodzą dziecku.

Seks w ciąży: do kiedy?

Do kiedy można bezpiecznie uprawiać seks w ciąży? Niektórzy twierdzą, że stosunek seksualny pod koniec ciąży jest ryzykowny, ponieważ może przyśpieszyć lub wywołać poród. Co prawda w trakcie seksu pod koniec ciąży mogą wystąpić skurcze Braxtona-Hicksa (łagodne skurcze macicy), jednak nie przyśpieszą samego porodu. Z kolei prostaglandyny, obecne w spermie, rzeczywiście mogą zmiękczyć szyjkę macicy, co prowadzi do rozwiązania, ale by mogło do niego dojść, w organizmie kobiety muszą też zajść inne zmiany hormonalne. Dlatego, o ile ciąża nie jest przenoszona, seks nie powinien wywołać akcji porodowej.

Seks w ciąży nie jest wskazany w nielicznych przypadkach. Seks w ciąży. Czy jest bezpieczny? Jakie są ewentualne przeciwwskazania?

Brak ochoty na seks w ciąży: czy to normalne?

Brak ochoty na seks w ciąży jest tak samo normalnym zjawiskiem, jak chęć jego uprawiania. Możesz nie chcieć współżyć w pierwszym trymestrze, obawiając się poronienia lub stresując się faktem bycia przyszłą matką. Niechęć może się też pojawić w końcowym etapie ciąży, gdy czujesz się niekomfortowo.

Zobacz też: Co czuje dziecko w brzuchu mamy, gdy rodzice uprawiają seks? 3 trudne pytania o seks w ciąży

Więcej o: