Kobieta miała dziecko w wątrobie. Lekarz: "Myślałem, że widziałem już wszystko"

Michael Narvey, pediatra z Instytutu Badawczego Szpitala Dziecięcego w Manitobie w Kanadzie opublikował na TikToku nagranie badania USG. Widać na nim ciążę pozamaciczną umieszczoną w macicy 33-letniej kobiety.

Więcej zaskakujących tematów medycznych na Gazeta.pl

Dr Michael Narvey, pediatra pracujący Instytutu Badawczego Szpitala Dziecięcego w Manitobie w Kanadzie jest aktywnym użytkownikiem TikToka, gdzie funkcjonuje jako nicu_musings. Publikuje tam nagrania, na których opowiada o zaskakujących faktach medycznych. Niedawno udostępnił nagranie badania USG wątroby. To, co się w niej znajdowało, wprawiło go w prawdziwe osłupienie. 

Kobieta z niezwykłym przypadkiem ciąży pozamacicznej

Pediatra opowiedział o pacjentce, której badanie udostępnił. 33-letnia kobieta zgłosiła się do lekarza, bo przez 14 dni borykała się z krwawieniem miesiączkowym. Poprzedni okres miała 49 dni wcześniej. Lekarz wykonał badanie USG jamy brzusznej i okazało się, że w wątrobie kobiety znajduje się ciąża pozamaciczna.

Myślałem, że widziałem już wszystko 

– stwierdził dr Narvey.

W takim przypadku oczywiście nie było szans na ratowanie dziecka, lekarze musieli zająć się pacjentką, bo ciąża pozamaciczna, szczególnie taka, może być zagrożeniem dla życia kobiety. Chirurgom udało się uratować kobietę.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Ciąża pozamaciczna. Jak do niej dochodzi?

Ciąża ektopowa, zwana także pozamaciczną to ciąża, której nie da się uratować. Najczęściej jest umiejscowiona w jajowodzie, rzadziej zdarza się w jajniku, jelitach lub szyjce macicy. Początkowo daje objawy jak zwykła, zdrowa ciąża, wiele więc zależy od tego, kiedy lekarz zauważy nieprawidłowość. Jeśli lekarz prowadzący szybko stwierdzi, że ciąża rozwija się poza macicą, kobiecie zwykle podaje się leki, które ją kończą. Jeśli jednak tak się nie stanie zakończenie takiej nieprawidłowej ciąży następuje operacyjnie.

Widzimy je [ciąże pozamaciczne, przyp. red.] czasami w jamie brzusznej, ale nigdy w wątrobie. To jest dla mnie pierwszy taki przypadek

- powiedział dr Narvey. Ciąża brzuszna jest rzadkim typem ciąży pozamacicznej, to 1,4 procent wszystkich ciąż pozamacicznych - donosi portal Mirror.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.