Jak powiedzieć pracodawcy, że jesteś w ciąży? Poradnik dla przyszłych mam

Z jednej strony każda mama, która spodziewa się dziecka, ma ochotę obwieścić tę nowinę całemu światu. Z drugiej jednak wie, że zanim wieści się rozniosą, powinna poinformować o tym szefa. Podpowiadamy, jak powiedzieć w pracy, że jesteś w ciąży.

Rozmowa z szefem nie musi być ani trudna, ani nieprzyjemna. Wystarczy się odpowiednio do niej przygotować. W końcu w życiu wielu kobiet przychodzi ten moment, kiedy ich rodzina się powiększa, a pracodawcy doskonale o tym wiedzą. Zresztą z pewnością już nie raz takie rozmowy odbyli. Zamiast się denerwować, podejdź do tego ze spokojem i radością. A oto kilka rad, które mogą ci w tym pomóc.  

Poznaj swoje prawa i świadczenia 

Przede wszystkim nie idź prosto do HR-u, kiedy zobaczysz pozytywny wynik testu ciążowego. Najpierw odrób pracę domową na temat swoich praw i świadczeń, jakie będą ci przysługiwać. Nie musisz być ekspertką, ale dobrze jest znać podstawy. Poczujesz się znacznie lepiej, jeśli odbędziesz tę delikatną rozmowę, mając pełną świadomość swoich możliwości.  

Chociażby urlop macierzyński jest jednym z przywilejów pracowniczych dotyczących osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Kiedy urodzisz dziecko przysługują ci dni wolne, które będziesz mogła wykorzystać na opiekę nad noworodkiem. W tym czasie będziesz mogła pobierać świadczenie pieniężne, którego wysokość jest uzależniona od tego, jak długo będziesz miała wolne. W przypadku urodzenia jednego dziecka jest to 140 dni, a pula ta zwiększa się w przypadku ciąży mnogiej. 

Najpierw porozmawiaj z szefem, później z przyjaciółmi 

Ściany mają uszy, a ty z pewnością nie chcesz, żeby twój szef usłyszał o twojej ciąży od kogoś innego. Tak samo do czasu rozmowy powinnaś wstrzymać się z publikowaniem tej informacji na swoich profilach w mediach społecznościowych. Kolejność działania powinna być następująca: rozmowa z rozmowa z szefem, działem HR, później ogłaszanie znajomym i szaleństwo na Facebooku. Dlaczego?Jak zauważyli prawnicy, którzy zajmują się kwestiami pracowniczymi, dla wielu menedżerów nawet wspominanie o ciąży i wychowywaniu dzieci jest tabu. Mogą czuć się zbyt niezręcznie, by zapytać cię o coś, co usłyszeli od innej osoby. 

Wybierz odpowiedni moment 

Większość kobiet mówi pracodawcy, że jest w ciąży pod koniec pierwszego trymestru lub na początku drugiego trymestru. Dzieje się tak częściowo dlatego, że w tym momencie ryzyko poronień jest znacznie mniejsze. Ten czas odpowiada również temu, kiedy ciało przyszłej mamy zaczyna się zmieniać. Jeśli jednak masz ważną umowę, projekt itd., możesz rozważyć poinformowanie o tym swojego przełożonego później - wszystko zależy od twojego samopoczucia. Pamiętaj tylko, żeby nie czekać zbyt długo. Będziesz musiała przekazać swoje obowiązki komuś innemu i pamiętaj, że szef powinien mieć czas na wdrożenie nowej osoby. 

Spotkaj się osobiście 

Spotkaj się z przełożonym twarzą w twarz. Bądź szczera i konkretna. Przewagą rozmowy osobistej jest to, że będziesz mogła ocenić reakcję szefa. Jeśli w czasie pandemii nie będzie to możliwe, użyj opcji rozmowy wideo. Już wtedy powinnaś poinformować szefa, jakie masz plany odnośnie zwolnienia i urlopu macierzyńskiego. Zachwyty nad dzieckiem zostaw sobie na później. To pierwszy raz, kiedy oznajmisz szefowi, że jesteś w ciąży, ale nie ostatni, kiedy będziesz z nim o tym rozmawiać.  

Uspokój swoje nerwy 

Myślisz sobie: łatwiej powiedzieć niż zrobić. Pracujące matki na całym świecie martwią się, że zostaną ocenione jako mniej oddane swojej pracy. Pomyśl sobie, że pierwsze, uprzedzenia innych ludzi są w dużej mierze poza twoją kontrolą, więc staraj się nie marnować zbyt wiele energii na zamartwianie się nimi. Po drugie, powinnaś pokazywać, że jesteś pewna siebie i zmiany, jaka nadchodzi w twoim życiu, niezależnie od tego, jak bardzo niepewna jesteś w rzeczywistości.  

Więcej o: