Szpital w Łomży zniósł wymóg płatnego testowania osób towarzyszących przy porodzie. "Mimo zagrożenia epidemicznego"

Kobietom rodzącym w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży będą teraz mogły towarzyszyć osoby bliskie bez konieczności wykonywania testu na COVID-19. Będą mogły też być z rodzącą od początku akcji porodowej.

Więcej informacji o sytuacji w polskim systemie ochrony zdrowia na Gazeta.pl

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju zmusiła szpitale położnicze do wprowadzenia szeregu obostrzeń, mających na celu zapewnić maksymalne bezpieczeństwo rodzącym i ich maleństwom. Część ograniczeń dotyczy możliwości towarzyszenia rodzącym na porodówce, a te różnią się w odniesieniu do poszczególnych placówek. W Łomży do tej pory osoby, które chciały towarzyszyć przyszłej mamie, musiały wykonać odpłatny test na COVID-19, poza tym mogły wejść na salę porodową, dopiero gdy u rodzącej stwierdzono 4-5 cm rozwarcia.  

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Fundacja interweniowała w szpitalu w Łomży

Sytuacja ta wzbudziła zainteresowanie Fundacji "Rodzić po Ludzku", która postanowiła zainterweniować w tej sprawie. Skutecznie. O zmianie przepisów poinformowała na swoim koncie na Instagramie:

To wielki dzień dla kobiet z Łomży i okolic!

- czytamy w poście. 

W wyniku interwencji Fundacji Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży zniósł wymóg odpłatnych testów dla osób towarzyszących! Dodatkowo osoba bliska będzie mogła być obecna przy rodzącej od rozpoczęcia akcji porodowej, a nie od 4 do 5 cm rozwarcia! Wielkie podziękowania za podejście do tematu dla Szpitala Wojewódzkiego w Łomży! Nasza radość jest ogromna. Który szpital następny? Działajmy razem dalej! 
Zobacz wideo Położna – od kiedy i jak długo można liczyć na jej pomoc? Jak znaleźć najlepszą dla siebie?

Szpital zmienił decyzję

Fundacja udostępniła także pismo poświadczające zmianę dotychczasowych przepisów. Można w nim przeczytać, że nastąpiło to w efekcie wskazania na: "naruszenie zbiorowych praw pacjentów poprzez ograniczenie praw rodzących do obecności osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z powodu wymogu testowania osoby bliskiej". Wszystko "mimo aktualnego zagrożenia epidemicznego na naszym terenie" - czytamy na końcu. 

Przyszedł na świat najmniejszy noworodekNajmniejszy noworodek świata w księdze Guinnessa. Padł nowy rekord

Więcej o: